Na poziv kmetijskega ministrstva se je do 13. aprila odzvalo 200 posameznikov, v "samo zadnjih 24 urah pa nas je poklicalo še skoraj 100 posameznikov," je preko Twitterja sporočila kmetijska ministrica Aleksandra Pivec.
Skupno je interes za sezonsko delo tako pokazalo skorajda 300 ljudi, med njimi so študentje, delavci na čakanju, brezposelni, upokojenci, samozaposleni, družine ter zaposleni, ki želijo pomagati, so zapisali v sporočilu za javnost. "Ministrstvo pozdravlja ta pozitiven odziv, kar kaže, da je v Sloveniji veliko ljudi pripravljenih pomagati kmetom oz. sektorju preskrbe s hrano."
Trenutno delavce išče devet kmetij, gre za dela v hmeljiščih, delo na njivi, raznovrstna dela na ekološki kmetiji ...
Ob tem pa ministrstvo poudarja, da je dogovor o sodelovanju ter višini plačila stvar delodajalca ter iskalca zaposlitve. "Nikakor pa ministrstvo ne podpira dela na črno". Dodajajo, da je delo na polju lahko "priložnost za posameznika, da je v tem težkem času zaradi čakanja na delo, brezposelnosti, tudi na sploh zmanjšane možnosti dela in gibanja ali drugih razlogov na svežem zraku, s tem pa zraven poskrbi tudi za svojo psihofizično aktivnost ob plačilu, ki ga ponudi kmet".
Te, ki se sedaj zanimajo in povprašujejo po tem delu, v kontaktnem centru obvestijo, da bodo njihove podatke posredovali organizacijam, ki trenutno najbolje poznajo konkretne potrebe. Vsi, ki so pustili podatke, bodo prejeli ali mail ali sms o nadaljnjih korakih. Obvestijo jih tudi, da naj spremljajo spletne strani MKGP oz. obvestila, ki jih bodo dobili. Predviden je tudi poseben portal, kjer se bodo zbirale potrebe in povpraševanja.
Spomnimo, da je Pivčeva državljane pozvala, naj v času epidemije koronavirusa pomagajo slovenskim kmetom. Ti so namreč zaradi zapiranja meja ostali brez sezonskih delavcev iz tujine.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.