Glasba

FOTO in VIDEO: Slovenci na INmusicu: Dobro je sanjati na veliko!

Zagreb, 25. 06. 2016 06.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Boštjan Tušek
Komentarji
0

Na ravnokar zaključenem mednarodnem glasbenem festivalu INmusic v Zagrebu, ki je krepko postavljen na evropski festivalski zemljevid in je hkrati najcenejši v regiji, so nastopile tudi slovenske zasedbe. Poklepetali smo s člani zasedb Nikki Louder ter Prismojeni profesorji bluesa ter članico in članom dua Liamere. Utrinki z nastopov v posnetkih in fotogaleriji!

Več videovsebin
  • NikkiLouder na INmusic festivalu
    02:50
    NikkiLouder na INmusic festivalu
  • Prismojeni profesorji bluesa na INmusic festivalu
    05:00
    Prismojeni profesorji bluesa na INmusic festivalu
  • Liamere na INmusic festivalu
    05:29
    Liamere na INmusic festivalu

Noise rock zasedba Nikki Louder je lanskega decembra izdala že četrti album Trout, ki ga ponuja tudi na vinilni plošči. Kamniški trojec združuje "živalsko bobnanje, gromeč in melodičen bas, ter predirajoče zvoke kitare ter vokala". Zasedba prepriča z iskrenostjo, neposrednostjo ter koncertno izkušnjo, ob kateri je nemogoče ostati hladen. Na INmusicu so nastopili prvič.

"Gostovanje na INmusicu smo vzeli kot še en nastop, šlo je za večji nastop pred več občinstva kot po navadi, česar niti nismo storili namensko. Veseli smo, če smo prepričali občinstvo, ki nam je prišlo prisluhnit. Na festival nismo prišli preko predizborov, saj se nekako ne vidimo, da bi šli skozi sito žirantov in komisij. To smo okusili le na Klubskem maratonu, sicer pa ne gledamo tako na glasbo,  saj se tekom desetih let nismo nikoli prijavljali na natečaje. Moraš prepričati sebe, za ostale pa ti mora biti vseeno. Glasba ni tekmovanje. Človek mora v glasbi uživati, udarnost je bila vedno naš stranski produkt, saj drugače ne znamo, bučnost je prišla naravno, glasba nas je vedno ponesla, preplet energij nas treh je bil bedno pristen in tak, kot smo želeli. Da imamo albume na vinilih, nam je všeč, izdali smo jih zase, za svoj arhiv in za vse tiste, ki si želijo imeti fizični artefakt našega početja. O večjih številkah prodaje seveda ne moremo govoriti, je pa vinil edini medij, ki od poslušalca zahteva nekoliko večji angažma, da si vzame čas in zbrano prisluhne glasbi, kot je bilo tudi mišljeno," nam je zaupal Peter Cerar, basist zasedbe Nikki Louder.

Prismojeni profesorji bluesa so dodobra razmigali tudi občinstvo na Jarunu.
Prismojeni profesorji bluesa so dodobra razmigali tudi občinstvo na Jarunu. FOTO: Miro Majcen
Kvartet Prismojeni profesorji bluesa obstaja že vrsto let, spomladi letos pa mu je po sedmih letih igranja uspelo posneti prvenec The Family. Da imajo neverjetno odrsko kilometrino, pa priča tudi dejstvo, na koliko koncertih so igrali v lanskem letu. Sredi marca so napolnili ljubljanski Kino Šiška in navdušili mlado in staro. Ment jih je popeljal tudi na letošnji "skriti oder" na zagrebškem Jarunu.

"Lani smo imeli 243 koncertov, to je za polni delovni čas. Tako kot govorijo vsi blues velikani, treba je pustiti vse drugo, službo in vse, kar te veže, delati je treba samo glasbo, če hočeš kaj doseči. Od tega bomo živeli, druge izbire ni, druge poti ni. Če ne poskusiš, pač ne veš, morda pa postaneš klošar. Zaenkrat smo državi plačali vse položnice, nismo v dolgovih. Na koncertih lahko slišite veliko novih pesmi, ki še niso bile na plošči, a bodo zelo kmalu. Veselimo se, četudi sami ne vemo, točno kam nas bo zaneslo. Ne posnemamo nikogar, mladi v nas vidijo čisto improvizacijo. Ker delamo najbolj organsko glasbo, ki je povsem v nasprotju z elektronsko, mrežno glasbo. Mladi, ki so to želijo, bodo v naši glasbi našli življenje. Pri glasbi šteje 'groove', da se najdemo, da smo skupaj, puščamo si prostor, da smo svobodni. Smo bend vzdušja, odzivamo se po občutkih, lahko začnemo pri prazni dvorani, nato pa začnemo z iniciacijo, ki velja tudi za nas, tako da ne vemo točno kaj in kako bo. A ko začutimo vzdušje, se vsi štirje povežemo in zadeve stečejo same od sebe,"
pa menijo člani zasedbe Prismojeni profesorji bluesa.

Za Liamere je bil nastop na INmusic festivalu prvi izven Slovenije.
Za Liamere je bil nastop na INmusic festivalu prvi izven Slovenije. FOTO: Miro Majcen

Kaja Skrbinšek – Malidah in Andi Koglot – Ferguson sta duo Liamere, "sonična mešanica urbanih vzdušij, zlomljenih ritmov ter melanholičnega ženskega vokala". V živo se jima je tokrat, prvič čez meje matične Slovenije, pridružil basist Anej Hočevar. Kaja in Andi pa sta nam zaupala, da po istoimenskem prvencu, ki je izšel konec lanskega leta, za letošnjo jesen načrtujeta že drugi album, še prej pa bomo ugledali videospot za pesem Sabotage. Ambicij in želja, jima, kot pravita, ne manjka.

"Andi je producent, jaz pojem, Anej pa nama pomaga pri živih nastopih. Liamere je zastavil Andi, ki je naredil tri pesmi, jaz sem posnela vokale. Kmalu sva imel dovolj materiala, da sva posnela ploščo in
– to je to. Podajava počasno-zasanjane in temačne občutke razočaranja, ki se vijejo skozi najino glasbo. Vseeno pa gojiva upanje, lučko na koncu tunela. To je najin prvi nastop v tujini in na mednarodnem festivalu. Pred tem sva nastopala v manjših prizoriščih. Meniva, da na glasbo gledamo kot na nekaj, kar lahko damo tujini, potem bi morda lahko od tam dobili tudi določene ljudi, a trenutno je morda taka mentaliteta, da je angleščina mogoče celo najina omejitev. Tako, da je težko ustvariti neko bazo ljudi, ki ti sledi in ti prisluhne. Tudi zato iščeva poti izven Slovenije, ker je treba iti naprej, če bo to možno. Dobro je sanjati na veliko in imeti visoke ambicije. Novo ploščo bova predstavila oktobra, ko bo tudi promocijski koncert, v načrtu pa imava tudi mini turnejo v imenu novega albuma. Načrtujeva tudi plesni videospot za pesem Sabotage, ki je še na prvem albumu," sta nam zaupala Malidah in Ferguson.

Foto in video utrinke z nastopov vseh treh zasedb na letošnjem INmusic festivalu v Zagrebu si oglejte v galeriji in posnetkih!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.