V mogočnem Convention&Exhibition centru v Hongkongu so bile prvič podeljene azijske filmske nagrade. Po zgledu prestižnih oskarjev in evropskih cezarjev so tudi "azijske oskarje" podelili najboljšim filmskim stvaritvam v preteklem letu. S svojimi filmi so tako sodelovale države od Irana, Kitajske, Japonske, do Tajske, Indonezije, Indije so Hongkonga, iz ene najbolj zanimivih celin današnje svetovne kinematografije.
Nagrade so podelili v desetih kategorijah, zmagovalce pa je določila 17-članska žirija filmskih profesionalcev (režiserjev, producentov, direktorjev filmskih festivalov), ki so pregledali preko sedemsto filmov azijske produkcije iz leta 2006. Svečane podelitve nagrad, ki so jo tamkajšnje televizijske postaje prenašale tudi v živo, se je udeležilo preko štiri tisoč gostov z vsega sveta, med njimi pa so prednjačile slavne osebe azijske filmske in šovbiznis smetane. Med njimi so bili tudi korejska megapop zvezda Rain (ki so ga njegove mlade oboževalke vsakič, ko se je pojavil na odru, vedno pospremile z "beatlovskimi" vzkliki), mednarodne akcijske zvezde Maggie Q in Michelle Yeoh, priznani režiser Johnny To, hongkongška in azijska igralska superzvezdnika Tony Leung in Andy Lau, slavni francoski filmar in producent Luc Besson in drugi. Med nominiranci so se našla tudi ugledna imena azijske kinematografije: Jia Zhangke, Jafar Panahi, Johnnie To, Tsai Ming-liang, Ken Watanabe, Andy Lau, itd.
Zmagovalec prvih azijskih filmskih nagrad, (dveurna podelitev je potekala na razkošnem odru s sprva nekoliko nerodnima voditeljema), je izredna komična grozljivka Gostitelj (The Host), ki smo si jo Slovenci lahko ogledali tudi za zadnjem LIFFu. Film, ki sijajno niha med grozljivko, fantastiko, komedijo, ekološko angažiranim filmom in družinsko dramo, je odnesel štiri nagrade: za najboljši film, glavnega igralca (Song Kang-ho), snemalca (Kim Hyung-go) in za vizualne efekte. Zanimivo pa je, da režiser filma Joon-ho Bong sploh ni bil nominiran. Nagrado za režijo je osvojil Kitajec Jia Zhangke za režijo prav tako sijajnega filma Still Life, ki je tako ponovil uspeh z lanskoletnega beneškega festivala, kjer je osvojil zlatega leva. Med ostalimi nagradami je treba izpostaviti še tisto za najboljšo glavno žensko vlogo, ki jo je osvojila japonska igralka Miki Nakatani (v konkurenci sta bili tudi kitajski superzvezdnici Gong Li in Zhang Ziyi), ter tisto za najboljši scenarij, ki je končala v rokah Iranca Manija Haghighija za dramo Men at Work. Legendarno azijsko igralko Josephine Siao so nagradili za uspešno kariero, saj je postala prva dobitnica preiznanja za izreden doprinos k azijski kinematografiji. Še vedno vitalna igralka je obenem proslavila tudi svoj 60. rojstni dan in je imela tako dvojni razlog za slavje.
Prve azijske filmske nagrade so obenem obeležile tudi začetek tritedenskega filmskega in showbiz medijskega dogajanja Entertainment Expo, ki poteka od 20. marca do 11. aprila. V njegovem sklopu se odvija tudi 31. Hong Kong Film Festival, filmska in televizijska tržnica (Filmart), podelitev nagrad za kratke filme in video izdelke (Hong Kong Independent Short Film and Video Awards), finančni forum za podporo mladim filmarjem (Film Financing Forum), glasbeni sejem (Hong Kong Music Fair), itd.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.