Severna Koreja je ameriškemu državljanu, ki tam prestaja zaporno kazen, dovolila, da je organiziral novinarsko konferenco. Kenneth Bae je pred peščico tujih novinarjev stopil v svoji zaporniški obleki in jim povedal, da je novinarsko konferenco organiziral na lastno željo. Govoril je v korejskem jeziku in dejal, da severnokorejska vlada ni kršila njegovih človekovih pravic, temveč mu je nudila vso humanitarno pomoč, ki jo je potreboval.
Ameriškega državljana so aretirali novembra 2012, ko je vodil turistično skupino. Obtožili so ga sovražnih dejanj zoper državo, nato pa so ga tudi spoznali krivega in ga obsodili na 15 let prisilnega dela. Zaradi zdravstvenih težav – Bae ima sladkorno bolezen – so ga lani poleti prepeljali v bolnišnico. Bae je na novinarski konferenci povedal, da je bil zadnjih pet mesecev v bolnišnici na zdravljenju, zdaj pa se dobro počuti.
"Zelo mi je žal, da ne morem biti s svojo družino. Danes je rojstni dan moje mame, jutri pa ima rojstni dan moja hčerka," je dejal. "Zavedam se svojih zločinov, a upam, da bom imel možnost, da postanem most prijateljstva med Severno Korejo in zahodnim svetom," je dodal.
A ZDA mu to otežujejo, je povedal Bae. Ameriški predsednik Joe Biden je namreč prejšnji mesec dejal, da je Bae zaprt brez razloga, kar pa Pjongjang zanika. Bae, ki je danes priznal zločin in se opravičil, je dejal, da so zadnji komentarji ZDA njegov položaj zapletli.
Ameriški mediji pišejo, da je bil Bae v novinarsko konferenco verjetno prisiljen. Pri tem so spomnili na izkušnjo 85-letnega ameriškega vojnega veterana Merrilla Newmana, ki ga je Severna Koreja decembra lani izpustila iz pripora. Newman, ki je bil pridržan zaradi domnevnih zločinov med korejsko vojno, je po osvoboditvi dejal, da so ga prisilili v priznanje. Je pa dodal, da so v Severni Koreji z njim lepo ravnali.
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.