Zaposleni na sedmih nemških letališčih so danes za več ur prekinili z delom. Sindikat Verdi jih je namreč pozval k opozorilni stavki, s katero krepi pritisk pred novim krogom pogajanj o zvišanju plač v javnem sektorju.
Na letališču v Frankfurtu, ki je najpomembnejše nemško vozlišče, se je stavke udeležilo več kot 90 odstotkov vseh prizadetih sodelavcev. Ob 8. uri so se zbrali na prvem terminalu, kjer so izrazili zahtevo po zvišanju plač za 100 evrov in 30-dnevnem dopustu. "Ali si lahko novinec privošči svoj dom? Ne, tega ne zmore. Pozivamo k zaposlovanju novincev za nedoločen čas," je dejala sindikalistka Christiane Behle. Nato pa so vsi začeli vzklikati: "Hočemo več denarja!" "Če se ne bo nič zgodilo, bomo paralizirali vse," pa sta dejala dva od stavkajočih.
Odpovedali so 554 poletov, je sporočila tiskovna predstavnica upravljavca, družbe Fraport. Največji del odpovedi je prizadel Lufthanso, ki je že v sredo napovedala izpad približno tretjine od načrtovanih 1800 poletov po vsem svetu. Odpovedali so tudi nekatere medcelinske polete, medtem ko so po drugih letališčih ostali prizemljeni predvsem potniki na letih znotraj Nemčije in znotraj Evrope.
Stavka v Frankfurtu se je zaključila ob 14.30, Lufthansa pa upa, da bodo čim prej uspeli znova vzpostaviti normalno obratovanje. Razmere na letališčih so sicer, tudi zahvaljujoč pravočasnemu in obsežnemu obveščanju, ostale mirne. Letalske družbe so številnim potnikom že uredile nadomestne lete ali pa so jih za krajše razdalje preusmerile na vlake.
Stavke so sicer potekale tudi na letališčih v Münchnu, Düsseldorfu, Stuttgartu, Hamburgu, Hannovru in na letališču Köln/Bonn. Povsod so se začele zgodaj zjutraj, trajale pa so do približno 14. ure. V Münchnu je odpadlo 133 poletov, v Hamburgu so odpovedali 16 vzletov in pristankov, na letališču Köln/Bonn je bilo odpovedi 13. O posameznih odpovedih poročajo tudi iz Düsseldorfa in Hannovra, medtem ko v Stuttgartu stavke niso zares občutili. Na vseh teh letališčih je bila udeležba zaposlenih v stavki precej manjša kot v Frankfurtu.
Mednarodne polete je morala zaradi stavke odpovedati tudi družba Air France/KLM. Letalske družbe Etihad, Bristih Airways, TUIFly, Condor in Air Berlin pa so morale polete preložiti oziroma jih prestaviti na letališče v Düsseldorfu. Sicer pa so nemške železnice čas stavke povečale število vlakov.
Stavka "teče bolje od pričakovanj", so komentirali v Verdiju.
Zaposleni v nekdaj državnih podjetjih, ki upravljajo nemška letališča, še vedno sodijo med uslužbence Nemčije oziroma njenih zveznih držav. Zanje sindikat zahteva zvišanje plač za nominalni znesek 100 evrov in nato še za 3,5 odstotka.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.