Turčija je zablokirala dostop do spletnega družbenega omrežja Twitter. Uporabnike, ki želijo odpreti spletno stran, namreč preusmeri na obvestilo telekomunikacijskega regulatorja, v katerem piše, da je bil dostop zablokiran zaradi varnostnih ukrepov, ki so bila sprejeta na podlagi odloka sodišča.
Danes je turški regulator sporočil, da je bilo omrežje zablokirano zaradi pritožb nekaterih državljanov nad domnevnimi kršitvami zasebnosti."Ker ni bilo druge izbire, je bil v skladu z odločitvijo sodišča za preprečitev nadaljnjega oškodovanja državljanov dostop do Twitterja zablokiran," je zapisal regulator in dodal, da za zdaj ni nobenih drugih odlokov sodišč o blokadi drugih družbenih omrežij, kot je Facebook.
"Popolnoma me briga, kaj pravi mednarodna skupnost. Vsi bodo občutili moč Republike Turčije," je včeraj dejal premier Tayyip Erdogan. Spregovoril je po tem, ko je nekaj turških uporabnikov Twitterja na omrežju objavilo dokumente, ki naj bi dokazovali njegovo vpletenost v korupcijske škandale. Sam to zanika.
Iz Erdoganove pisarne so sicer sporočili, da se Twitter ni odzval na zahteve turških sodišč za umik nekaterih povezav, zato je Ankara ukrepala po svoje. Erdoganov namestnik Ali Babacan je povedal, da bo verjetno blokada Twitterja le začasna. "Treba je najti vzajemno rešitev," je prepričan.
Predsednik Abdulah Gul je dejal, da je popolna blokada družbenih omrežij nesprejemljiva. Meni, da je v pimeru, ko sodišče ugotovi kršitev varovanja osebnih podatkov, smiselna blokada le določenih spletnih strani.
V podjetju Twitter, kot so sporočili danes, upajo, da bo dostop do družbenega omrežja v Turčiji kmalu povrnjen. Kmalu po blokadi, pa je omrežje na turške uporabnike naslovilo tvit, v katerem jih obvešča, kako lahko še naprej tvitajo preko SMS sporočil.
Glavna turška opozicijska stranka CHP je že napovedala, da bo vložila pravno pritožbo zaradi blokade Twitterja. Hkrati naj bi Erdogana tudi kazensko ovadila zaradi kršenja osebnih svoboščin.
Twitter ima sicer približno deset milijonov turških uporabnikov. Leta 2010 je država umaknila blokado spletnega portala YouTube, ki je bil zaradi videoposnetkov, ki so se norčevali iz ustanovitelja sekularne Turčije Mustafe Kemala Ataturka, onemogočen približno dve leti.
Na blokado se je odzval evropski komisar za širitev Stefan Füle, ki je zapisal, da je globoko zaskrbljen nad tem ukrepom. "Imeti svobodo pri komuniciranju in svobodno izbirati komunikacijska sredstva je ena izmed osnovnih vrednost Evropske unije," je zapisal na Twitterju.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.