Naslovnica

ZZB NOB podelila priznanje Kučanu

Ljubljana, 26. 04. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Skupščina Zveze združenja borcev narodnoosvobodilnega boja (ZZB NOB) je na slavnostni seji ob 60-letnici ustanovitve Osvobodilne fronte (OF) in začetku organiziranega upora proti okupatorjem podelila priznanja združenja in sprejela spomenico seje. V njej so med drugim zapisali, da se je državni praznik dan upora proti okupatorju uveljavil kot oblika kolektivnega spomina na prizadevanja in dejanja, ki jih je slovenski narod imel in izvedel v okviru programa OF. Najvišje priznanje, listino ZZB NOB je prejel predsednik republike Milan Kučan, ki se je za priznanje zahvalil in ob tem povedal, da ga sprejema s spominom na vse tiste, ki so skozi zgodovino ohranjali dostojanstvo slovenskega naroda.

Zlate plakete ZZB NOB so prejeli Dušan Biber, Boris Florjančič, Silvo Grgič, Sveto Kobal, Drago Košmrlj, Marjan Lenarčič, France Perovšek, Bojan Polak, Bojan Škrk, Janez Železnik in Planinsko društvo Škofja Loka.

60-letnica ustanovitve OF in začetek organiziranega upora proti okupatorjem ter desetletnica državne osamosvojitve sodita med najpomembnejše zgodovinske dogodke. Kot je uvodoma povedal Veljko Rus, ustanovitev OF pomeni začetek političnega in kulturnega pluralizma na Slovenskem, saj je združevala nosilce krščanskih, komunističnih in liberalnih idej. Z njeno ustanovitvijo pa je slovenski narod postal tudi del zgodovine. Janez Stanovnik se je v svojem govoru dotaknil vprašanja narodne identitete ob vstopu Slovenije v Evropsko unijo. Med drugim je povedal, da mora Slovenija ob vstopu v Evropo ohraniti svojo politično in moralno integriteto, ki so si jo priborili borci med vojno, leta 1991 pa slovenski narod, ki se je odločil za osamosvojitev.

OF so 27. aprila 1941 v Ljubljani ustanovili zastopniki Komunistične partije Slovenije, krščanskih socialistov, sokolov in slovenskih kulturnih delavcev. Organizacija se je sprva imenovala Protiimperialistična fronta, konec junija tega leta pa je dobila ime OF. Takoj po ustanovitvi so aktivisti v OF začeli zbirati in vključevati privržence. Nastala je razvejana organizacijska mreža odborov, takoj po ustanovitvi pa je OF začela pripravljati oborožen odpor. Še v letu 1941 je OF izoblikoval svoj program. V štiriletnem osvobodilnem boju, ki ga je organizirala in vodila kot del zavezniških antihitlerjevskih sil, je zagotovila narodno osvoboditev in položila temelje slovenski državi.