
Nizozemsko društvo Miles of Mystery za svoje člane, nizozemske bogataše in ljubitelje dobrih avtomobilov, odkrivanja čarov novih dežel, dobre kulinarike vsako leto organizira skrivnostni reli, ki se je v preteklih treh dneh dogajal tudi po lokalnih cestah Slovenije.
Skrivnostni reli je nekaj posebnega. Društvo za svoje člane organizira reli v neznano državo, ki je še niso obiskali in tako vsak dan skozi zabavo, skrite karte, organizira nepozabno izkušnjo. Reli se odvija po lokalnih cestah, udeleženci pa sproti dobijo navodila in karte, s pomočjo katerih pridejo do cilja. Na kartah niso označeni kraji, le smeri, na cilju oziroma kontrolni točki pa se prepustijo odličnim kulinaričnim užitkom.
Opazili smo jih v Ponikvi pri Trebnjem, kjer jih je sprejel Boštjan Rakar, član Jeanes Restaurateus D'Europe. V Gostilni Rakar, kjer so ekipe poleg vrhunske slovenske kulinarike dobile tudi nove zemljevide, so nam povedali, da so se na ta dogodek pripravljali že pol leta.
"Pred približno pol leta nas je obiskala pripravljalna ekipa društva, z njimi smo se pogovorili o vseh podrobnostih obiska. Prepričali smo jih z odlično kulinariko in seveda dovolj velikim parkirnim prostorom za vse ekipe. V dogovoru z njimi smo morali obisk skrbno čuvati, saj prav to daje čar njihovemu delovanju. Ekipe namreč ne vedo, po katerih poteh bodo nadaljevali pot. Za tiste, ki jih opazijo na cesti, pa je zagotovo neverjetno doživetje.“

Ob obisku v Gostilni Rakar jih je pozdravil tudi predsednik slovensko-nizozemskega poslovnega kluba Tičo Zupančič, saj je med udeleženci relija veliko poslovnežev, ki se bodo v Slovenijo še vrnili, ne samo v turistične, temveč tudi v poslovne namene. Pri Rakarju pa je nizozemske ekipe pričakalo tudi presenečenje, ročno izdelan slovenski avtomobil, ki ga je sestavila legenda slovenskega avtomobilizma Niko Mihelič, s posebnostjo, Harley Davidson motorjem. Lastnik Miha Vrhunec je odgovarjal na mnoga vprašanja presenečenih Nizozemcev o avtomobilu, stkale so se vezi, ki obetajo vnovične obiske.
Izvedeli pa smo seveda še nekaj zanimivih podrobnosti o reliju in njihovih udeležencih. Letos se je relija udeležilo 47 ekip, najstarejši avtomobil je healey silverstone E1903 iz leta 1950, najmlajši pa porsche 911 speedsteer letnik 2011. Med avtomobili smo zasledili tudi veliko jaguarjev, ferrarijev, mercedesov in aston martinov. Že drugi dan dirke je ekipa mercedes benza 230 SL, letnik 1964, imela prometno nesrečo in obtičala, ekipa porscheja 911 RS, letnik 1972, pa je morala poiskati pomoč lokalnih varilcev, saj je imela težave z menjalnikom.

Udeleženci in njihovi avtomobili so z letalom prileteli v Trst, kjer so začeli vožnjo do Ljubljane. Opazili smo jih tudi v centru mesta, kjer so poželi veliko pozornost naključnih obiskovalcev.
Namen relija je dobrodelnost, saj gre del zbranih sredstev v fundacijo »Bart De Graaff«, poimenovano po znanem Nizozemskem televizijcu, pomoč pa je namenjena hendikepiranim posameznikom, da lahko uresničijo svoje življenjske ambicije. Nizozemci so bili izredno pozitivno navdušeni nad Slovenijo, čistočo, urejenostjo ter dejstvom, da imamo v Slovenijo toliko neokrnjene narave. Ganila jih je tudi prijaznost ljudi, ki jih gostijo na kontrolnih točkah in jih pozdravljajo ob cestah.
Izvedeli smo tudi, da bodo svojo pot nadaljevali v smeri jugovzhodne Slovenije, vendar so natančna smer in kontrolne točke strogo varovana skrivnost, ki jo tudi udeleženci odkrijejo le tri ure vnaprej.
In ne smete biti presenečeni, da o dogodku vnaprej niste bili obveščeni. To je namreč čar – niti ekipe niti okolica ne pričakujejo, kdaj in kje se bodo spet pojavili.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.