Zaslužena zmaga Olimpije

Ljubljana, 02. 11. 2006 07.12 |

Košarkarji Uniona Olimpije so v drugem krogu evrolige v dvorani Tivoli premagali italijansko Lottomatico.

Košarkarji Union Olimpije so premagali italijansko Lottomatico
Košarkarji Union Olimpije so premagali italijansko Lottomatico FOTO: Kanal-A
Od štirih slovenskih košarkarjev, ki si kruh služijo pri tujih evroligaških klubih, je sinoči igral le branilec naslova, moskovski CSKA Matjaža Smodiša. Slovenski košarkar je bil z 19 točkami (met iz igre 6:8, za tri točke 2:3) prvi strelec srečanja proti solunskemu Arisu (83:68), od tega je kar 12 točk dosegel v uvodni četrtini, kar je dalo Moskovčanom krila. Smodiš je na parketu preživel dobrih 27 minut, bogatemu točkovnemu izkupičku pa je dodal še šest skokov, tri podaje in ukradel eno žogo.

Košarkarji Uniona Olimpije so v drugem krogu evrolige (skupina B) v dvorani Tivoli premagali italijansko Lottomatico 83:72 (23:23, 44:37, 62:61).

Union Olimpija je v drugem nastopu v sedmi sezoni evrolige dosegla prvo zmago. S kolektivno igro je nadigrala moštvo Lottomatice in tako napovedala boljše čase v Tivoliju. Že naslednji teden bodo imeli gledalci znova priložnost za spodbujanje, saj bo v Ljubljano prišel eden glavnih favoritov za naslov prvaka Panathinaikos.

Navkljub odsotnosti treh ključnih igralcev - Erdena Arslana, Ivice Jurkoviča in Mihe Zupana so košarkarji Uniona Olimpije odigrali pogumno, agresivno v obrambi ter pod vodstvom začasnega trenerja Gašperja Okorna tudi nadvse motivirano. Že začetek tekme je nakazal, da se lahko enakovredno kosajo z veliko bolj uveljavljenimi tekmeci (14:11), visoka učinkovitost v napadu, zlasti pri metih za tri točke (6:9 v prvem polčasu), pa jim je v dvanajsti minuti prinesla tudi prvo občutno prednost (30:25). Publika v dvorani Tivoli je bila zadovoljna s predstavo zelenobelih, zato jih je nagradila s skandiranjem, kar je Ljubljančanom dalo dodatni zagon in vodstvo z 38:31 v 17. minuti ter 42:34 malo pred zaključkom prvega dela.

Že naslednji teden bodo imeli gledalci znova priložnost za spodbujanje, saj bo v Ljubljano prišel eden glavnih favoritov za naslov prvaka Panathinaikos FOTO: POP TV

Trener gostov Jasmin Repeša ni bil zadovoljen s predstavo Dejana Bodiroge, Vlatka Ilievskega in ostalih zvezdnikov Lottomatice, zato je ob odmoru povzdignil glas v slačilnici in njegovi varovanci so v nadaljevanje krenili bolj zavzeto. Potrebovali so zgolj tri minute in pol, da so izničili prednost Zmajev ter povedli z 49:47. A Union Olimpija se ni predala in po zaslugi kolektivne in požrtvovalne igre kmalu znova prevzela pobudo (53:49) ter začela odločilni zadnji del s pol koša prednosti.

Najboljše so domači igralci pustili za zadnjih deset minut, v katerih so povsem nadigrali italijanske košarkarje, ki so do minute pred koncem tekme zmogli vsega štiri točke. Prvi koš v zadnji četrtini je Lottomatica dosegla po štirih minutah in 35 sekundah igre, ko je bila Olimpija že pri 71 točkah, naslednjič pa se je domača mrežica zatresla po prostem metu Ilievskega (75:65), ko so bili gledalci že na nogah, Olimpija pa na poti do zaslužene zmage. V zadnji minuti so gostitelji ohranili zbranost in mirno roko s kazenske črte ter v velikem slogu slavili uvodno zmago. Čeprav zmaga pripada kolektivu, pa je treba izpostaviti odlične igre Saša Ožbolta - 18 točk, trojke 4:4, Domna Lorbka (15 točk, 8 skokov) ter kapetana Marka Miliča (10 točk, 5 skokov).

Statistika tekme:

* Dvorana Tivoli, gledalcev 4000, sodniki: Martin (Španija), Mauzaikis (Grčija), Šulga (Ukrajina).
* Union Olimpija: Rizvič 7 (1:2), Rannikko 10 (5:6), Markoišvili 7 (1:2), Milič 10 (2:2), Kuzminskas 4, D. Lorbek 15 (7:9), Ožbolt 18 (4:4), Maraker 8 (2:2).
* Lottomatica: Giachetti 2, Ilievski 6 (1:2), Hawkins 13 (2:2), Tonolli 9 (1:2), Righetti 11 (5:5), Bodiroga 10 (3:4), Mavrokefalides 15 (4:4), Moiso 4, Aškrabič 2 (0:2).
* Prosti meti: Union Olimpija 22:27, Lottomatica 16:21.
* Met za dve točki: Union Olimpija 20:37, Lottomatica 16:40.
* Met za tri točke: Union Olimpija 7:15 (Ožbolt 4, Lorbek 2, Rannikko), Lottomatica 8:25 (Tonoli 2, Righetti 2, Ilievski, Hawkins, Bodiroga, Mavrokefalidis).
* Skoki: Union Olimpija 36 (24 + 12), Lottomatica 30 (14 + 16).
* Osebne napake: Union Olimpija 26, Lottomatica 24.