Hrvaški kmetijski minister Tihomir Jakovina je izrazil razočaranje nad nesodelovanjem Slovenije. Hrvaška namreč želi problem rešiti s pobudo čezmejne zaščite terana.
Težava je nastala, ko je pristojna inšpekcija slovenskega ministrstva za kmetijstvo in okolje zahtevala umik hrvaškega terana s polic slovenskih trgovin.
Odločitev je utemeljila z argumentom, da je prodaja hrvaškega terana nesprejemljiva glede na to, da ima slovenski teran geografsko označbo. Inšpekcija se je sicer odzvala na opozorila kraških vinarjev o nelojalni konkurenci.
Hrvaški zdaj po besedah Jakovine preostane le, da izkoristi vse možnosti v načrtovanem dvostranskem srečanju z Italijo, ki ga še ni bilo, in posvetovanja z Evropsko komisijo, na koncu pa lahko zažene pravne mehanizme, ki jih ima na voljo za zaščito hrvaških vinarjev.
"Količina in kakovost vrhunskega terana istrskih vinarjev je prevelikega pomena za Hrvaško, da ne bi izkoristili vseh možnosti, ki jih imamo," je poudaril.
Na Evropski komisiji so sicer jasni: "Teran je na trgu EU zaščiten kot slovensko vino, zato nobeno hrvaško vino ne more na ta trg s tem imenom. V Sloveniji in drugih članicah Unije tako že zdaj ni dovoljeno prodajati neslovenskega vina s tem imenom, po vstopu Hrvaške v Unijo pa ne bo dovoljeno niti na hrvaškem trgu."
"Hrvaška ni izrazila nasprotovanja, ko je Slovenija teran registrirala kot zaščiteno označbo porekla," je pojasnil tiskovni predstavnik komisarja za kmetijstvo Daciana Ciolosa Roger Waite. To bi sicer lahko storila, četudi ni bila članica Unije.
Slovenski kmetijski minister Dejan Židan sicer ne verjame, da bi Hrvaška z uporabo razpoložljivih sredstev lahko na tem področju dosegla občutne spremembe. "Pri tej zgodbi nekega strašnega razvoja ne bo, gre za evropski pravni red."
Zgodba o teranu se je sicer po Židanovih besedah začela na sestanku slovenskega ministrstva s slovenskimi vinarji, na katerem so razpravljali o akcijskem načrtu za letos.
Vinarji so opozorili, da je na slovenskem trgu prisotno vino z označbo, ki je v nasprotju z evropskim pravnim redom, pokazali so celo slike in prisotna inšpektorica je njihovo informacijo obravnavala kot uradno prijavo, je pojasnil minister.
Slovenski pridelovalci terana imajo že vrsto let pravilnik, ki določa, kaj je teran. Opredeljen je z vrsto trte, geografsko lego ter nekaterimi senzoričnimi in kemičnimi lastnostmi vina. Na podlagi teh lastnosti je Slovenija teran zavarovala na trgu EU z zaščiteno označbo porekla.
Hrvaški minister pa zdaj želi, da bi Slovenija, Italija in Hrvaška teran zaščitile skupaj. "V evropski praksi takega primera ne poznamo," je to pobudo komentiral Židan.
Hrvaški minister je slovenska stališča med drugim spodbijal z argumentom, da je znanstveno dokazano, da sta refošk in teran dve različni sorti, ter podvomil o ustreznosti naziva zaščitena označba porekla.
"Jasno je, kaj je vino teran – iz sorte refošk," je na to odvrnil Židan. "V nobenem primeru ne obstaja nobena možnost, da zaščita na katerem koli temelju ne bi bila zadosti čvrsta. To so potrdili tudi neformalni pogovori, ki smo jih imeli s komisijo," je še dodal.
"Zaščitena označba porekla je dogovorjena na ravni EU, je del evropskega pravnega reda in Slovenija bo pri njej vztrajala," je še poudaril minister Židan, ki sicer razume zaskrbljenost hrvaškega kolega in težave hrvaških vinarjev, a izpostavlja nujnost spoštovanja črke zakona.
KOMENTARJI (308)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.