- Leto ustanovitve: 4.6.2014
- Število članov: 476
- Zadnji volilni rezultat na volitvah v DZ: stranka prvič nastopa na volitvah
S KOM BI SE POVEZOVALI?
Kdo in s kom se bo povezoval, bo odvisno predvsem od volilnega rezultata, pravijo.
KOGA BI PREDLAGALI ZA MANDATARJA?
Svojega predsednika Igorja Šoltesa. Kot pravijo, so enotnega mnenja, da je Šoltes s svojimi osebnostnimi in strokovnimi lastnostmi najboljši kandidat za novega mandatarja. Odlikujejo ga odprtost do ljudi, bogate izkušnje s področja javnih financ, predvsem pa je človek, ki je usmerjen v prihodnost.
DIAGNOZA KRIZE IN UKREPI, S KATERIMI BI SLOVENIJO VRNILI NA PRAVO POT
Kriza je predvsem posledica pohlepa, pravijo. Predlagajo pa naslednje ukrepe:
· uveljavitev odgovornosti posameznikov za napačne odločitve v gospodarstvu in javnem sektorju,
· oblikovanje družbenega soglasja za nujne strukturne reforme,
· dosledno izvajanje dogovorjenih ciljev,
· dvig ravni politične in poslovne kulture,
· menjava političnih elit.

Banke, ki smo jih dokapitalizirali državljani Slovenije z zadolževanjem na tujih finančnih trgih, morajo obnoviti posojilno dejavnost.
· Vzpostaviti je treba večjo transparentnost Družbe za upravljanje terjatev bank in učinkovito odprodajo prevzetih terjatev po pošteni tržni ceni.
· V stranki so odločno proti socializaciji bančnih izgub in privatizaciji dobičkov finančnega sektorja; ta naj ustvarja ustrezne rezerve za tvegano poslovanje, hkrati pa mora biti podvržen ustrezni regulaciji.
· Za nastalo bančno luknjo morajo odgovornost prevzeti njeni ključni akterji, poudarjajo.
KAKO BI ZMANJŠALI ZADOLŽEVANJE SLOVENIJE?
„V Ustavi Republike Slovenije imamo zapisano tako težko pričakovano zlato pravilo, ki ga kršimo praktično vsak dan. Odgovornost politike je, ali bo še naprej kršila ustavo ali bo sprejela ustrezne ukrepe na tem področju,“ opozarjajo.
KAJ OBLJUBLJAJO GOSPODARSTVU?
V stranki pravijo, da je tarnanje gospodarstvenikov o tem, da jih politika ne posluša, upravičeno. Slovensko gospodarstvo že lep čas nima dovolj „kisika“, menijo. Obljubljajo posluh za želje gospodarstva in predlagajo naslenjih pet konkretnih ukrepov:
· ustanovitev sklada za razdolžitev mikro, malih in srednjih podjetij,
· uvedba pavšalne obdavčitve za mikro in mala podjetja,
· zmanjšanje stopnje davka na dobiček pravnih oseb, s čimer ustvarimo konkurenčnejšo okolje za tuje investicije,
· sprememba davčnih razredov,
· ustanovitev regionalnih centrov za kreditiranje inovacij in podjetništva.
KAKO BI ODPRAVILI OVIRE V POSLOVNEM OKOLJU?
„Deregulacija postopkov je ena ključnih usmeritev za ustvarjanje poslovnega okolja, tako za domače kot tuje investitorje. Na področju upravnih obremenitev menimo, da je treba določiti ustreznejše roke in postopke, v katerih morajo upravni organi izdati posamezna dovoljenja tako fizičnim kot pravnim osebam, ter uvesti odgovornost za to pristojnih javnih uslužbencev,“ odgovarjajo.
KAKO BI UREDILI TRG DELA?
Za vse vrste dela mora obstajati pogodba o zaposlitvi, opozarjajo, saj je samo na ta način je lahko v celoti zagotovljeno spoštovanje dogovora med delodajalcem in zaposlenim. Država pa je dolžna poskrbeti, da bo za vsako opravljeno delo zagotovljena socialna varnost v obliki zdravstvenega ter invalidskega in pokojninskega zavarovanja.
KAKO BI UREDILI POKOJNINSKI SISTEM?
Novo pokojninsko reformo bi morali začeti pripravljati takoj in jo sprejeti v čim krajšem času, menijo. Ključni poudarki pokojninske reforme pa bi morali biti naslednji:
· bolj pregledna pokojninska shema, ki bo vsakemu državljanu omogočila, da bo sproti seznanjen z višino njegove bodoče pokojnine,
· vzpostavitev močnega drugega pokojninskega stebra, ki bo državljanom omogočil, da del svojega prihodka, ki bo v celoti oproščen plačila dohodnine, namenijo za svoje pokojninsko zavarovanje,
· usklajevanje upokojitvene starosti z rastjo pričakovane življenjske dobe.
KAKO BI UREDILI ZDRAVSTVO?
Predlagajo naslednje korake:
· povečanje dostopnosti in stroškovne učinkovitosti javnega zdravstva,
· skrajšanje čakalnih vrst,
· ureditev poslovanja javnih zdravstvenih institucij, zlasti sistema dobave zdravil in medicinskih pripomočkov,
· racionalizacija javnih naročil, lista referenčnih cen za zdravila in medicinsko opremo, standardizacija medicinske opreme ter protokoli postopkov naročanja blaga in storitev v zdravstvu,
· obstoječo mrežo zdravstvenega varstva tesno povezati s socialnim varstvom,
· določitev mreže zdravstvenih zavodov na primarni, sekundarni in terciarni ravni,
· oblikovanje centrov promocije zdravja na ravni zdravstva, lokalne skupnosti, šolstva, sociale, delovnega okolja zaposlenih in ranljivih skupin v družbi.

