Vatikan je danes nastopil pred odborom ZN proti mučenju, ki je začel dvodnevno obravnavo njegovih prizadevanj za izkoreninjenje zlorab otrok s strani duhovnikov. Vatikan tokrat prvič predstavlja svoje poročilo odboru, kar je njegova obveza, odkar je leta 2002 podpisal mednarodno konvencijo proti mučenju iz leta 1984.
Vatikan, ki se sooča z ostrimi kritikami združenj žrtev zlorab duhovnikov, je danes v Ženevi v svoj zagovor poudaril, da se omenjena konvencija nanaša zgolj na ozemlje Vatikana.
Kot je dejal apostolski nuncij pri ZN, monsignor Silvano Tomasi, konvencija tako nima avtoritete nad vsemi pripadniki rimskokatoliške cerkve. Pojasnil je, da ležijo pristojnosti za sojenje odgovornim za mučenja in druge zlorabe v Cerkvi v rokah nacionalnih oblasti držav, kjer je do teh dejanj duhovnikov prišlo.
Poročevalka odbora ZN, ameriška pravnica Felice Gaer, je tovrstno utemeljitev odločno zavrnila. Dejala je, da so vsi predstavniki in funkcionarji neke države podvrženi njeni zakonodaji, tudi zunaj njenih meja. Država Vatikan je po njenih besedah "oddelek Svetega sedeža, kot je kanton Ženeva oddelek Švice".
"Vaša trditev, da so člani katoliške cerkve zunaj Vatikana izključeni iz konvencije, nas skrbi in ni v skladu z našimi postopki," je dodala Gaerova. "Cilj konvencije je zagotoviti, da ni nobenih varnih območij za tiste, ki so zagrešili mučenje ali kruto, nehumano oziroma ponižujoče dejanje," je dodala.
Član odbora ZN Georg Tugushi je dodal, da "vsi vemo, da katoliška cerkev nasprotuje nasilju. "Kljub temu pa lahko vidimo, da se vprašanja zlorab otrok ni reševalo desetletja," je poudaril.
Prikrivali zločine in ščitili storilce
Združenja žrtev zlorab duhovnikov so večkrat obtožila Vatikan in posamične škofije, da so dopustili premestitve duhovnikov, ki so zagrešili zlorabe, v druge župnije ali čez mejo neke države, s čimer naj bi skušali prikriti zločine in storilce zaščititi pred sodnim pregonom.
Združenja upajo, da bo Vatikan tokrat v Ženevi deležen podobno ostre kritike, kot je je bil januarja s strani odbora ZN za pravice otrok. Ta je Vatikan obtožil, da ni storil dovolj za ustavitev zlorab in da je omogočil njihovo sistemsko prikrivanje po vsem svetu, čeprav je obljubil ničelno toleranco do tega.
Odbor ZN je dvodnevno sejo začel dva dni potem, ko se je komisija, ki jo je papež Frančišek ustanovil z nalogo preiskati zlorabe otrok v Cerkvi, zavzela za večjo odgovornost. Obljubila je tudi, da bodo pri njenih odločitvah vedno v ospredju interesi otrok in prizadetih odraslih. Njen član Sean O'Malley je ob tem poudaril: "Ne bomo pogledali skozi prste niti tistim, ki zagrešijo zločine, niti tistim, ki jih ignorirajo."
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.