Ukrajinska policija je po dnevu smrtonosnih spopadov med protivladnimi protestniki in varnostnimi silami v Kijevu zvečer napadla protestnike na glavnem kijevskem Trgu neodvisnosti. Ukrajinska varnostna služba in notranje ministrstvo sta pred tem protestnikom zagrozila, da bodo varnostne sile ostro posredovale, če se nemiri na ulicah ne bodo končali do 17. ure po srednjeevropskem času.
Okoli 20.000 protestnikov kljub ultimatu vztraja na trgu. Policija je pripeljala vodne topove, da bi jih razgnala. Protestniki so odgovorili z metanjem molotovk. Pri tem so zagoreli šotori na trgu. S trga je bilo slišati številne eksplozije in zvoke siren. Policija je prek zvočnikov pozivala protestnike, naj zapustijo trg.
Eden od opozicijskih voditeljev, nekdanji boksarski šampijon, Vitalij Kličko je na odru sredi trga zatrdil, da ne gredo nikamor, in da imajo tam "majhen otok svobode". Drugi opozicijski voditelj Arsenij Jacenjuk, vodja stranke Domovina, pa je predsednika Viktorja Janukoviča pozval, naj umakne policiste in do srede zjutraj razglasi prekinitev ognja. Reuters poroča, da se je Kličko odpravil na pogovor k predsedniku Janukoviču.
Današnji spopadi so po poročanju Russia Today terjali kar 18 življenj, umrlo je enajst civilistov in sedem policistov. Po podatkih ministrstva so 135 policistov prepeljali v bolnišnico, 35 je v kritičnem stanju. Reuters poroča, da je 39 policistov utrpelo strelne rane. Zdravniško pomoč je poiskalo najmanj 185 ljudi, več kot 80 ljudi pa so hospitalizirali.
Protestniki so poskusili prebiti policijski kordon pred poslopjem parlamenta
Prvič od sredine januarja so se protesti v Ukrajini spet sprevrgli v nasilje. Nasilje se je vnelo, ko so se protestniki skušali prebiti do močno zavarovanega parlamenta v ukrajinski prestolnici. Ko so bili protestniki od parlamenta oddaljeni okoli sto metrov, je policija začela silovito ofenzivo, s katero je protestnike prisilila, da so se oddaljili za okoli sto metrov. Policisti so proti protestnikom, ki so metali kamenje, posredovali z gumijastimi naboji, solzivcem in dimnimi bombami.
Večinoma mirni protestniki so svoj pohod začeli na Trgu neodvisnosti, ko pa se je vnel spopad, so z molotovkami zažgali tri policijska vozila. Kasneje so protestniki zasedli bližnjo stavbo, v kateri ima prostore Stranka regij, ki jo vodi predsednik Janukovič. Poslopje so napadli z molotovkami in vdrli vanj, ko se je iz prostorov začel valiti dim, pa so se umaknili.
Kličko je predsednika Janukoviča pozval, naj prepreči nadaljnje nasilje in odpokliče policijo z ulic Kijeva. "Apeliram na predsednika. Policiste za nerede (berkut) in notranje sile umaknite z ulic. Če boste to storili, bo to omogočilo izhod. To bo odločitev pravega moža. Ne govorimo o urah, ampak o minutah," je dejal. Dodal je, da mora predsednik razpisati predčasne predsedniške in parlamentarne volitve. "Prepričan sem, da bi to znižalo temperaturo v družbi," je še povedal Kličko.
V ukrajinskem parlamentu so medtem danes opozicijski poslanci blokirali dostop do govorniškega pulta, potem ko je predsednik vrhovne rade Volodimir Ribak zavrnil zahteve opozicije po uvrstitvi razprave o reformah na dnevni red.
Ruskega denarja nočejo
Protesti v Ukrajini so izbruhnili že novembra lani, ko je Janukovič zavrnil podpis trgovinskega sporazuma z Evropsko unijo. Protestniki so nato zasedli glavni trg v prestolnici in ga še vedno niso zapustili. Od predsednika zahtevajo, da odstopi s položaja, očitajo pa mu tudi korupcijo.
Hkrati se protestniki zavzemajo za spremembe v ustavi, s katerimi bi več predsednikovih pristojnosti prenesli na ostale veje odločanja v državi.
Po tem, ko se je Janukovič odpovedal sporazumu z EU, je od Rusije dobil obljubo o 15 milijard dolarjev vredni pomoči. Včeraj je Rusija napovedala, da bo v tem tednu Ukrajina prejela novo tranšo pomoči v višini dveh milijard dolarjev, vendar pa to ni prepričalo mednarodnih trgov, saj je ukrajinska valuta danes v primerjavi z ameriškim dolarjem padla za 1,6 odstotka.
Protestniki z rusko pomočjo niso zadovoljni. "Če bi bil povrnjen ves denar, ki so ga današnje oblasti pokradle, bi mi lahko pomagali Rusiji. Ne potrebujemo njihovega denarja. Ne potrebujemo ruskega denarja, ker ni mišljen kot pomoč, ampak nas želijo z njim kupiti. Vendar mi nismo naprodaj. Kaj ne morejo videti, da gre za umazano podkupnino," se je vprašal protestnik Sergej Vaško.
Oči mednarodne skupnosti spet uprte v Kijev
K umiritvi razmer med drugim pozivajo iz EU, zveze Nato, ZDA in več evropskih držav.
Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton je globoko zaskrbljena ob ponovni "resni eskalaciji nasilja" in je ukrajinske politike pozvala, naj se lotijo osnovnih vzrokov zanj.
Tudi generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen je izrazil "resno zaskrbljenost" ob najnovejših dogodkih v ukrajinski prestolnici. Vse strani je pozval, naj "se vzdržijo nasilja in nujno obnovijo dialog, tudi skozi parlamentarni postopek".
K takojšnji umiritvi razmer so pozvale tudi ZDA.
Rusija je po drugi strani krivdo za ponoven porast nasilja pripisala "politični potuhi zahodnih politikov in evropskih struktur" ter njihovemu zatiskanju oči pred "agresivnimi akcijami radikalnih sil". Kot je še ocenilo rusko zunanje ministrstvo, opozicija očitno nima več nadzora nad ljudmi v lastnih vrstah.
KOMENTARJI (352)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.