S kaznivimi dejanji gospodarske kriminalitete, v zvezi s katerimi so danes potekale hišne preiskave, je bilo povzročeno za več kot milijon evrov škode, je dejal vodja preiskave Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) Robert Slodej.
Preiskovalci NPU so že ob 6. uri zjutraj začeli z izvajanjem 16 hišnih preiskav na območju policijskih uprav Ljubljana, Koper in Celje, kasneje pa so naknadno začeli še dve.
Kot je pojasnil Slodej, so preiskovalci na podlagi pooblastil z namenom zbiranja obvestil in dokaznih predmetov začasno pridržali štiri osebe.
Ena izmed hišnih preiskav je potekala tudi v odvetniški hiši Senica, pri čemer sta bila začasno pridržana tudi Miro Senica in njegova hči Maruša.
Na NPU pravijo, da so današnje aktivnosti del obsežne kriminalistične preiskave, ki je nadaljevanje preiskovanja kaznivih dejanj gospodarske kriminalitete v eni izmed gospodarskih družb z območja Celja. Ta kriminalistična preiskava sicer poteka že od leta 2010, v njenem okviru pa je bilo podanih že več kazenskih ovadb zaradi utemeljenih sumov storitve kaznivih dejanj gospodarske kriminalitete.
Tokrat preiskujejo sum zlorabe položaja ali pravic in pranja denarja. Za zlorabo položaja ali pravic je najstrožja kazen osem let zapora, za pranje denarja pa deset let zapora.
Kot še poudarjajo na NPU, je eden od ciljev tovrstnih kriminalističnih preiskav tudi povrnitev premoženja gospodarskih družb, ki so bila s takimi ravnanji oškodovana.
Kriminalisti pri Senici
Tiskovna predstavnica odvetniške pisarne Mira Senice je za 24ur.com zagotovila, da preiskava ni povezana s poslovanjem pisarne.
Direktor odvetniške pisarne Senica Damijan Gregorc pa je povedal, da je bila preiskava izvedena hitro in korektno. "Kriminalistom smo dali na voljo vso želeno dokumentacijo, pri preiskavi pa je bil, zaradi varovanja interesov odvetnikov in zaščite odvetniške integritete, navzoč tudi predstavnik Odvetniške zbornice Slovenije. Ob tem izrecno poudarjamo, da smo, skladno z zakonom, v celoti zaščitili prav vse spise naših strank, ki niso bili predmet preiskave, in v katere nima vpogleda nihče od nepooblaščenih," je dejal.
Kriminalisti naj bi preiskali tudi kmetijo Bužekijan nad Izolo.
Kako sta Senica in kmetija povezana?
Nekdanja direktorica Vegrada Hilda Tovšak je leta 2007 s tedanjo direktorico posestva Blanko Muster podpisala pogodbo, ki je uradno kazala na to, da gre za svetovanje in pomoč pri nakupu podjetja Delamaris. Vegrad ga je na koncu kupil za 13,5 milijona evrov. A porodila so se vprašanja, ali ni morda Vegrad plačal nekaj drugega in ne tistega, kar je bilo zapisano v sami pogodbi.
Ugibalo se je, da je gradbinec plačal določene usluge osebam, ki so povezane s posestvom Bužekijan. Med njimi pa je tudi Miro Senica.
Podjetje Bužekijan je iz zgodbe s svetovalno pogodbo iztisnilo zase 1,35 milijona evrov. V oddaji 24UR OB ENIH so poročali, da naj bi Musterjeva izdala lažni račun, denar pa prenakazala kot posojilo tajnici Olgi Zaviršek, ta pa Maruši Senica (hčerki Mira Senice). Slednja naj bi potem plačala kupnino za nepremičnino na Obali, ki jo je Miro Senica potem zastavil za posojilo pri Hypo banki. Denar je bil torej namenjen Senici, čeprav ni bil nakazan na njegov račun.
In rezultat današnjih preiskav?
Zlorabe položaja naj bi bili osumljeni Hilda Tovšak, Miro Senica in Blanka Muster, pranja denarja pa Miro Senica, Blanka Muster, Maruša Senica in Olga Zaviršek.
Kriminalisti pa naj bi po nekaterih medijskih navedbah iskali tudi nekdanja župana in županjo Izole, Tomislava Klokočovnika in Bredo Pečan. Hoteli naj bi jima postaviti vprašanja glede podeljevanja dovoljenja za gradnjo omenjene kmetije, a sta bila oba nedosegljiva.
KOMENTARJI (1385)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.