Pred tremi leti je bil uveden stečaj gradbenega podjetja Vegrad. V tem času je stečajna upraviteljica Vegrada Alenka Gril večkrat poudarila, da je v stečajnem postopku Vegrada naletela na izredno neurejeno stanje in da je za razčiščevanje poslovanja in preizkušanje terjatev porabila zelo veliko časa.
Veliko časa sta njej in njenim sodelavcem v stečajnem postopku vzela tudi davčni pregled in policijske preiskave, ki še potekajo, pri čemer so bile v prvem letu stečaja preiskave še posebej intenzivne, pozneje manj, policisti pa še vedno prihajajo v družbo, je povedala.
Grilova je ob pregledu poslovanja podala eno kazensko ovadbo, in sicer v zvezi z družbo Vegrad Naložba. Vegrad je namreč družbi pooblaščenki Vegrad Naložba spremenil posojilo iz kratkoročnega v dolgoročnega v času, ko je bil Vegrad že sam plačilno nesposoben, je povedala Grilova.
Kriminalisti podali 17 kazenskih ovadb
Na Policijski upravi Celje pravijo, da so njihovi kriminalisti v povezavi z gradbenim podjetjem iz Velenja do zdaj podali 17 kazenskih ovadb. Še vedno preiskujejo sume poslovnih goljufij, oškodovanje upnikov in sporno poslovanje s projektnimi družbami.
Domnevna kazniva dejanja odgovornih pri poslovanju Vegrada obravnava specializirano državno tožilstvo, nekaj primerov spornega poslovanja Vegrada oz. odgovornih v podjetju na čelu z nekdanjo direktorico Hildo Tovšak pa je, kot je znano, že dočakalo sodni epilog, Tovšakova pa je že na prestajanju zaporne kazni.
Prodaja Vegradovega premoženja v stečaju poteka počasneje od pričakovanj
Tri leta po začetku stečaja je večino dela stečajne upraviteljice Grilove povezanega s prodajami premoženja, kar po njenih besedah poteka počasneje, kot je pričakovala. Doslej je uspela prodati za okoli 2,2 milijona evrov premoženja, iz kupnin pa so bili poplačani posamezni ločitveni upniki, večinoma banke, medtem ko tudi ob koncu stečajnega postopka za izplačila terjatev delavcev glede na dosedanji potek stečaja ni pričakovati, da bo ostalo kaj sredstev, pravi Grilova. V stečajnem postopku je sicer upnikom priznala za okoli 450 milijonov evrov terjatev, medtem ko je Vegradovega premoženja v primerjavi s to številko zelo malo.
Skupno je Grilova doslej v stečajnem postopku izvedla 65 javnih dražb, pri čemer so razen nekaj izjem za vsako posamezno premoženje že potekale po tri dražbe. Razlogov za neuspešne prodaje je več, Grilova pa izpostavlja neugodne gospodarske razmere in hkrati ocenjuje, da vendarle Vegrad nima nekih zelo zanimivih nepremičnin in tako tudi ni interesentov zanje.
Zato napoveduje, da bo za vse doslej neprodano premoženje izvedla javno zbiranje nezavezujočih ponudb in tako "testirala" morebitno zanimanje interesentov in ponujene cene. Če se bo izkazalo, da kupcev in interesentov ne bo in če ločitveni upniki na posameznih nepremičninah ne bodo pripravljeni zalagati denarja za stroške postopka in za samo nepremičnino, kot je plačilo nadomestila za stavbno zemljišče, potem obstaja možnost, da bo Grilova sodišču predlagala izločitev nepremičnin ločitvenim upnikom.
"Mi smo se v treh letih dosti izčrpali," pravi Grilova in poudarja, da v stečajnem postopku nima vira za redno poplačevanje tekočih obveznosti, ki nastajajo v zvezi z nepremičninami. Pri tistih nepremičninah, ki jih dajejo v najem, stroške v zvezi z nepremičnino uspejo pokrivati, pri drugih ne. Ena takih večjih neprodanih nepremičnin, kjer stroškov ne uspejo pokrivati, je nepremičnina Selo Paka, kjer je ločitveni upnik Nova Ljubljanska banka.
Tako je zaključek stečajnega postopka odvisen od pravd v teku in od prodaje premoženja. Prvotni načrt je bil, da bo stečaj končan v letu 2014, po treh letih od začetka pa Grilova napoveduje, da bo verjetno končan v letu 2015.
V evidenci brezposelnih oseb velenjske območne službe prijavljenih 168 nekdanjih Vegradovih delavcev
Ob stečaju 6. oktobra 2010 je v krovni družbi Vegrad brez dela ostalo 571 delavcev. Po podatkih velenjske območne službe zavoda za zaposlovanje je v evidenci brezposelnih oseb trenutno prijavljenih 168 nekdanjih Vegradovih delavcev.
V letu 2010 se je zaposlilo 112 nekdanjih Vegradovih delavcev, v letu 2011 je bilo zaposlitev 399, v letu 2012 pa se je zaposlilo še dodatnih 213 oseb. V prvih devetih mesecih letošnjega leta se je zaposlilo 147 nekdanjih delavcev Vegrada. Večina zaposlitev je sklenjena za določen čas, zato je pri teh osebah izkazano večkratno ponovno zaposlovanje in prijava nazaj med brezposelne.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.