Rogova, odrezana ustreljenemu črnemu nosorogu, na črnem trgu staneta okoli 50.000 dolarjev, se pravi okoli 40.000 evrov. Sami lovci dobijo sicer le majhen odstotek tega denarja, a s tem denarjem lahko zagotovijo hrano in morebitno medicinsko oskrbo svojim otrokom. Torej leži glavna krivda pri ilegalnem lovu in tihotapljenju pravzaprav pri povpraševalcih in ne pri ponudnikih. Rogovi se največkrat uporabljajo kot afrodiziak, čeprav je dokazano, da keratin, ki v glavnem sestavlja rog (tudi človeške nohte in lase), nima nobenega učinka na moško potenco.
Po oceni društev za zaščito živali ilegalna trgovina z ogroženimi živalskimi vrstami prinese tihotapcem okoli 10 milijard dolarjev letno. Nekatere živali so vredne več mrtve, kot je to v primeru nosorogovih rogov, kačjih kož in slonovine, medtem ko nekateri zbiratelji želijo živali žive. V glavnem gre za velike mačke in eksotične ptiče.
Živali največkrat kupijo od domačinov, ki niti ne vedo o statusu ogrožene vrste. Posredniki jim navadno plačajo le nekaj centov, morda dolarjev, žival pa nato prodajo za tisoče. Recimo redka vrsta tukana stane v Boliviji 10 dolarjev, v ZDA pa ga preprodajalec lahko proda za 1500. Podobna zgodba je z redko želvo z Madagaskarja, ki tam stane 30 centov, v ZDA pa zbiratelj plača 10.000 dolarjev in posredno povzroči uničenje vrste. Med bolj popularnimi so tudi opice, predvsem orangutani s Sumatre, ki jim zaradi ilegalne trgovine grozi izumrtje.
Na srečo pa veliko tihotapcev ulovijo, saj glede na njihove zgodbe nekateri od njih niso ravno med najbistrejšimi. Preberite si nekaj zgodb o najbolj neumnih tihotapcih ogroženih živalskih vrst, ki so se zaradi svojih zločinov in neumnosti znašli za zapahi.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.