Janković je še dejal, da sta bili možni dve odločitvi: ali ga svet razreši ali pa ponudi odstop. Spomnil je, da se je z zamrznitvijo statusa predsednika stranke umaknil iz politike in ni ovira za sestavo nove koalicije.
"Nisem ovira za dogovore," je poudaril Janković. Potencialne partnerice morebitne nove vlade pa je pozval, naj ne iščejo težave v PS. "Če imajo zdaj izgovor, pa je to njihov problem," je dodal.
Hkrati je izpostavil, da ne bo pustil, da "zlorabljajo" Bratuškovo, ki jo PS uradno predlaga za mandatarko v smislu, da bi vložili konstruktivno nezaupnico, ne da bi vedeli, ali bodo sestavili novo vlado. Zato Janković predlaga, da se pogovori pričnejo.
Pogoj je bil: umik Jankovića
Člani predsedstva SD so še pred tem sklenili, da bodo podprli nezaupnico vladi Janeza Janše, a le, če Janković odstopil z mesta predsednika PS, je povedal predsednik SD Igor Lukšič. Sprejeli so sklep, da vlada Janeza Janše ni dobra rešitev in da "je treba narediti vse, da čim prej gre".
Slovenija po Lukšičevih besedah potrebuje močno in stabilno vlado, do katere je mogoče priti le preko predčasnih volitev. Parlament je preveč kontaminiran z etičnimi problemi, hkrati pa ni neke močne politične večine, ki bi lahko pripeljala do močne vlade, je dejal. Na vprašanje, kdaj bi se po konstruktivni nezaupnici lahko oblikovala vlada, je odgovoril, da sklep o vstopu SD v koalicijo sprejema konferenca stranke, za kar potrebujejo tudi določen čas. Predvsem pa po njegovih besedah potrebujejo tudi čas, da izčistijo skupne točke nove vlade.
Tudi Državljanska lista (DL) je kot pogoj postavila umik Jankovića. Že sinoči je svet odločil, da bo stranka konstruktivno nezaupnico podprla, če bo vložena. Kot je po seji sveta pojasnil Gregor Virant, bo to vodilo do predčasnih volitev ali do nove "dobre vlade".
"Mandat te vlade se mora končati, to, kar se dogaja v tej državi, je škodljivo, to, kar vlada počne, je škodljivo, da ne zahajam zdaj v podrobnosti od tega množičnega strankarskega kadrovanja , ki po moje uničuje državno upravo, uničuje gospodarske družbe v državni lasti, tudi z umikom Erjavca iz pogajalskega procesa, moram reči, da je to zelo neodgovorno ravnanje," je sinoči dejal Virant.
Šušteršič ne želi "biti v napoto"
Podpredsednik DL Janez Šušteršič, ki je bil do izstopa DL iz vlade finančni minister, pa je napovedal, da v novi vladi ne bo kandidat za finančnega ministra. Za to se je odločil iz dveh razlogov. Prvi je ta, da v novi vladi ne bi mogel delati, kot bi si želel, drugi pa, da ne želi biti "nikomur v napoto".
Včeraj je namreč SD napovedal, da ne bo podprl vlade, v kateri bi bil Šušteršič finančni minister, saj da je velik zagovornik slabe banke in državnega holdinga, ki sta po mnenju SD nesprejemljiva.
"Če je to edina stvar, ki jo je treba narediti, zato da v Sloveniji dobimo dobro vlado, je to krasno in morda lahko tudi nauk vsem tistim, ki so tudi komu v napoto in se tudi komu vsiljujejo, pa se zadnji mesec še niso znali umakniti," je dejal Šušteršič.
Veber pa je danes odgovoril, da je to dober znak. Veber navaja slabo banko, zakon o državnem holdingu in zakon o uravnoteženju javnih financ. Sindikati v javnem sektorju namreč po njegovih besedah opozarjajo, da lahko sistem deluje še do okoli polletja.
SD je proti ministru za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žigi Turku vložil interpelacijo, v kateri mu očitajo, da dela v nasprotju z javnim interesom. Ob tem je predsednik stranke Lukšič napovedal, da bo pokazala, kdo podpira sedanjo vlado in kdo ne. Danes je Turk o interpelaciji podal svojo izjavo, v kateri zatrjuje, da gre zgolj za politično dejanje, ki nima prave podlage.
"Morebitno vlado bo težko držati skupaj, v njej bo veliko egocentričnih oseb"
Predsednico NSi Ljudmilo Novak pa čudi, da vlade niso sestavili že prej, ob čemer je tudi kritična: "Govori se le o imenih in kako zrušiti sedanjo vlado, nič pa ne slišimo o programu, kaj bo delala naprej". Ob tem je predsednica NSi še začudena, da se je njena nekdanja koalicijska partnerica DL "odpovedala svojemu največjemu adutu". Šušteršič je namreč napovedal, da ne bo kandidat za finančnega ministra.
Predsednica NSi se tako sprašuje, kakšna bo gospodarska in finančna politika morebitne nove vlade in še, ali bo vse tisto, za kar si je sedanja vlada prizadevala, "postavljeno na glavo". Sicer pa je Novakova spomnila, da slovensko gospodarstvo že zdaj "vpije" in si želi, da bi začela prečiščena oz. slaba banka končno delovati. Če bo vse to "spet postavljeno na glavo", bo to slabo za Slovenijo in za njeno gospodarstvo, opozarja predsednica NSi.
Tako je prepričana, da bodoči mandatar ne bo imel lahke naloge. "Na koncu namreč sprejemajo odločitve ljudje, v tem primeru predsedniki potencialnih partneric, ki so vsak posebej precej egocentrični. Zato bo to vlado zelo težko držati skupaj," ocenjuje Novakova.
Janša vidi le dva produktivna scenarija
Včeraj se je na aktualno sestavljanje nove vlade, ki bi izglasovala nezaupnico njegovi vladi, odzval tudi premier. V pogovoru za nacionalno televizijo je dejal, obstajata le dva "kolikor toliko produktivna možna razpleta politične krize". Po prvem bi se morale stranke dogovoriti o dokončanju nekih stvari, nato pa še, kdaj bi bil primeren čas za predčasne volitve. Drugi pa je, da naj "tisti, ki pravijo, da vlada nima večine, sestavijo drugo".
"Če trdiš, da vlada nima več večine, potem jo imaš sam. Treba je sestaviti alternativo, vložiti konstruktivno nezaupnico in ob tem predstaviti neki program. Ampak zdaj je minil že mesec in pol. Na plan so prišla različna imena potencialnih mandatarjev, vendar niti ena sama točka programa," je opozoril.
Levica po njegovem mnenju že tradicionalno dokazuje, da nima pozitivnega programa, da uspeva v boju za oblast, pa vedno ustvarja nekega sovražnika. "Ne združuje ljudi okrog tega, kar bi bilo treba narediti za to državo, ampak poskuša združevati svoje sile na podlagi nasprotovanja," meni Janša.
KOMENTARJI (2797)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.