Jacques Klein

VS odobril mirovno misijo za Liberijo

20. 09. 2003 00.00

Varnostni svet ZN je soglasno odobril ustanovitev mirovne misije ZN za Liberijo (UNMIL), ki bo štela do 15.000 vojakov in do 1115 mednarodnih policistov. V Liberiji se trenutno nahaja 3500 vojakov iz zahodnoafriških držav, večinoma iz Nigerije, ki skrbijo za uresničevanje premirja med vladnimi silami in uporniki okrog prestolnice Monrovije.

V Liberijo prispela humanitarna pomoč

15. 08. 2003 00.00

V liberijsko prestolnico Monrovio sta prispeli ladji s humanitarno pomočjo, predvsem hrano, pokrivali in plastičnimi ponjavami. V Monrovii pa je pristalo tudi ameriško letalo z odejami in gradbenim materialom za ponovno izgradnjo v spopadih uničene Liberije.

Kučanov urad zanikal informacijo

09. 07. 2003 00.00

V uradu bivšega predsednika republike so zanikali, da bi bil Milan Kučan med kandidati za novega šefa misije Združenih narodov na Kosovu, kot je zapisal prištinski časopis <em>Zeri</em>, ki se sklicuje na diplomatske vire iz Bruslja. Naslednik šefa misije Michaela Steinerja naj bi bil znan v desetih dneh.

Annan v Sarajevu odkril spomenik

17. 11. 2002 00.00

Generalni sekretar ZN Kofi Annan je v Sarajevu odkril spomenik v spomin predstavnikom ZN, ki so po letu 1992 umrli med spopadi na območju nekdanje Jugoslavije. Z obiskom BiH je Annan začel desetdnevno evropsko turnejo.

Sedem let od padca Srebrenice

11. 07. 2002 00.00

V Srebrenici se je na slovesnosti ob sedmi obletnici poboja več kot 7.000 Muslimanov zbralo več tisoč ljudi. Večina žrtev v množičnih grobiščih še do danes ni bila identificirana.

V izgredih ranjenih 70 oseb

08. 05. 2001 00.00

V hudih izgredih, ki so izbruhnili zaradi napovedane slovesnosti ob začetku gradnje med vojno povsem porušene glavne banjaluške mošeje Ferhadije, je več tisoč Srbov zažgalo avtobuse, v katerih so se v mesto pripeljali muslimanski izgnanci, da bi se udeležili slovesnosti. Kordon policistov Republike srbske je razjarjene Srbe nekaj časa še uspel zadržati. Vzklikali so protimuslimanska gesla in prepevali nacionalističnih pesmi ter z jajci in kamni obmetavali obiskovalce napovedane slovesnosti. V izgredih je bilo ranjenih 70 oseb.

Klein obsodil nasilje v BiH

07. 04. 2001 00.00

Posebni predstavnik generalnega sekretarja OZN v Bosni in Hercegovini Jacques Klein je obsodil nasilje v Bosni in Hercegovini, ki je sledilo poskusu odpravljanja korupcije v banki bosanskih Hrvatov "Hercegovačka". Klein je dejal, da je bilo nasilje načrtovano, da bi preprečili posredovanje mednarodne skupnosti v banki in njenih podružnicah. Pri tem je pozval lokalne oblasti, naj obnovijo red in mir ter poskrbijo za kaznovanje odgovornih za nasilje.

Obtožnica proti šestim bosanskim Hrvatom

09. 03. 2001 00.00

Državno tožilstvo v Sarajevu je danes vložilo obtožnico proti šestim bosanskim Hrvatom zaradi vpletenosti v atentat, v katerem je marca 1999 izgubil življenje namestnik notranjega ministra Federacije BiH Jozo Leutar. Obtoženi Ivan Andabak, Dominik Ilijašević, Zoran Bašić, Željko Čosić, Jadranko Bajkuša in Mario Miličević naj bi sodelovali pri umoru Leutarja, kateremu naj bi v avto podtaknili bombo.

Karadžić aretiran še pred volitvami?

13. 07. 2000 17.35

Posebni predstavnik Združenih narodov v BiH Jacques Klein je v današnjem pogovoru za bosansko-hercegovski Dnevni Avaz ocenil, da bi morali domnevnega vojnega zločinca Radovana Karadžića aretirati pred novembrskimi parlamentarnimi volitvami v BiH, da bi tako omogočili pozitivne spremembe v tej državi.

Klein verjame v uspeh misije

14. 06. 2000 11.23

Koordinator mednarodne skupnosti v Bosni in Hercegovini Jacques Klein je v svojem poročilu Varnostnemu svetu ZN izrazil prepričanje, da je misija ZN v BiH (UNMIBIH) lahko uspešna in da cilji nikakor niso nedosegljivi. Klein je poudaril uspehe, kot so napredek pri usposabljanju policistov in pravosodne reforme, ter dejal, da se UNMIBIH pripravlja na izdajo srednjeročnega načrta, po katerem naj bi do leta 2002 izpolnili temeljne cilje.

