Slava 44-letne temnopolte tekačice presega okvire Evrope ter po uradni predstavitvi in obeh nastopih na igrah tudi drugi teden polni časopisne stolpce. Vsi mediji so si enotni pri simpatiji do športnice in jo opisujejo v samih presežnikih. Iz slovenskega tabora pa prihajajo informacije, da zahteve po pogovorih in intervjujih z atletinjo ne pojenjajo.
Merlene Ottey je enostavno živa legenda svetovne atletike. Na olimpijskih igrah nastopa že vse od leta 1980, ko si je kot 20-letna v Moskvi okrog vratu obesila bronasto medaljo za tek na 200 metrov. Skupaj je zbrala devet olimpijskih medalj, manjka ji le zlata, vendar pa tokrat v Atenah ni uspela uresničiti želje in se uvrstiti v olimpijski finale. Na koncu ji je to v teku na 200 metrov preprečila poškodba stegenske mišice in sezona je za tekmovalko končana.
Nekateri časniki so 44-letno atletinjo poimenovali kar babico šprinta, glede na prijave tekmovalk pa bi bilo možno, da bi bila številnim mati. V svojem prvem predteku na 100 metrov je imela za nasprotnico 16-letno Danahal Nasralah iz Kuvajta, ki se je šele rodila, ko je imela Otteyjeva v vitrini že tri olimpijske medalje, saj je tisti iz Moskve v Los Angelesu dodala še dve. Nastop Otteyjeve je tudi v primerjavi z letos doseženim upravičen, saj je letos dosegla slovenski rekord 11,09, Kuvajtčanka denimo pa se je na igre prijavila z dosežkom 11,51. Vsekakor pa je 28 let starostne razlike letošnji olimpijski rekord.
Vsem tistim, ki so menili, da je na startni listi napaka, ali pa jih je zmedlo močno grško sonce, ko so zagledali ime slavne šprinterke, je Otteyjeva dokazala, da se še vedno lahko meri z večino tekmic, saj se je v obeh svojih nastopih uvrstila med najboljših 16 na igrah in to v kraljevskih disciplinah kraljice športov. Prav zaradi tega dejstva Otteyjeva še vedno zavrača namige, da bo z atenskim nastopom končala kariero. "To me sprašujejo že 12 let. Tudi sama se že vse od iger v Barceloni srečujem z mislimi o koncu kariere, a me šport še vedno veseli. Skoraj nič ni drugače, le zmagati ne morem več," pravi atletinja, ki se je odločila nastopati za Slovenijo.
Zakaj bi se varovanka trenerja Srdjana Đorđeviča odločila za prezgodnji konec kariere? Otteyjeva, zaradi številnih bronastih odličij se je je prijel vzdevek The bronze queen, je tekmovalno še vedno v vrhu. Letos je z 11,09 postavila nov slovenski rekord. Njen osebni rekord je z 10,74 sicer še bistveno boljši, a če bi se odločila za zgodnji konec kariere, tudi tega ne bi bilo. Dosegla ga je namreč pri 36 letih. Pri 40 letih je v Sydneyju s štafeto Jamajke osvojila srebro in postala s 40 leti in 143 dnevi starosti najstarejša nosilka atletske medalje.