V Heliosu, prvem prodanem podjetju od 15 s seznama vlade za privatizacijo, so v preteklem tednu začeli odpuščati. Vodstvo ob tem pojasnjuje, da se prilagajanje nanaša predvsem na menedžerske in režijske službe. Zaposlene v proizvodnji bo v manjšem številu treba prilagoditi le pri programu, ki najbolj zaostaja za načrtovanimi rezultati.
Ob tem so nujnost prilagajanja števila zaposlenih v skupini Helios utemeljevali predvsem s slabšimi poslovnimi rezultati od lanskih oz. načrtovanih. Izpostavili so tudi slabše napovedi glede gospodarske aktivnosti na vseh ključnih trgih tudi v naslednjem letu.
"Skupina Helios takšna, kot je, ne more več vzdržati poslabševanja gospodarskih razmer. Na razmere se mora odzvati takoj oz. prej, kot smo v sprejeti strategiji načrtovali. Upali smo, da bomo že v preteklih letih beležili okrevanje gospodarstva, kot so to napovedovali analitiki. To bi nam omogočalo, da bi ukrepe, zapisane v strategiji, izvajali postopoma in z njimi zaključili proti koncu planskega obdobja," je v izjavi za javnost zapisal predsednik uprave Uroš Slavinec.
Pojasnil je, da se razmere celo še poslabšujejo, kar je značilno predvsem za države nekdanje Jugoslavije in države nekdanje Sovjetske zveze. "Če želimo skupini Helios zagotoviti nadaljnji razvoj, smo prisiljeni ukrepe za izboljšanje dobičkonosnosti, ki pogojuje trdnost skupine, izpeljati prej, kot smo načrtovali, in žal tudi z manj priljubljenimi ukrepi kot do sedaj," je še dodal.
Še v tem mesecu bo tako začel teči 60-dnevni odpovedni rok 60 zaposlenim, so danes sporočili iz uprave družbe. Ob tem so zapisali, da bo "določeno prilagajanje števila zaposlenih potrebno tudi v januarju".
Zaradi vseh teh ukrepov bo skupina Helios leto lahko končala z nizkim dobičkom, hkrati pa vzpostavila pogoje za boljše poslovanje v letu 2014, čeprav vodstvo ne pričakuje hitrega okrevanja na ključnih trgih.
ZSSS Bratuškovi: Je ustvarjanje novih brezposelnih pot iz krize?
Ob dogajanju v Heliosu so v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) predsednici vlade Alenki Bratušek pisali odprto pismo. "Medtem ko vi govorite o privatizaciji kot poti iz gospodarske krize, domače uprave v pričakovanju novih lastnikov že napotujejo delavce na zavod za zaposlovanje. Ali je potemtakem po vašem ustvarjanje novih brezposelnih pot iz krize," se sprašujejo v ZSSS.
Opozorili so na primer privatizacije Hrvaškega telekoma, katerega 51-odstotni delež je leta 2001 kupil Deutsche Telekom. Spomnili so, da se vsakoletni večstomilijonski dobički izplačujejo predvsem za dividende, vlaga se le v najnujnejši razvoj, optika je redka dobrina in več kot polovica delavcev je odpuščenih.
Zato v ZSSS Bratuškovo sprašujejo, kaj bo naredila kot predsednica vlade, da do tega scenarija ne bo prišlo. "Kaj boste storili, da postopek privatizacij podjetij v državni lasti ne bo stroj za izplačevanje dividend in povečevanje brezposelnosti, temveč postopek, ki bo za tuje investitorje pomenil zavezo po vlaganju in razvoju?"
KOMENTARJI (115)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.