Prve skupna policijske enote v BiH

06. 06. 2000 16.21

Prve mešane policijske enote, v katerih sodelujejo Muslimani, Hrvati in Srbi, so danes prevzele nadzor nad mednarodno mejo BiH. Obmejne policijske enote bodo sprva štele 83 policistov, ki bodo varovali okoli 2400 različnih točk. Število pripadnikov skupnih enot naj bi se sčasoma povečalo na 3000.

Rupel danes v Bratislavi

28. 04. 2000 08.11

V. d. zunanjega ministra Dimitrij Rupel se bo danes in v soboto v Bratislavi udeležil konference o evroatlantskih integracijah, ki bo potekala pod naslovom Je evroatlanstka integracija še na začrtani poti-Možnosti in ovire. Konferenco prireja ameriška Nova atlantska pobuda v sodelovanju z bratislavskim inštitutom za javne zadeve, slovaško atlantsko komisijo, slovaškim zunanjim ministrstvom in Marshallovim skladom iz ZDA. V okviru razprave o perspektivah in morebitnih ovirah za širitev zveze NATO bo Rupel govoril o razmerah na Kosovu leto po začetku vojaške operacije zveze NATO in o odnosu mednarodne skupnosti do Črne gore z vidika demokratičnih sprememb.

Znova eksplozije v BiH

01. 02. 2000 20.53

V eksploziji granate so bila sinoči pred sedežem policijskih sil Združenih narodov (IPTF) poškodovanja tri vozila ZN, so danes sporočili ZN.

BiH v Evropo le kot večetnična država

01. 01. 2000 11.48

Obstanek in utrditev suverene, večetnične države Bosne in Hercegovine je edina pot, po kateri je to državo in njene narode mogoče pripeljati v Evropo in 21. stoletje, je v novoletni poslanici državljanom BiH zapisal vodja misije ZN v tej državi Jacques Klein.

Jacques Klein o prihodnosti Balkana

03. 12. 1999 21.48

Posebni predstavnik generalnega sekretarja ZN in koordinator dejavnosti ZN v BiH Jacques Paul Klein je danes v Ljubljani predaval o mirovnih operacijah ZN na Balkanu. Prihodnost regije, ki je v procesu ozemeljske, demokratične in gospodarske tranzicije, je sicer negotova, vendar je Klein optimist, saj verjame v večetnično družbo, ki pa deluje le, če je zagotovljena zaščita pravic manjšin. Dodal je, da je posredovanje mednarodne skupnosti ob sodelovanju lokalnih skupnosti še vedno potrebno; rešitev regiji ponuja tudi pakt stabilnosti, vendar je vprašanje, ali bo projekt resnično zaživel, je še menil Klein.

Bosna in Hercegovina se razvija v leglo kriminala

24. 07. 1999 09.21

Posebna odposlanka generalnega sekretarja in koordinatorka OZN v Bosni in Hercegovini Elizabeth Rehn je na novinarski konferenci na sedežu OZN v New Yorku zatrdila, da se Bosna in Hercegovina spreminja v leglo kriminala. Rehnova je ostro kritizirala Bosno in Hercegovino in dejala, da sta sodstvo in policija tako skorumpirana, da se ne moreta uspešno kosati z organiziranim kriminalom. Kritike posebne odposlanke niso nič novega, saj tudi vse več podjetij iz ZDA in drugih, celo muslimanskih držav, noče poslovati z balkansko državo zaradi vsepovsod prisotne korupcije.

Klein meni, da je pravi čas za aretacijo Karadžića

18. 07. 1999 12.49

Nekdanjega političnega voditelja bosanskih Srbov je treba aretirati in sedaj je pravi trenutek za to, je ocenil ameriški posrednik za BiH Jacques Klein v pogovoru za današnjo številko hrvaškega časnika Jutarnji List.

Misijo OVSE na Kosovu naj bi vodil Jacques Klein; Solana gre v Beograd

15. 10. 1998 11.48

Misijo Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) na Kosovu naj bi vodil ameriški general francoskega rodu Jacques Klein, se je danes izvedelo iz diplomatskih virov na Dunaju. Kot je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal vir na sedežu OVSE, je ime Kleina ''edino, o katerem je slišal govoriti''. O imenovanju Kleina naj bi govorili, ne pa tudi odločili na današnjem srečanju kontaktne skupine v Parizu.

Hrvaška začela pripravljati sporazum o bosanskem pristanišču

10. 09. 1998 17.29

Hrvaška je začela pripravljati dolgo pričakovan osnutek sporazuma, ki ureja uporabo pristanišča Ploće, sporočili pa so tudi, da bo dokončno oblikovan sporazum podpisan prihodnji teden. Bosna je sporazum, ki ga vidi kot ključ za oživitev njihovega gospodarstva, že odobrila. Osnutek sporazuma, ki mora iti še skozi obravnavo v hrvaškem parlamentu, so že podpisali hrvaški minister za gospodarstvo Nenad Porges, ameriški odposlanec Richard Sklar in poslanec visokega predstavništva Jacques Klein.