Policijska preiskava, ki so jo v petek opravili kriminalisti v DZ, naj bi po poročanju Večera pokazala, da je napako pri izgubljenih podpisih Sindikata kemične, nekovinske in gumarske industrije, zaradi česar je padla referendumska pobuda za zakon o ustanovitvi t. i. slabe banke, storila generalna sekretarka parlamenta Mojca Prelesnik. Njena napaka naj bi bila, da ni ravnala povsem po veljavnih predpisih. Kot piše Večer, naj bi predpisi predvidevali, da morajo biti priloge preštete in tudi skenirane. Ker pa niso bile skenirane, je nastal osnovni zaplet, da ni znano, koliko listov podpisov je parlament poslal na notranje ministrstvo in koliko jih je ta sploh prejel.
V DZ zanikajo, da so ravnali v nasprotju s predpisi
Prelesnikova pa je vnovič zagotovila, da DZ pri ravnanju s podpisi ni naredil formalne napake in da niso ravnali v nasprotju s predpisi. Poudarila je, da službe DZ ravnajo po navodilu pisarniškega poslovanja, ki ga je sprejel nekdanji generalni sekretar Lovro Lončar.
31. člen navodil pravi, da je treba "vso uradno pošto zajeti in pretvoriti v elektronsko obliko, razen tiste, ki je označena s stopnjo tajnosti". Vsi podatki, varovani s katerim koli zakonom, so obravnavani enako. Zakon o referendumu in ljudski iniciativi pa pravi, da predsednik DZ, pristojne službe DZ in ministrstvo varujejo osebne podatke volivcev pod pobudo za referendum kot zaupne, je pojasnila.
Spomnila je, da je 1. januarja uvedla novo navodilo v zvezi z distribucijo gradiv z osebnimi podatki. Po njenih besedah se namreč v DZ osebni podatki ne distribuirajo po elektronskih medijih, saj lahko uide izpod nadzora. Sledljivost gradiva pa, pravi, zagotavljajo z originalnimi podpisi pod pobudo.
Ko glavna pisarna v DZ prevzame podpise, naredijo fotokopijo celotnega paketa in jo shranijo, na ministrstvo za notranje zadeve pošljejo fotokopijo. V DZ podpisov ob prejemu niso prešteli, saj lahko preštejejo le liste, na katerih so podpisi. Poudarila je, da tudi na notranjem ministrstvu paketa s podpisi ob prejemu od kurirja niso odpirali in ne šteli listov s podpisi. Tega tudi niso bili dolžni, je dodala.
Prelesnikova je vprašala, o čem se pri zapletih s podpisi sploh razpravlja, ter zadevo ponazorila s prispodobo: "Kar naenkrat ni več kriv vlomilec, ki je v hišo vlomil, temveč lastnik hiše, ki naj ne bi namestil dovolj močnih ključavnic."
Predsednik DZ Gregor Virant je dodal, da bo upravna inšpekcija raziskala prav to, ali so bili predpisi o pisarniškem poslovanju spoštovani. Sam je prepričan, da kršitev ni bilo. Je pa glavnega upravnega inšpektorja prosil, da to zadevo obravnavajo prioritetno. "Državljane ta zadeva upravičeno skrbi. Mene pa, verjemite, skrbi in iritira najbolj," je dejal in dodal, da ni nikogar, ki bi mu zaplet bolj kradel spanec kot njemu.
Virant je v oddaji Svet danes še dodal, da kriminalisti preiskujejo, ali je bilo morda celo storjeno kaznivo dejanje naklepa, hkrati pa bo po njegovih besedah svoje opravila tudi komisija za preprečevanje korupcije.
Zapleti tudi pri podpisih za referendum o holdingu
Medtem pa je policija sprožila preiskavo tudi glede podpisov pod pobudo za referendum o zakonu o holdingu. Policija naj bi grafološko pregledala od pet do šest podpisov poslancev Pozitivne Slovenije, rezultati analize, zaradi katere lahko pade tudi referendum o holdingu, naj bi bili znani kmalu.
Virant je v oddaji Svet izrazil upanje, da prijava ni prišla iz vrst parlamenta. Takšna prijava bi bila po njegovih besedah neokusna in nekorektna, pri tem pa dodaja, da si morajo poslanci med seboj zaupati. Notranji minister Vinko Gorenak pa je dejal, da preiskave sam ni zahteval, saj niti ne sme usmerjati dela policije. Je pa dejal, da policija zadevo preiskuje na podlagi prijave, ki jo ima pravico vložiti vsak državljan.
