Slab mesec po krvavem napadu somalijske islamistične milice Al Šabab na nakupovalno središče Westgate v kenijski prestolnici Nairobi so v javnost prišli posnetki nadzornih kamer. Iz teh je jasno razvidno, kako so skrajneži z orožjem v roki prečkali parkirišče pred centrom, v katerega so nato vstopili in začeli streljati. Posnetki prikazujejo veliko paniko, ki je nastala med ljudmi. Ti so bežali po hodnikih in iskali zavetje, a napadalci so bili neusmiljeni. Sledila je štiridnevna mora, ki je terjala najmanj 67 smrtnih žrtev.
Odziv Kenijcev na objavo nadzornih kamer je večinoma negativen. "Slišali smo priče, ki so opisovale te grozne trenutke, a šele ko sem si ogledala te posnetke, sem prvič resnično tudi sama dognala, kako grozno so se morali počutiti ti ljudje," je tamkajšnjim medijem po ogledu posnetkov zaupala neka Kenijka. Kot poročajo, se javnost zdaj sprašuje, kdo je objavil posnetke in zakaj. Poleg tega ljudi jezi dejstvo, da skoraj štiri tedne po napadu še vedno ni čisto jasno, koliko napadalcev je bilo na kraju in ali je kdo od njih resnično pobegnil.
Eden od napadalcev naj bi bil Norvežan
Kenijske oblasti so sicer na začetku oktobra objavile imena štirih skrajnežev, po poročanju medijske hiše BBC pa naj bi v preiskavi sodelovali tudi norveški preiskovalci, saj naj bi bil eden od osumljenih tudi Norvežan Hassan Abdi Dhuhulow. 23-letnik, ki ima sicer somalijske korenine, naj bi sodeloval tako pri načrtovanju kot tudi pri samem napadu. Ko so novinarji na telefon priklicali njegove sorodnike na Norveškem, so ti dejali, da je že leta 2009 zapustil kraj Larvik, kjer je živel, in odšel v Somalijo. Prejšnji teden so zato v Kenijo odpotovali tudi norveški kriminalisti, da bi preverili njegovo vpletenost v napad. Eden od štirih napadalcev, ki so jih ujele nadzorne kamere, naj bi bil tudi on. Na Norveškem sicer živi okoli 23.000 Somalcev, ki predstavljajo eno največjih begunskih skupnosti v državi. Somalske uporniške skupine naj bi tako imele zelo močne povezave z Norveško.
Še vedno lovijo belo vdovo
Preiskava je tako še vedno v teku. Natančno število napadalcev še vedno ni znano, govori pa se, da je bilo v napad vpletenih od 10 do 15 skrajnežev, čeprav so varnostne kamere posnele le štiri. Vodila naj bi jih 29-letna t. i. bela vdova Samantha Lewthwaite, ki je bila poročena z enim od teroristov, ki so sodelovali v samomorilskih napadih na London 7. julija 2005. V letih, ki so sledila, je tudi sama postala iskana oseba. Leta 2007 naj bi se preselila v Kenijo in pretrgala vezi s sorodniki na Otoku. Njena prepričanja naj bi postala še bolj skrajna, leta 2008 pa naj bi se včlanila tudi v Al Kaido.
Kot smo poročali, je decembra 2011 policija preiskala njeno stanovanje v Mombasi in našla večjo količino orožja. Stanovanje naj bi izbrala v četrti, v kateri je veliko tujcev, ker naj bi načrtovala teroristični napad. Junija lani naj bi ji to uspelo. Vodila naj bi skupino skrajnežev, ki je v bombnem napadu v lokalu v Mombasi povzročila smrt treh ljudi, ki so v lokalu gledali nogometno tekmo med Anglijo in Italijo.
Interpol je na zahtevo Kenije zanjo razpisal tiralico. V izjavi za javnost tiralice ne povezujejo z napadom v Nairobiju, temveč so pojasnili, da Lewthwaitovo iščejo zaradi obtožb posedovanja orožja in načrtovanja terorističnega napada leta 2011.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.