V Planici se je končala sezona smučarskih skokov in to na način, kot bi si ga želel vsak organizator. Zadnji zmagovalec je postal Norvežan Bjoern Einar Romoeren, ki je postavil tudi piko na i, postal je namreč tudi svetovni rekorder, v drugi seriji je pristal pri neverjetnih 239 metrih. Drugo mesto je v dnevu, v katerem so izredne daljave padale ena za drugo, zasedel njegov rojak Roar Ljoekelsoey, tretji je bil Avstrijec Andreas Widhoelzl, četrti sobotni zmagovalec Finec Matti Hautamaeki, peti pa najboljši Slovenec Rok Benkovič.
Na šesto mesto se je uvrstil zmagovalec svetovnega pokala Finec Janne Ahonen, ki je v drugi seriji poletel do 240 metrov, vendar na žalost navijačev pri tem padel, toda resneje se ni poškodoval.
Rekord za rekordom
Zadnje dejanje letošnje sezone svetovnega pokala v smučarskih skokih je imelo svoj uvod že zgodaj zjutraj. Čeprav vreme še zdaleč ni bilo obetavno in čeprav je bila cesta proti Planici skoraj prazna, pa je bilo hitro jasno, da ljubitelje tega športa čaka nepozaben dan. Poskusna serija je namreč postregla s tistim, kar so strokovnjaki napovedovali že štiri dni in na kar so ravno toliko časa upali navijači. Najprej je Norvežan Tommy Ingebrigtsen poletel do 231 metrov in s tem izenačil svetovni rekord Finca Mattija Hautamaekija, nato je Rok Benkovič s poletom 226 metrov za dva metra presegel slovenski rekord Robija Kranjca, kot prvi vrhunec dneva pa se je izkazal polet še enega Norvežana, najdaljšega že v soboto, Bjoerna Einarja Romoerena. Viking je poletel do 234,5 metra, postal svetovni rekorder in poskrbel za eksplozijo navdušenja pri sebi in seveda tudi pri gledalcih.
"Fenomenalno. To je bilo nekaj nepozabnega. Izpolnil sem svoje sanje, svoja pričakovanja, ki so v meni bila že nekaj časa. Polet je bil popoln. Odlično sem prišel z mize, bil dovolj agresiven, znal sem izkoristiti vzgonski veter in rekord je tu," je bil po fantastičnem skoku navdušen nov svetovni rekorder Romoeren. Žal pa je po njem in pozneje tudi po poskusu Nemca Michaela Uhrmanna (226,5 m) žirija nekoliko nerazumljivo znižala nalet, tako da ekstremno dolgih skokov v poskusni seriji ni bilo več.
Vendar to še ne pomeni, da jih ni bilo tudi sami tekmi. Prav nasprotno, kljub nizkemu zaletnemu mestu jih je bilo v prvi seriji še več. Ingebrigtsen je spet doskočil pri 231 metrih, to daljavo je ponovil Avstrijec Andreas Widhoelzl, da je nedelja norveški dan je pokazal tudi Roar Ljoekelsoey, ki je bil z lepim stilom pol metra krajši, toda to mu je zadostovalo za vodstvo, čeprav je zmagovalec svetovnega pokala Finec Janne Ahonen pristal pri novem finskem rekordu, 233,5 metra. A finski šampion je pri doskoku komaj obstal na nogah, zato je prejel slabše sodniške točke in se je moral zadovoljiti z drugim mestom. Da so gledalci komaj čakali na zadnji letošnji skok, pa so poskrbeli tudi slovenski tekmovalci, ki so se vsi uvrstili v finale (za to je bilo tokrat potrebno premagati le dva tekmovalca). Najboljše izhodišče je imel Benkovič, ki je poletel 220 metrov, kar ga je uvrstilo na šesto mesto.
