Predstavniki ljubljanskih kriminalistov, preiskovalci NPU in predstavniki hrvaškega Urada za preprečevanje korupcije in organiziranega kriminala, so danes pojasnili več podrobnosti glede kriminalistične akcije, ki so jo s skupnimi močmi izvedli minuli konec tedna.
Kot smo poročali, so v petek kriminalisti pred preiskovalnega sodnika privedli več osumljencev, med njimi tudi Dragana Tošića, zoper katerega naj bi se predvidoma še letos začelo ponovljeno sojenje v zadevi Balkanski bojevnik.
Kokain iz Južne Amerike kar s katamerani, heroin prek Grčije proti Belgiji
Kot je pojasnil Darko Majhenič, direktor Nacionalnega preiskovalnega urada, so z dano akcijo naši kriminalisti skupaj z ameriško agencijo DEA, kriminalisti iz Avstrije, Hrvaške, Španije, Grčije in ostalimi državami zaključili skoraj dve leti trajajočo kriminalistično preiskavo tihotapljenja kokaina iz Južne Amerike v Evropo in heroina iz Grčije v Slovenijo in ostale države EU.
Ugotovili so, da je združba od aprila do oktobra 2014 organizirala transport kokaina v vrednosti med 10 do 20 milijonov evrov. Transport je bil opravljen z jadrnico, a se je zaradi višje sile – okvare – bolgarski skiper vkrcal na bližnjo tovorno ladjo. Pred tem je drogo odvrgel v morje. Na karibskem otoku so ga aretirali, saj je bila zanj razpisana mednarodna tiralica.
V nadaljevanju je kriminalna združba med septembrom leta 2014 in junijem 2015 v sodelovanju z Avstrijcem, brazilskimi državljani in ostalimi organizirala in opravila vse priprave za transport več kot 600 kilogramov kokaina. Za transport so zagotovili katamaran, ki ga je upravljal avstrijski državljan. Plovilo je bilo registrirano pod hrvaško zastavo. Mednarodna kriminalna združba je bila prisiljena odložiti transport za dva meseca, saj je v prvem primeru prišlo do strmoglavljenja letala z 250 kilogrami kokaina v Braziliji, v drugem primeru pa so tamkajšnji varnostni organi 350 kilogramov kokaina prestregli in zasegli. Kot je nadaljeval, je združba načrtovala transport 320 kilogramov kokaina. Tega je hudodelska združba tudi plačala, a jim dobavitelj ni predal droge.
Ugotovili so še, da so člani združbe med marcem in aprilom 2015 organizirali prevzem in prevoz 370 kilogramov heroina iz Grčije, ki je bil namenjen preko Slovenije v Belgijo. Grška policija je na podlagi podatkov NPU zasegla ves heroin in ob tem aretirala dva slovenska državljana.
"Preiskava je potekala od oktobra 2013 in je bila izjemno zahtevna," je še potrdil Majhenič. Člani združbe so bili zelo dobro organizirani. Vlada je hierarhija, vsak član je imel določene naloge. Za komunikacijo so uporabljali kriptirane telefone in ostala sredstva, opravljali so pogovore na štiri oči, v nekaterih primerih pa so komunicirali preko pisemskih pošiljk. "Ta ničin komunikacije je za policijo predstavljal izjemno zahteven del,"je dejal.
V okviru njihove preiskave so opravili 15 hišnih preiskav, kjer so zasegli več telefonov, satelitskih telefonov, sim kartic, več kosov orožja, 195.000 evrov gotovine in manjšo količino droge.
V celotni operciji je bilo zaseženih 370 kilogramov heroina in 350 kilogramov kokaina. Droga bi bila na trgu vredna več kot 21 milijonov evrov.
NPU je kazensko ovadil 16 osumljencev. S kazensko ovadbo so 3. julija preiskovalnemu sodniku privedli skupno pet osumljencev, starih od 35 do 59 let, vsi so ostali v priporu. Trije državljani Slovenije, Bolgar in državljan Črne gore. Nekateri so bili v preteklosti že obravnavani.
"Naj omenimo še, da je eden od članov preko bančnega računa svoje mame opral preko 150.000 evrov. Za ta denar sumimo, da je pridobljen s trgovino z drogami," pravi. Preiskava glede pranja denarja je še v teku.
Kakšna je bila vloga Slovencev?
Majhenič pojasnjuje, da so imeli Slovenci v kriminalnih združbah relativno visoko funkcijo. "Skrbeli so za nadzor in izvedbo transporta, skrbeli so za nabavo jadrnic, novačenje skiperjev, skrbeli pa so tudi za prenos informacij," je pojasnil.
Pomagali tudi ljubljanski kriminalisti
Damjan Petrič, vodja Sektorja kriminalistične policije na Policijski upravi Ljubljana, je o delu preiskave, ki so jo izvedli ljubljanskih kriminalisti, dejal, da so v letu 2014 zaznali nabavo in transport osmih kilogramov zelo čistega kokaina. Ta je potoval iz Španije v Slovenijo, nakar so ga na območju PU Ljubljana tudi zasegli. Ugotovili so, da so se pričele posamezne kriminalne združbe med seboj povezovati z namenom dobave še večjih količin kokaina iz Južne Amerike v Evropo, zato so pričeli s sodelovanjem s kriminalisti NPU. Leta 2014 so odkrili tudi dogovor za transport osem kilogramov zelo čistega heroina. Čistost je bila izjemna. Z mešanjem bi pridobili najmanj 32 kilogramov oziroma 127.000 odmerkov heroina. V preiskavi so obravnavali tudi poskus ponarejanja denarja, člani iste združbe pa so načrtovali in tudi aprila 2014 poskušali izvesti rop nad Zorico Škrbič, partnerico storilca ropa SKB. Njihov poskus je spodletel in načrtovane ugrabitve zato niso izvedli. Kot je znano, je to kasneje izvedla druga kriminalna združba, še pravi.
V zaključni akciji so v sodelovanju z NPU in tujimi organi obravnavali in kazensko ovadili 14 državljanov iz Slovenije, enega iz BiH in enega iz Hrvaške. Izvedli so devet hišnih preiskav, zasegli telefone, drogo, denar, orožje. Skupna vrednost, ki bi si jo s temi dejanji pridobili v Sloveniji, bi bila okoli 1,8 milijona evrov.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.