Pred nami je obdobje dopustov, med katerim se bodo številni Slovenci odpravili na pot. Pri pripravah na pot pa je treba pomisliti tudi na primerno zdravstveno zaščito, še posebej, če vas bo pot peljala v bolj eksotične kraje. Predsednica sekcije za tropsko in potovalno medicino pri SZD Tadeja Kotar je pojasnila, da se tropski popotniki srečajo z drugačnimi socialnoekonomskimi in mikrobiološkimi pogoji. Ker je dandanes potovanje bistveno hitrejše kot nekoč, prav tako pa potuje veliko več ljudi, potniki nazaj v Slovenijo pridejo znotraj inkubacijske dobe. "Tropske bolezni ne pripadajo več le tropom, ampak tudi nam," je povedala Kotarjeva.

Med pogostejšimi boleznimi, s katerimi se lahko potniki srečajo na takšnih potovanjih, so rumena mrzlica, steklina, gripa ter okužbe z virusi hepatitisa A in B. Torej je pred odhodom na pot edino pravilno, da se posvetujemo z zdravnikom. Največ informacij lahko popotnik dobi v ambulantah za potnike, ki jih imajo vsi območni zavodi za zdravstveno varstvo. Zoran Simonović iz ZZV Maribor je povedal, da v ambulantah za potnike letno v povprečju sprejmejo od 5000 do 7000 ljudi, ki želijo nasvete, zdravila ali pa cepivo. Če upoštevamo podatek, da letno od 20.000 do 25.000 Slovencev potuje v tropske dežele, kjer so izpostavljeni drugačnim zdravstvenim tveganjem kot doma, to pomeni, da nekje od 10 do 20 odstotkov ljudi obišče ambulanto za potnike, je povedal Simonović. Gre za podoben odstotek kot v drugih evropskih državah.
V ambulantah opravijo pogovor s potniki ter glede na destinacijo, čas potovanja, aktivnosti na potovanju in tudi zdravstveno stanje potnika oblikujejo oceno tveganja. Z nasveti, zdravili in tudi cepivi v ambulantah poskrbijo, da gredo potniki na pot dobro pripravljeni. Simonović pravi, da v ambulantah v prvi vrsti predpisujejo antimalarično zaščito s tabletami, lahko pa predpišejo tudi zdravila za preprečevanje in zdravljenje višinske bolezni, potovalne slabosti in podobno.
Potnika pa je treba tudi vprašati, ali se mu zdi, da je za potovanje, ki ga načrtujete, zdrav, je dodala Mojca Miholič iz Zdravstvenega doma za študente v Ljubljani. Prav tako je pomembno, kakšno je znanje potnika glede samozdravljenja, koliko je potnik star, za žensko pa tudi, ali je noseča. "Zdravnik naj napiše tudi zdravniško pismo, v katerem so navedene vse bolezni, ki jih potnik ima, in to naj potnik odnese s seboj na potovanje," je povedala Miholičeva.

Na potovanju je seveda vse nasvete, ki jih potnik dobi od zdravnika ali v ambulanti, treba upoštevati. Potniki morajo paziti, kakšno vodo pijejo, kje spijo in v kakšni vodi se kopajo. Samskim pa po besedah Miholičeve priporočajo tudi spolno abstinenco. Pomembno pa je, da pred potovanjem obiščemo zobozdravnika. "Mogoče se sliši banalno, a ena navadna luknja v zobu ali vnetje nam lahko povzroči resne težave. Ne samo finančne," je dejala Miholičeva.
"Vsak med nami prinaša v svet neko lastno tveganje," je dejala Miholičeva. "S tem mislim na bolezni, ki jih že imamo in ki jih nesemo s sabo v svet," je dodala. Bolezen, ki jo imamo doma, se lahko v tujini izrazi na drugačen način ali se njene posledice potencirajo.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.