Kriminalisti so bili na magistratu od zgodnjih jutranjih ur pa vse do večera, ves čas je bil poleg tudi ljubljanski župan Zoran Janković. Kot uradna oseba MOL je tudi glavni osumljenec, so poročali v oddaji 24UR.
Po poročanju 24UR Jankovića preiskujejo zaradi jemanja podkupnin; od Gratela naj bi po njihovih podatkih zahteval donacijo 250 tisoč evrov, pri Tridani naj bi bil – tako njihovi viri – osumljen prejemanja podkupnine v korist MOL za več kot dva milijona evrov, zlorabe položaja pa naj bi ga sumili, ker naj bi z menjavo zemljišč občino oškodoval za več kot 500 tisoč evrov.
"Trdijo, da sem osumljen sprejemanja podkupnine, ampak ne kot Zoran Janković. Oni trdijo, da je podkupnina to, da je Gratel dal donacijo Ljubljanskemu gradu, da je Tridana dala Vilharjevo cesto brezplačno MOL. Jaz v tem ne vidim nobenega problema," je Janković dejal, potem ko je po 19. uri končno lahko zapustil prostore občine. Dodal je, da je nedolžen in da upa, da bodo "po vseh teh preiskavah prišli na sodišče, kjer bom imel pravico dokazati svoje".
Podrobnosti o sumljivih poslih
Janković je torej ključno ime, čeprav se kriminalisti osredotočajo na več ljudi. Če sledimo toku denarja, pa postane jasno, kako je prepletena ta politično-gospodarska hobotnica. Podrobnosti so objavili v oddaji 24UR.
Ljubljanski župan je osumljen jemanja podkupnine. Prvič zato, ker naj bi leta 2007 od podjetja Gratel zahteval 500 tisočakov. V zameno bi jim znova dovolil prekop javnih površin pri gradnji kabelskega omrežja, kar je – kot je znano – prepovedal kmalu po izvolitvi, ker je nekdanja ljubljanska županja pogodbe z Gratelom nekje založila. Gratel naj bi občini doniral 250 tisoč evrov in dela so nadaljevali.
Druga zgodba: dva milijona podkupnine, ki naj bi jih Janković dobil od podjetja Tridana. Mestna občina naj bi bistveno ceneje – kot ugotavlja NPU za kar milijon evrov – kupila zemljišča za gradnjo Stožic, Janković pa naj bi v zameno podjetju omogočil nakup zemljišča, kjer danes stoji Situla. Tukaj naj bi bili vpleteni še direktor Tridane Zoran Madon, ki je osumljen dajanja podkupnine, vodja mestne službe za pravne zadeve na MOL Jasna Plazl in tedanji prokurist Tridane – nekdaj pa prvi mestni urbanist – Igor Jurančič.
Potem se v Jankovićevo hobotnico zaplete znano ime: domnevni preprodajalec poživil Mihael Karner. Od njega naj bi Janković zahteval 300 tisočakov, zato da bi mestni svet spremenil občinski prostorski načrt in bi lahko Karner na Viču zgradil Urbano oazo. A da je Jankoviću res kar koli plačal, je Karner pred časom v pogovoru za POP TV zanikal.
Potem je tukaj sum zlorabe položaja. Janković naj bi leta 2007 z menjalnimi pogodbami mestno občino oškodoval za milijon in pol. Dvema podjetjema naj bi namreč dovolil, da se kot kupca občinskih zemljišč vpišeta v zemljiško knjigo, še preden sta plačali kupnine. Obe podjetji sta končali v stečaju, kupnine pa nikoli plačali.
In potem je tukaj drugi sklop današnjih preiskav. V njem pa dve imeni: Mateja Duhovnik in Gordana Bošković. Prva je nekdanja predsednica, druga pa nekdanja članica uprave Darsa. Zgodba se vrti okoli prenove krožišča Tomačevo, ki je stala pet milijonov evrov. Milijon in pol naj bi prispeval MOL, a ga ni, ker je bila prenova izpeljana kot delo v javno korist, so poročali v oddaji 24UR. Duhovnikova in Boškovićeva naj bi tako občini prinesli korist na škodo Darsa. Sicer pa naj bi kriminalisti ugotavljali tudi, da je bila prenova izpeljana tako v nasprotju s programom razvoja in obnavljanja avtocest kot s sklepom takratnega ministra Patricka Vlačiča.
KOMENTARJI (1649)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.