
V žalskem mestnem parku bodo v torek zvečer odprli fontano Zeleno zlato, s katero se bodo poklonili hmeljski dediščini. Kot je na današnji novinarski konferenci povedal žalski župan Janko Kos, so za izgradnjo fontane iz proračuna zagotovili 170.000 evrov, 180.000 evrov pa so sredstva donatorjev. Fontana bo odprta do konca oktobra.
Kos je tudi dejal, da so zbrali za 215.000 evrov donacij in da v žalski občini ni bilo projekta, ki bi bil tako močno gospodarsko podprt. Projekt je namreč podprlo 95 podjetij in 58 posameznikov.
"Ker je to turistična atrakcija, kakršne doslej še ni bilo nikjer, predstavlja dobro osnovo za nadaljnji razvoj turizma. S fontano Zeleno zlato smo tradicijo hmeljarstva, ki je v Savinjski dolini najgloblje zasidrana, povezali s sedanjim časom in jo ohranili za prihodnost", je še dejal Kos.
Vodja projekta Hana Šuster Erjavec je povedala, da je fontana zasnovana kot hmeljska kobula, izražena v dveh polkrogih oziroma fontanah, pivski in vodni. Na zunanjih stenah fontane je nameščena oksidirana bakrena čipka, ki simbolizira pivsko peno. Pod betonsko ploščo, na kateri sta fontani, se na globini treh metrov nahaja strojnica, kjer je nameščena vsa potrebna tehnična oprema za delovanje fontan.

Šest evrov za spominski pivski vrček in pol litra piva
Na pivskem delu fontane se ob prisotnosti pooblaščene osebe z avtorizacijsko kartico iz zemlje dvignejo točilni sistemi, ki gostu natočijo želeno pivo. Obiskovalec si za šest evrov kupi poseben pivski vrček, ki ga je oblikoval Oskar Kogoj, izdelali pa so ga v Steklarni Hrastnik. Na čipu, ki se nahaja na vrčku, je informacija, da si lahko obiskovalec petkrat natoči en deciliter izbranega piva.
Žalska občina je doslej podpisala 150 donacijskih pogodb, zbiranje sredstev pa bodo nadaljevali, saj želijo točilni sistem nadgraditi s petih na osem točilnih pip.
KOMENTARJI (165)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.