KAM BI USMERILI ENERGETSKO POLITIKO?
Dosedanja energetska politika Slovenije je bila kratkoročno naravnana, brez jasnih programskih in operativnih osnov, opozarjajo. Da bi tudi z energetskega vidika zagotovili dolgoročni razvoj Slovenije ter omogočili kakovostno bivanje prihodnjim rodovom, pa energetsko politiko v svojem programu usmerjajo v naslednja področja:
· diverzifikacija energetskih virov,
· povečanje energetske neodvisnosti,
· povečanje uporabe obnovljivih virov energije,
· učinkovita pretvorba energij od proizvodnje, distribucije do rabe,
· pametna in učinkovita omrežja,
· trajnostne energetske rešitve širjenja ekonomskega obsega in poslovno-razvojnih sposobnosti slovenskih podjetij,
· energetika in promet,
· energetski in transportni razvoj slovenskih mest.
KAJ OBLJUBLJAJO NA PODROČJU KMETIJSTVA IN VARNE HRANE?
Stranka Verjamem v svojem programskem dokumentu posebej izpostavlja vprašanje zagotavljanja zdrave in varne hrane.
Med konkretnimi ukrepi na tem področju so:
· spodbujanje lokalne pridelave in uživanja lokalno pridelane hrane,
· ustanavljanje lokalnih tržnic z lokalnimi pridelovalci,
· sprememba sistema javnih naročil na način, ki bo javnim inštitucijam omogočal nabavo lokalnih pridelkov,
· povezovanje zadrug in ustanavljanje lokalnih zadružnih trgovin.
Prioritete kmetijske politike:
· ohranjanje in širitev kmetijsko-obdelovalnih površin,
· vzpodbujanje gojenja pridelkov, kjer je stopnja samooskrbe najnižja.
KAJ IN KAKO BI IZBOLJŠALI NA PODROČJU PRAVOSODJA?
Na lestvici od 1 do 5 si je slovensko sodstvo pri stranki Verjamem prislužilo oceno 3. Kot pravijo, ne dvomijo v neodvisnost in strokovnost dela slovenskih sodnikov. Da pa morajo sodišča povečati svojo učinkovitost in na ta način zagotoviti pravico državljanov do sojenja v razumnem roku.
KAKO BI POVRNILI ZAUPANJE LJUDI V POLITIKO?
„Volilna udeležba nam sporoča, kakšno je stanje duha v naši državi. Želimo si, da bi ljudje nagradili nove politične pobude in v večjem številu sodelovali na volitvah. Da bi se odločali ZA, ne PROTI. Še bolj kot to pa, da bi novo izvoljeni politični predstavniki prevzeli odgovornost ter dosledno izvajali svoje politične programe, ne le v besedah, temveč tudi v dejanjih. V stranki Verjamem se bomo z lastnim zgledom zavzemali za dvig politične kulture in na ta način prispevali k povrnitvi zaupanja v politiko ter posledično boljši volilni udeležbi,“ obljubljajo.

O predsedniku stranke
Igor Šoltes je nekdanji revizor, prvi informacijski pooblaščenec v Sloveniji in dolgoletni predsednik računskega sodišča. 22. avgusta se bo srečal z Abrahamom. Diplomiral je leta 1991 na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani. Pravosodni izpit je opravil šest let pozneje, doktoriral pa je leta 2008 na Fakulteti za družbene vede, in sicer s področja javnih naročil.
Poklicno pot je začel leta 1992 kot član izvršnega sveta občine Ljubljana-Šiška. Od leta 1995 je bil zaposlen kot vodja sektorja za gospodarstvo in ekonomske odnose. Leta 1997 ga je parlament imenoval za člana revizijske komisije, ki se je ukvarjala z odločanjem o pritožbah na postopke pri oddaji javnih naročil.
Leta 2001 ga je vlada imenovala za direktorja urada za javna naročila, pristojnega za razvoj sistema javnih naročil in oblikovanja standardov za racionalno porabo javnih financ. Leta 2003 pa je Šoltes postal prvi pooblaščenec za dostop do informacij javnega značaja. Pristojen je bil za odločanje o pritožbah zoper javnih sektor v primerih zavrnitve zahteve za dostop do javnih podatkov.
Leto pozneje je postal predsednik računskega sodišča. Devetletni mandat na tej funkciji se mu je iztekel konec lanskega maja. Od tedaj kot samostojni podjetnik svetuje in predava na temo javnih naročil. Kot svetovalca ga je angažirala tudi Svetovna banka. Šoltes je član mednarodne inštitucije Mreže javnonaročilskih organov v državah članicah EU, je avtor številnih člankov in publikacij s področja javnih naročil, predavatelj na več seminarjih, kongresih in strokovnih srečanjih v Sloveniji in v tujini.
O stranki
Šoltes je vstop v državno politiko napovedal lani, ko je ustanovil društvo Verjamem, vse od tedaj pa ni skrival svojih političnih ambicij. S svojo listo se je podal na nedavne volitve v Evropski parlament ter osvojil tretje mesto in si zagotovil mandat evropskega poslanca. Napovedal je tudi, da bo kandidiral za poslanca v DZ.

Program stranke Verjamem si lahko preberete tukaj.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.