Tistim, ki so že tam, oblasti večinoma svetujejo, da se strogo držijo varnostnih navodil, kjer je ta uveljavljena, pa tudi policijske ure od sedmih zvečer do šestih zjutraj po lokalnem času. Večina držav turistom doslej umika iz letovišč ob Rdečem morju ni svetovala.
Slovenske agencije: Slovenski turisti so na varnem
Egipt je priljubljena turistična destinacija tudi med Slovenci, nekaj sto jih je tam tudi zdaj, vendar njihova varnost ni ogrožena, so nam dejali v več slovenskih turističnih agencijah.
Leni Petek iz turistične agencije Palma je povedala, da je v Egiptu trenutno skoraj 200 njihovih turistov, preko drugih turističnih agencij pa najbrž še dvakrat toliko. Kot pravi, turisti niso v nevarnosti. "Gostje počitnikujejo v hotelskih resortih, kar je tako ali tako normalno, glede na to, da so vsi hoteli na bazi 'vse vključeno'. Seveda imajo na voljo 24-urno asistenco naših predstavnikov, ki so tam živeči Slovenke in Slovenci, torej podaljšana roka naše agencije," pravi Petkova.
Je pa v državi poostrena varnost. "Na ulicah je večje število policistov in vojakov, vendar se njihova prisotnost niti ne občuti. Na kontrolnih točkah ob vstopu in izstopu iz mesta pa je poostrena kontrola avtomobilov in osebnih dokumentov, enako velja za letališče," pa dodaja Palmina lokalna predstavnica Helena Caf.
So pa zaradi večje stopnje varnosti trenutno ukinili izlete v Luksor in Kairo. "Vendar to glede na letni čas tudi za goste ni prioriteta, saj se večinoma kopajo," dodaja Petkova.
Večjega strahu zaradi razmer v državi med slovenskimi turisti sicer ni, ravno včeraj je tja prispela nova skupina njihovih turistov, pravi Cafova. "Zaskrbljeni v Hurghadi niso. Vsaj dokler seveda od svojcev, ki v Sloveniji spremljajo poročila, ki so kdaj tudi pretirana in nepreverjena, ne dobijo zaskrbjenih sporočil. Egipt je dežela velikih razdalj in če se nekaj dogaja v Kairu, še ne pomeni, da se dogaja tudi v Hurghadi, saj je razdalja med mestoma okoli 500 kilometrov. Poleg tega ljudje sami v Hurghadi dodatno poskrbijo za varnost turistov, ki kljub negativni propagandi vseeno prihajajo na počitnice. Zelo veseli so vsakega turista in mu nikakor ne želijo pokvariti počitnic, temveč se trudijo, da se turisti počutijo več kot dobrodošle," še razlaga Cafova.
Kot dodaja Petkova potovanj v egiptovska letovišča tako ne odsvetujejo, po načrtih bo tja odpotovala tudi skupina, katere odhod je predviden za soboto.
Tiskovni predstavnik turistične agencije Relax Jože Režonja pa nam je povedal, da je trenutno v Hurgadi nekaj več kot 100 njihovih turistov.
Kot pravi, se tam trenutno ne dogaja nič posebnega, vendar pa budno spremljajo razmere, obvestila slovenskega zunanjega ministrstva in so v stalnem stiku s tremi predstavniki, ki so trenutno v Egiptu in z lokalnim poslovnim partnerjem.
Kot še pravi Režonja, je zanimanje Slovencev za počitnice v Egiptu precejšnje, rezervacij pa zaradi političnih napetosti v zadnjih mesecih ni manj, saj so ljudje nekoliko napetega ozračja vajeni že od revolucije leta 2011.
MInistrstvo odsvetuje potovanja v nekatere dele države
Zaradi aktualnih dogajanj v egiptovski prestolnici in drugih večjih mestih te države na zunanjem ministrstvu sicer slovenskim državljanom odsvetujejo vsa potovanja v Kairo, Aleksandrijo, mesta v delti Nila, mesta ob Sueškem prekopu (Suez, Ismailia, Port Said), mesta Zgornjega Egipta (Luksor in Asuan), območje severnega in osrednjega Sinaja ter na obmejna območja z Libijo, Sudanom in Izraelom.
"Turistična središča in letovišča ob Rdečem morju (Šarm El Šejk, Dahab, Hurgada in druga) še naprej ostajajo dokaj varna, svetujemo pa previdnost, spremljanje virov informacij ter upoštevanje navodil lokalnih organov in organizatorjev potovanj," so zapisali na spletni strani.
KOMENTARJI (192)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.