Največ obiskovalcev na Šuštarsko nedeljo privabijo ugodni sejemski nakupi, saj je na več kot 300 stojnicah v Tržiču mogoče kupiti vse vrste izdelkov, med njimi po zelo ugodnih sejemskih cenah tudi obutev za različne priložnosti. Poleg tega se je predstavilo veliko rokodelcev in društev s prikazom dejavnosti, ustvarjalnimi delavnicami in degustacijami domačih dobrot.
Nedeljski spored sicer večdnevne prireditve se je začel ob 9. uri s prodajo obutve na stojnicah in v novi poslovalnici Peka, nadaljeval s šuštarsko delavnico za otroke in veselico, osrednje dogajanje pa se je potem preselilo na ulice okrog glavnega prireditvenega odra pri avtobusni postaji v Tržiču.
Kot običajno so si obiskovalci poleg čevljarskih izdelkov lahko ogledali tudi avtomobilske in motoristične starodobnike, zbirko tržiške obrtno-podjetniške zbornice v paviljonu NOB ter stalne zbirke v Tržiškem muzeju in Kurnikovi hiši, otroci pa so se lahko zabavali v lunaparku ali pa na delavnici preizkusili, kako se izdeluje čevlje.
Tradicija Šuštarske nedelje v Tržiču sega v leto 1968, ko je bila na pobudo tržiškega društva prva tovrstna prireditev. Njen namen je bil obiskovalcem prikazati in s tem ohraniti običaje. Šuštarska nedelja poteka vsako prvo nedeljo v septembru, ker so imeli na ta dan v cehovskih časih "frejšprehungo", s katero so vajence sprejemali med pomočnike.
Peko: okrajšava za Petra Kozino
Za razvoj čevljarstva v Tržiču je v največji meri zaslužen Peter Kozina, rojen v Dolenji vasi pri Ribnici, ki je leta 1903 z družabniki ustanovil podjetje Peter Kozina&CO. Tri leta pozneje se je začela proizvodnja čevljev. Po dozidavah in vodilnih spremembah je leta 1917 postal edini lastnik podjetja, ki mu je nadel ime po prvih dveh črkah svojega imena in priimka – Peko.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.