Napetost pred kongresom PS, na katerem se bosta za predsedniško mesto pomerila premierka Alenka Bratušek in ustanovitelj stranke Zoran Janković, se stopnjuje. Rezultat bo pomembno vplival na politični položaj v državi, tako Janković kot Bratuškova pa danes molčita. PS pričakuje okoli 800 udeležencev. Veliko je medijsko zanimanje, tudi iz tujine.
V primeru Jankovićeve zmage na kongresu, ki ga je sicer stranka oktobra lani prestavila v imenu politične stabilnosti, so najverjetnejša možnost vnovične predčasne volitve. Koalicijske partnerice namreč vztrajajo, da s PS pod Jankovićevim vodstvom ne bodo sodelovale.
Jankoviću je podporo odrekla tudi večina tistih, ki so ga pred parlamentarnimi volitvami leta 2011 nagovarjali k vstopu v državno politiko. Med drugim ga je podprl ekonomist Jože Mencinger, ki bo nosilec liste PS na evropskih volitvah. A čeprav se danes Mencingerju ne zdi modro, da se bo Janković znova potegoval za vodenje PS, ga po eni strani razume.
V izjavi za medije ob vložitvi kandidatne liste PS za evropske volitve je Mencinger poudaril, da ljubljanskemu županu tudi verjame "to, kar pripoveduje, ker bi mu sicer najbrž kaj dokazali". "Pa tudi če bi, nisem jaz tisti, ki bi delil moralne nauke," je dodal. Kljub vsemu bi Jankovićev umik kandidature na kongresu pozdravil, saj gre za zadevo, ki se tiče vse Slovenije in če državi zdaj kaj ne odgovarja, je to politična nestabilnost. Ponovil je še, da je mesto župana bistveno pomembnejše kot karkoli drugega, saj za razliko od predsednika stranke "ostane v spominu stoletja".
Bratuškova in Janković molčita
Bratuškova in Janković dan pred kongresom molčita, v zadnjih dneh pa sta vsak na svoj način nagovarjala člane PS. Janković je odprl osebno spletno stran, čeprav je danes v sporočilu na njej zanikal, da bi nastala kot del kampanje. Po njegovih navedbah je namreč želel le izboljšati komunikacijo z vsemi zainteresiranimi javnostmi ter na enem mestu predstaviti dejstva o mnogih temah in razpravah v javnosti v zadnjih letih. "Osebno spletno stran sem se odločil oblikovati tudi zato, da bi v javnosti dobil vsaj delček prostora, ki so ga v preteklem letu in pol dobile neresnične obtožbe," je zapisal.
Člani PS bodo na kongres lahko odšli z organiziranim avtobusnim prevozom. PS pričakuje okoli 800 udeležencev, volili pa bodo lahko vsi, ki so se včlanili v PS do datuma sklica kongresa. Število članstva naj bi sicer odtlej naraslo.
Veliko medijsko zanimanje
V luči njegovega vpliva na politična razmerja v Sloveniji je za kongres tudi veliko medijsko zanimanje. Do četrtka zvečer je bilo akreditiranih okoli 90 novinarjev iz 30 medijskih hiš, med njimi sedem tujih, so pojasnili v PS.
Kaj se zgodi, če Bratuškova izgubi?
Izida na kongresu si ne upa napovedati nihče. Jasno pa je, da po morebitnem porazu Bratuškove in njenem posledičnem odstopu z mesta premierke obstajata dve možnosti. Prva je predlog novega mandatarja, ki ga mora potrditi DZ, in oblikovanje nove vlade. Druga pa, da ob pomanjkanju predlogov za novega mandatarja predsednik republike razpusti parlament in razpiše volitve.
Ko predsednik republike razpusti parlament in razpiše predčasne volitve, mora biti nov državni zbor izvoljen najpozneje dva meseca po razpustu prejšnjega, predčasne volitve pa se lahko opravijo najprej v 40 dneh od dneva razpisa.
Če bodo razpisane predčasne volitve, bodo to sedme parlamentarne volitve in že druge predčasne volitve v samostojni Sloveniji.
Koalicijski partnerji za predčasne volitve
Prvak DeSUS Karl Erjavec in podpredsednik SD Dejan Židan menita, da so v primeru Jankovićeve zmage na kongresu PS najboljše predčasne volitve še pred poletnimi počitnicami. Če zmaga Bratuškova in njeno poslansko skupino morebiti zapusti nekaj Jankovićevih podpornikov, pa bo svojo vlogo odigrala zaupnica premierki. "Zaupnico lahko dobi, če jo podpre najmanj 46 poslancev. Če podpore ne dobi, tudi vlade ne bo več," je poudaril Židan, ki s tem pojasnjuje, da manjšinjske vlade v primeru zmage Alenke Bratušek ne more biti.
Prvak DeSUS pa je ponovil, da bi Jankovićeva zmaga pomenila politično krizo, ki bi imela za posledico tudi padec bonitetnih ocen. Po njegovih besedah so tudi v Bruslju zelo zaskrbljeni in ne morejo razumeti, da imamo v Sloveniji vsako leto ali novo vlado ali predčasne volitve.
KOMENTARJI (1147)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.