Armando Peruga, koordinator za prepoved kajenja pri organizaciji WHO, pravi, da je v svetu pred cigaretnim dimom v restavracijah, barih in drugih zaprtih javnih prostorih z zakonom zaščitenih približno 5,4 odstotka svetovne populacije oziroma 362 milijonov ljudi. Toda še vedno na svetu živi več kot 90 odstotkov ljudi, ki se, četudi ne kadijo, ne morejo izogniti cigaretnemu dimu v javnih prostorih.
V poročilu WHO piše, da za posledicami cigaretnega dima vsako leto umre 600.000 nekadilcev in kar okrog pet milijonov kadilcev. Tako je tobak postal vodilni med vzroki za predčasno smrt, ki pa bi se ji lahko izognili. Doktor Peruga opozarja, da bo do leta 2030 število smrtnih izidov zaradi posledic kajenja naraslo na osem milijonov.
Več kot 80 odstotkov predčasnih smrti zaradi kajenja zabeležijo v deželah v razvoju, saj se kajenje v razvitih državah zmanjšuje. Tobačna industrija je primorana iskati nova tržišča in kot kaže, so se osredotočili na afriške države, kjer je še relativno malo kadilcev.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.