Dežurni prognostik na Agenciji Republike Slovenije za okolje opozarja, da se Sloveniji približuje polarna zračna masa, ki prinaša mraz in padavine. Po četrtku, ko bo še precej jasno vreme z jutranjo in dopoldansko meglo po nižinah, se bo v petek od zahoda pooblačilo. Zapihal bo jugozahodnik. Na zahodu bo občasno rahlo deževalo, proti večeru in v noči na soboto pa se bo dež okrepil in postopno zajel vso Slovenijo. Meja sneženja se bo hitro spuščala. Po besedah dežurnega prognostika je še težko napovedati, do katere nadmorske višine bo zapadel sneg, vsekakor pa lahko sneg pričakujemo na nadmorski višini med 400 in 500 metri.
In ker je pričakovati, da se bo sneg prijemal cestišča, je treba vožnjo prilagoditi razmeram. Ob spremenjenih voznih razmerah je namreč temeljni pogoj za varno udeležbo v prometu ustrezna zimska oprema motornega in tudi priklopnega vozila, za kar moramo pravočasno poskrbeti, opozarja policija. Zakon o varnosti cestnega prometa določa, da morajo biti vozila na slovenskih cestah med 15. novembrom in 15. marcem naslednjega leta opremljena z zimsko opremo, prav tako morajo imeti vozila zimsko opremo tiste dni zunaj tega obdobja, ko se ob sneženju sneg oprijema vozišča ali je vozišče zasneženo, zaledenelo ali poledenelo.
Brez zimske opreme nikar na pot!
Če boste morali ta konec tedna vseeno na pot, poskrbite, da boste preobuli svoje vozilo v zimske pnevmatike, lahko pa imate tudi poletne pnevmatike, vendar potrebujete zraven še ustrezno velike snežne verige za pogonska kolesa ali verigam enakovredne pripomočke. Vozila s štirikolesnim pogonom morajo imeti v primeru stalnega pogona snežne verige vsaj za zadnjo os in v primeru priklopljivega pogona vsaj za stalno vklopljeno os. Pogoji za uporabo snežnih verig so izpolnjeni takrat, ko je na vozišču toliko snega, da pnevmatika med vožnjo ne pride v stik s površino vozišča, kar pomeni, da za pnevmatiko ostaja snežena sled, opozarja policija. Na priobalnem območju za zimsko opremo vozil veljajo poletne pnevmatike.
Na cestah v Sloveniji, na katerih so zimske razmere, je prepovedana vožnja za tovorna vozila s priklopnimi vozili, za vozila, ki prevažajo nevarno blago in za izredne prevoze.
Vozilo je treba pred vožnjo očistiti
Poskrbeti morate tudi za ustrezno preglednost in vidljivost iz vozila. Vozniki morajo tako pred vožnjo poskrbeti, da na vozilih ni snega ali ledu. Očiščena morajo biti stekla in vzvratna ogledala. Če se vozilo brez predpisane opreme ustavi na cesti in ovira promet, pa ga mora voznik takoj odstraniti.
Voznika, ki ni poskrbel za zimsko opremo, bodo policisti kaznovali z globo v višini 120 evrov, če pa bo zaradi tega oviral promet, mu bodo naložili 500 evrov kazni. Pravne osebe ali samostojni podjetniki bodo za kršitev morali poseči še globlje v denarnico, saj jih bo kršitev stala najmanj 1200 evrov oziroma 5000 evrov, če bodo zaradi tega ovirali promet.
Le peščica pnevmatik dobila dobro oceno
Potrošniške organizacije so testirale zimske pnevmatike in ugotovile, da si je le peščica zaslužila dobro oceno. Preizkusile so 31 modelov v dveh velikostnih razredih, 25 so jih našli tudi pri slovenskih ponudnikih. Med 15 pnevmatikami velikosti 165/70 R14 so le tri (Michelin, Continental in Pirelli) dobile dobro oceno, saj so se uravnoteženo izkazale pri vseh kriterijih, ki jih preverjajo. Pri pnevmatikah velikosti 205/55 R16 si je dobro oceno na testu prislužilo 5 modelov (Continental, Michelin, Goodyear, Dunlop in Nokian) od 16 preizkušenih. Na Zvezi potrošnikov Slovenije so preverili tudi cene menjave pnevmatik, za storitev pa boste s pnevmatikami, ki so jih preizkusili, odšteli od 20 do 48 evrov.
Pri testiranju so ugotovili, da je razlika med dobro in slabo pnevmatiko na mokrem asfaltu pri zaviranju v konkretnih 11 metrih. Podobno velika je razlika tudi pri vzdolžnem splavanju, saj z najboljšo pnevmatiko čez lužo, ki se nenadoma pojavi pred vami, lahko varno peljete s 96 km/h, najslabša pa bo stik s tlemi izgubila že pri 76 km/h, je izpostavil Boštjan Okorn, vodja testiranja pri ZPS.
Zimska služba v polni pripravljenosti
Upravljavci in vzdrževalci cest zagotavljajo, da so na letošnjo zimo dobro pripravljeni, tako da jih tudi sneg v oktobru ne bo presenetil. Komunalno podjetje Ljubljana, ki bo skrbelo za čiščenje cest v prestolnici, zagotavlja, da ima dovolj količin posipnega materiala, prav tako naj bi imel dovolj soli in peska tudi Dars. Kako so v resnici pripravljeni na izredne razmere, pa bo znano že to soboto.
KOMENTARJI (191)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.