Čez 230 m kot za šalo
Dolgi poleti v prvi seriji so spet prestrašili žirijo. Znova je skrajšala nalet, toda vreme ni dovolilo, da bi se tekmovanje spreobrnilo v dolgočasen dogodek. Vzgonski veter je poskrbel, da se je vse v Planici le še stopnjevalo in da se je tekma sprevrgla v "mesarsko klanje", kdo bo za več preletel 230 metrsko znamko. Hautamaeki je razočaran nad dosežkom v prvi seriji poletel 235,5 metra in za kratek čas vrnil rekord v svoje roke. "Pogoji so odlični. Dobro sem skočil, toda lahko gre še dlje, tako da nisem prepričan, da bom ostal rekorder," je bil nad možnostjo, da bi se v domovino vrnil z novo najboljšo rekordno znamko skeptičen Finec. In ni se zmotil. Le nekaj minut pozneje je bil Romoeren spet rekorder, poletel je do 239 metrov. "Noro. Vse je bilo brezhibno, najbolj pomembno pa je bilo, da nisem prišel visoko nad hrbtišče. Z nizko parabulo leta sem se le prepustil vzgonskemu vetru, videli pa ste, kam me je neslo. Moje veselje pa še povečuje dejstvo, da mi je za zaključek uspelo zabeležiti edino zmago v sezoni. To je bila res fantastična tekma," je žarel od zadovoljstva Norvežan, ki je tako prekinil niz rekordnih šestih zaporednih zmag Hautamaekija na tekmah svetovnega pokala.
Polet Romoerna, katerega zmage ni ogrozil niti aktualni svetovni prvak v poletih, Ljoekelsoey, pa ni zadnja zanimiva reč, ki se je zgodila pod Poncami. Takoj po njegovem nastopu je Ingebritsen podrsal pri 236 metrih, drugouvrščeni po prvi seriji Ahonen pa je v želji, da bi kronal enkratno sezono z zmago v finalu in po možnosti postavil tudi svetovni rekord, pokazal preveč. Prišel je visoko nad hrbtišče, s pomočjo vetra jadral proti dnu skakalnice, toda proti koncu poleta se je ustrašil, da bo pristal povsem na ravnini, in na silo skrajšal poskus. Ker je pristal z velike višine, ni bilo prav nobene možnosti, da bi ostal na nogah. Pri padcu se je udaril v hrbet, ostal v snegu, tako da so ga morali odpeljati v zdravniški šotor. A od tam so prišle spodbudne novice. Ahonen naj ne bi utrpel nobenih zlomov, bolečina je le posledica udarca. To je dokazal tudi s prihodom na podelitev, je pa res, da bodo optimistične novice lahko dokončno potrdili v jeseniški bolnišnici, kamor je "leteči" Finec odšel na dodatne preiskave.
Enkraten dan so zaokrožili tudi slovenski skakalci. Predvsem Benkovič - praznoval je 19. rojstni dan -, ki se je uvrstil na peto mesto. "Moramo biti zadovoljni in tudi smo. Izpolnili smo tudi zadnji cilj letošnje sezone. Pred tekmovanjem smo dejali, da si želimo ene uvrstitve med najboljših šest, to pa smo tudi dosegli. A ne samo Rok, ki je pokazal dva zelo dobra skoka, tudi drugi so se borili po maksimalnih močeh, njihove uvrstitve so več ali manj realne. Vesel sem, da smo dobro pripravljenost pokazali tudi pred domačimi navijači, pred katerimi je vedno najbolj prijetno tekmovati. Sezone je konec, lahko jo ocenimo kot zelo dobro," je dejal trener slovenske reprezentance Matjaž Zupan, ki je tako kot njegovi utrujeni varovanci - z mislimi so že na počitnicah - vesel, da je vse skupaj za nekaj časa končano.
Izidi:
1. Bjoern Einar Romoeren (Nor) 463,0 (226,0/239,0)
2. Roar Ljoekelsoey (Nor) 453,9 (230,5/224,0)
3. Andreas Widhölzl (Avt) 453,2 (231,0/227,5)
4. Matti Hautamaeki (Fin) 448,6 (217,5/235,5)
5. Rok Benkovič (Slo) 444,2 (220,0/226,0)
6. Janne Ahonen (Fin) 443,7 (233,5/240,0)
7. Tommy Ingebrigtsen (Nor) 440,9 (231,0/236,0)
8. Michael Uhrmann (Nem) 439,3 (215,5/226,0)
9. Michael Neumayer (Nem) 438,0 (222,5/227,5)
10. Henning Stensrud (Nor) 436,3 (215,0/226,5)
16. Robert Kranjec (Slo) 413,7 (210,0/213,5)
20. Jernej Damjan (Slo) 403,8 (206,5/212,5)
22. Primož Peterka (Slo) 399,8 (209,5/204,5)