Policija preverja le en podpis
Na PU Ljubljana so za 24ur.com pojasnili, da na podlagi kazenske ovadbe fizične osebe vodijo predkazenski postopek glede istovetnosti podpisa pod pobudo za referendum. Torej le enega. Zaradi interesa preiskave o podrobnostih niso želeli govoriti.
PS zahteva odstop Gorenaka in Viranta
Predstavnik PS Matija Sevšek je sicer še dopoldne zatrdil, da policija pri njih ni preiskovala istovetnosti podpisov, nato pa so iz PS poslali sporočilo, da so zaradi odločitve za preiskavo zgroženi. Zagotavljajo, da so se vsi poslanci lastnoročno podpisali pod zahtevo, svojo voljo pa tudi v obliki elektronske pošte potrdili predsedniku DZ.
Ob tem v PS koaliciji, posebej pa strankama SDS in DL, očitajo, da spodkopavata temelje slovenske demokratične ureditve: najprej z "izginulimi" in "nečitljivimi" podpisi pod referendumsko pobudo za poroštvo za Teš 6, zatem pa še z "izgubljenimi" podpisi pod pobudo za zakon o t. i. slabi banki, "izgubljenimi" podpisi pod pobudo za zakon o ustanovitvi holdinga ter razveljavitvijo skeniranih podpisov.
Poslanka PS Tamara Vonta je na družbenem omrežju Facebook zapisala: "Poslanka na porodniškem dopustu se je morala dvanajstkrat podpisati pred kriminalisti, ki raziskujejo, ali je res podpisala samo sebe ... Kaj še? Kaj še? Kje živimo?" Policisti naj bi namreč preiskovali podpis poslanke Melite Župevc, ki je na porodniškem dopustu.
Na kolegiju predsednika DZ pa je vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer dejal, da bi morala tako Virant kot Gorenak odstopiti zaradi objektivne odgovornosti. Virant je v oddaji Svet dejal, da odstopil ne bo, ker ni storil ničesar narobe. Se bo pa sestal s poslanci PS in jim pojasnil, vse okoliščine zapletov. Gorenak je prav tako v oddaji Svet na Kanalu A povedal, da je imel odstopno izjavo že napisano, a se je izkazalo, da ni storil ničesar napačnega. Zato je tudi ni oddal, če pa bi se izkazalo, da je bila napaka storjena na njegovem ministrstvu, jo bo podal.
SDS: Izjave PS nezaslišane
Odzvali so se tudi v stranki SDS, kjer menijo, da so izjave PS nezaslišana politizacija. Takšno ravnanje razumejo kot velik pritisk, ki da ga v PS skušajo izvajati nad organi pregona. Spomnili so na izjavo poslanke PS Maše Kociper izpred nekaj dni, ki naj bi v zvezi s spornimi podpisi dejala, da originalnih podpisov v štirih urah niso dobili, saj nekaj ljudi iz stranke ni bilo v državi.
Tako v SDS obsojajo kopiranje poslanskih podpisov in "izigravanje referendumskih pravil, ki si jih je privoščila opozicijska stranka PS". Takšni dejanji po mnenju največje koalicijske stranke mečeta slabo luč na sistem parlamentarne demokracije in na ugled zakonodajne veje.
Lukšič meni, da so nujna poročila
O izginulih podpisih je danes spregovoril tudi predsednik SD Igor Lukšič. Zdi se mu nujno, da tako v DZ kot na MNZ naredijo poročilo o tem, kako so ti podpisi potovali, kdo jih je dobil, kdo jih je komu odnesel, kdaj in "kdo je v tem procesu sodeloval z navodili". Če so bila namreč dana kakšna dodatna navodila, ki so pripeljala do izginotja podpisov, bo to zelo pomembno pri nadaljnjih odločitvah, meni Lukšič. Sam sicer nima informacij, da bi se res dajala kakšna navodila, a meni, da je to možno.
V SD sicer pričakujejo, da se zadeva razčiščuje postopno, da bodo po raziskavi okoliščin ustrezno ukrepali pristojni, posebej minister za notranje zadeve in predsednik državnega zbora. Če se to ne bo zgodilo, pa se "bodo pogovarjali naprej".
KOMENTARJI (496)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.