Že tisočletja dolgo človek raziskuje planet, na katerem živi, a vsem skrivnostim še ni prišel do dna. Med tistimi, ki jih Zemlja skrbno čuva zase in jih znanstvenikom še ni uspelo razkriti, so pri reviji New Scientist izluščili sedem največjih.

1. ZAKAJ SO SE PRAV NA ZEMLJI OBLIKOVALI NAJBOLJŠI POGOJI ZA ŽIVLJENJE?
Naš planet je nastal iz istega oblaka plinov in prahu kot Merkur, Venera, Mars in drugi, pa vendar se je samo na njem lahko razvilo življenje. Grobo sliko dogajanja ob nastanku vesolja poznamo, a skrivnost je v detaljih. Nekatere, na primer pomen oddaljenosti od Sonca, že poznamo. Ko bomo poznali vse, pa bomo končno razumeli, zakaj lahko preživimo zgolj na Zemlji.
2. KAJ SE JE DOGAJALO V "TEMNIH LETIH“ ZEMLJE?
Pred približno 4,5 milijarde let je takrat še zelo mlada Zemlja doživela katastrofo. Vanjo je treščil objekt v velikosti Marsa. Ogromna eksplozija je v zrak vrgla nepredstavljive količine materiala, ki se je v orbiti združil v Luno. Ob trku se je sprostilo toliko energije, da so se zgornje plasti našega planeta preprosto stopile. Tako so izginili tudi vsi dokazi o prvih 500 milijonih let "Zemljinega otroštva“. To obdobje je znano kot "temna leta“ Zemlje.

3. OD KOD PRIHAJA ŽIVLJENJE?
Vprašanje, ki prav gotovo buri domišljijo. Od kod prihajamo? Teorija, da so prve oblike življenja na Zemljo pripotovale na meteoritu, večine znanstvenikov ni prepričala. Odgovorov zato ne iščejo globoko v vesolju, ampak kar na domačem planetu. Ugotoviti želijo, kakšni so bili pogoji pred štirimi milijardami let, ko naj bi življenje nastalo, in kaj je tista podrobnost, ki je to sploh omogočila. Vendar pa je njihovo delo težavno, na Zemlji danes skoraj ni ostankov iz tistega davnega obdobja.
4. ZAKAJ IMA ZEMLJA TEKTONSKE PLOŠČE?
To je še ena značilnost, s katero se lahko pohvali le Zemlja. Brez nje bi bil naš planet popolnoma drugačen. Zaradi premikov tektonskih plošč ima stabilno atmosfero, odgovorne pa so tudi za nastanek rud in nafte, celo za oceane z življenju naklonjeno kemično mešanico. Zakaj ravno Zemlja? Ena od skrivnost je njena velikost – ni ne prevelika ne premajhna – druga je dogajanje ob formiranju kamnin. Vseh pa še ne poznamo …
5. KAJ JE V SREDIŠČU ZEMLJE?
Znanstveniki so si enotni: železo, poleg pa je še nekaj niklja. Oba elementa sta v trdnem notranjem jedru, medtem ko zunanje sestavlja staljeno železo. Jedro "tiči“ v globini 2890 kilometrov, njegov premer je 6800 kilometrov. In še to: samo notranje jedro je velikosti lune. Znanega je tako že veliko, a še več je vprašanj. Znanstvenike predvsem zanima, kako in kdaj se je jedro sploh oblikovalo.

6. ZAKAJ JE ZEMLJINO PODNEBJE TAKO STABILNO?
Kot kaže, Zemlja ni bila vedno edini planet v našem osončju prekrit z vodo. Vendar pa sta Venera in Mars svoja morja izgubila. Kako to, da se je naš planet taki usodi ognil? Zakaj se podnebje tu skoraj ne spreminja? Temperaturna nihanja so že štiri milijarde let minimalna. Vzrok pa je hkraten vpliv oceanov, premikov tektonskih plošč in ogljikovega dioksida v zraku, menijo znanstveniki.
7. LAHKO NAPOVEMO POTRESE IN IZBRUHE VULKANOV?
Tako potresi kot vulkani so najpogostejši na stikih tektonskih plošč. Kje se bodo pojavili, zato ni težko napovedati, kdaj se bo zgodilo, pa je drugo vprašanje. Obstajal naj bi vzorec. Tako prebivalci San Francisca, na primer, lahko pričakujejo velik potres v naslednjih 30 letih. Vendar pa so take napovedi zelo nezanesljive.

KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.