Na Trgu bana Jelačića v Zagrebu se je ob 12.05 začel protestni shod "Ne cirilici na Hrvaškem", ki je trajal približno dve uri. Shod je organiziral Štab za obrambo hrvaškega Vukovarja, ki že dlje časa od vlade in parlamenta zahteva, da odstopita od najavljene uvedbe dvojezičnih napisov v Vukovarju. Uvedba dvojezičnih napisov po njihovem mnenju ni tisto, za kar so se borili in umirali hrvaški osamosvojitelji.
Goreči nasprotniki cirilice na hrvaških tleh so se iz Vukovarja in okoliških krajev v prestolnico pripeljali tudi z vlakom, ki so ga organizatorji shoda poimenovali "vlak miru", kot je to bilo leta 1997, ko je bila vzhodna Slavonija dokončno pridružena Hrvaški po mirni poti, potem ko so jo leta 1991 zavzele srbske sile. V Zagreb so se protestniki zgrnili tudi iz drugih delov Hrvaške in dobro napolnili osrednji zagrebški trg, poroča spletni portal Index.hr. Po podatkih policije se je zbralo med 20 in 25 tisoč ljudi.
"Uvedba napisov v cirilici je nadaljevanje srbske agresije"
Na začetku je zadonela hrvaška himna, sledilo je predvajanje vojnih poročil vukovarskega novinarja Siniše Glavaševića, ki so ga srbske sile ubile po zavzetju mesta 18. novembra 1991, nato pa so oder zavzeli različni govorniki.
Zbrane je med drugim nagovoril duhovnik Ante Perković, ki je bil med vojno v Vukovarju in je pristal v srbskih ujetniških taboriščih. Poudaril je, da nihče nima nič proti cirilici, ki je kulturno bogastvo Hrvaške, vendar pa uvedba napisov v cirilici v Vukovarju po njegovem mnenju predstavlja nadaljevanje srbske agresije. Spomnil je, da so srbski poveljniki po zavzetju Vukovarja ujetnike prepričevali, da je Vukovar srbsko mesto ter da se bodo tudi Hrvati morali učiti cirilice.
Videti je bilo tudi veliko ljudi v vojaških uniformah in tudi skupine nogometnih navijačev. V zraku je bila množica hrvaških in vojaških zastav in protivladnih transparentov. Zapel je tudi priljubljeni desničarski pevec Marko Perković Thompson, ki je znan po svojih proustaških stališčih.
Na začetku shoda je bilo slišati udeležence, da pojejo tudi ustaške pesmi. Nagovore so pogosto prekinjali z vzkliki "Vukovar, Vukovar".
Shod minil mirno in brez incidentov
Predstavnik Štaba Zdravko Komić je povedal, da s shodom v Zagrebu nadaljujejo boj proti cirilici v Vukovarju oziroma, kot se je izrazil, proti "agresiji na Vukovar in republiko Hrvaško".
Predsednik Štaba za obrambo hrvaškega Vukovarja Tomislav Josić pa je dodal, da od vlade pričakuje, da spremeni zakone, tako da bodo napisani v korist hrvaškega naroda. Od večjih političnih strank je shod podprl opozicijski HDZ.
Pred današnjim shodom se je oglasil tudi hrvaški predsednik Ivo Josipović, in izrazil pričakovanje, da bo shod potekal mirno in v okviru zakona.
Ob koncu današnjega shoda je policija sporočila, da je vse potekalo mirno in ni bilo nobene potrebe po posredovanju. Pridržali so tri osebe – dve zaradi zažiganja bakel, eno pa zaradi prekrškov v zvezi z legitimiranjem.
V Vukovarju živi več kot 33 odstotkov pripadnikov srbske manjšine
Možnost uvedbe dvojezičnosti v Vukovarju in drugih mestih s srbsko manjšino se je pojavila po objavi podatkov o popisu prebivalstva, ki so ga izvedli aprila 2011. Popis je pokazal, da v Vukovarju živi več kot 33 odstotkov pripadnikov srbske manjšine. Ti imajo v skladu z zakonom o pravicah nacionalnih manjšin pravico do enakopravne uporabe jezika in pisave.
Hrvaška vlada vztraja pri izvajanju zakonov, so pa uvedbo cirilice v Vukovarju preložili za nekaj mesecev.
KOMENTARJI (279)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.