Proruski separatisti danes še naprej nadzirajo ključna vladna poslopja v več mestih na vzhodu Ukrajine, čeprav je začasni ukrajinski premier Arsenij Jacenjuk v petek regiji Doneck obljubil večjo avtonomijo.
Okoli 200 proruskih protestnikov je tako danes vdrlo na sedež policije v Donecku. Pri tem niso naleteli na odpor. Posebne enote, ki so poslopje varovale, so se jim celo pridružile.
O napadu na sedež policije poročajo tudi iz drugega mesta v Donecki regiji, Slavjansk. Ukrajinsko notranje ministrstvo je sporočilo, da je napad izvedlo 20 oboroženih moških v kamuflažnih uniformah. Njihov cilj je bil zaseči tam shranjenih 20 brzostrelk in 400 pištol, da bi jih razdelili protestnikom. Nato so vdrli še se na regionalni sedež varnostne službe SBU.
Vodja separatistov v Donecku Sergij Ciplakov je prevzel odgovornost za napad, a zatrdil, da napadalci niso bili oboroženi.
Županja mesta Neli Štepa je za ruske medije dejala, da bodo "branili ljudi, ki so zavzeli poslopji," in da so napadalci prišli iz Donecka. Pred poslopjema se je zbrala množica ljudi, ki jim izražajo podporo in vzklikajo "Rusija! Rusija!".
Po navedbah notranjega ministra Arsena Avakova v več mestih na vzhodu države potekajo spopadi. Na svojem Facebook profilu je zapisal, da spopadi potekajo na območju Kramatorska v provinci Doneck, kjer so "neznanci streljali na lokalno upravo". Policija je na napad odgovorila, izmenjava ognja pa še traja. V kraju Krasni Liman so oboroženci "napadli policijo z orožjem ruske izdelave AK100, ki jih ima samo ruska vojska".
"Ukrajinske oblasti današnje dogodke obravnavajo kot zunanji napad Ruske federacije", je še zapisal minister, ki pa ni navedel, ali so spopadi zahtevali žrtve. Sporočil je, da je v regijo napotil posebne enote, in napovedal zelo oster odgovor proti teroristom.
ZDA uvedle sankcije proti vodjem odcepitve Krima od Ukrajine
"Krim je okupirano ozemlje in še naprej bomo višali ceno za tiste, ki so vpleteni v kršenje ozemeljske celovitosti in suverenosti Ukrajine," je dejal namestnik finančnega ministra za terorizem David Cohen.
Sankcije, ki zajemajo zamrznitev premoženja, so doletele nekdanjega podpredsednika ukrajinskega parlamenta Sergeja Cekova, ki je bil eden od pobudnikov prizadevanj za referendum o priključitvi Krima Rusiji. Ob njem so sankcije doletele še šest drugih vodij odcepitve. Proti vsem sedmim sicer že valjajo sankcije EU.
Pod sankcijami je tudi podjetje Černomoreftegaz, ki je bilo pred odcepitvijo del ukrajinskega državnega naftnega podjetja, potem pa ga je zasegel krimski parlament in ga sedaj upravlja Moskva.
ZDA so marca v prvih sankcijah zaradi dogajanja na Krimu uvedle sankcije proti uradnikom in podjetnikom blizu ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu.
ZDA so sedaj dodatne sankcije uvedle pet dni pred srečanjem za rešitev ukrajinske krize med Ukrajino, Rusijo, ZDA in EU, ki je predvideno za 17. april v Ženevi. Srečanje so napovedali, potem ko je več mest na vzhodu Ukrajine razglasilo neodvisnost in razpis referendumov.
Ameriški predsednik Barack Obama je sicer po telefonskem pogovoru z nemško kanclerko Angelo Merkel v četrtek opozoril, da bo rusko zaostrovanje razmer v Ukrajini privedlo do novih ameriških in evropskih sankcij proti Moskvi.
KOMENTARJI (99)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.