Suspenz ruskih atletov ostaja v veljavi za vsa mednarodna tekmovanja, je še pred uradno objavo Mednarodne atletske zveze (Iaaf) poročal BBC Sport. To pomeni, da je pred avgustovskimi olimpijskimi igrami v Riu de Janeiru nastop Rusov, tudi tistih, ki so "čisti", pod velikim vprašajem. Iaaf naj se po poročanju BBC Sport ne bi odločil za ukinitev suspenza, ki je v veljavi od novembra, potem ko so ruski državni vrh obtožili podpiranja načrtovane zlorabe nedovoljenih poživil. Svetovna protidopinška agencija (Wada) je ta teden zatrdila, da so njihovim odposlancem v Rusiji ob opravljanju preizkusov tudi grozili z orožjem, s strani Rusije sicer prihajajo trditve o popolni podpori reform. Podpredsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja (Mok) John Coates je izjavil, da bi morali vsem Rusom prepovedati nastop na letošnjih OI, toda prav Mok bi lahko eni najuspešnejših držav v zgodovini velikih tekmovanj še vedno dovolil nastop. Uradniki Mok se bodo v torek zbrali v Lozani, kjer bodo premlevali popoln suspenz za ruske atlete, ki bi kaznoval tudi tiste, ki jim zlorabe dopinga niso dokazali. Iaaf je po seji vodstva na Dunaju kasneje tudi uradno sporočila, da ne ukinja prepovedi nastopanja ruskih atletov in atletinj zaradi sistematičnih dopinških kršitev, Mok je sporočil, da bo o nastopu Rusov v kraljici športov odločal na torkovem zasedanju.
Pri Mok so zapisali, da bo v začetku prihodnjega tedna odločal o težki temi, "o kolektivni odgovornosti in pravici posameznika". To pomeni, da Rusi še niso dokončno izključeni z OI avgusta v Riu de Janeiru. Iaaf je začasno suspendirala Rusko atletsko zvezo novembra lani zaradi odkritij in obtožb Wade, da so v Rusiji sistematično uporabljali prepovedana poživila za doseganje boljših rezultatov in to prikrivali, početje pa so vodilo vodstva organizacij, tudi tistih, ki bi morala kršitelje odkrivati in jih kaznovati. Izvajalce dopinških testov so zastraševali in jim grozili oboroženi pripadniki ruskih varnostnih sil, ruski športniki pa so nadaljevali z izogibanjem testov z različnimi metodami, poroča Wada. V Wadinem poročilu piše, da je bilo več kot 736 testov med 15. februarjem in 29. majem zavrnjenih ali odpovedanih zaradi različnih vzrokov. Tisti, ki so izvajali teste, so poročali o sovražnem odnosu, ko so poskušali izvesti teste v tako imenovanih vojaških mestih. Ta športniki pogosto navajajo kot svoje prebivališče z namenom izogniti se dopinškim testom. Vstop vanje je namreč otežen, izvajalci testov pa so potožili, da so jih v teh zastraševali in jim grozili z izgonom iz države.
Ruski trenerji, zdravniki in drugo osebje je zahtevalo tudi fotografiranje izvajalcev testov oziroma njihovih akreditacij in dokumentov. V poročilu navajajo tudi vrsto poskusov izogibanja testom. Ena izmed atletinj si je v telo vstavila posebno posodo z urinom. Ko pa jo je želela uporabiti, je vsebina stekla na tla in ne v želeno posodico za test. Atletinja je nato skušala podkupiti izvajalca testa. Poročanje o izogibanju testom prihajajo tudi s samih tekmovanj. Enega izmed atletov so videli, ko je tekel mimo mešane cone, da bi se izognil testu, drugi pa je zapustil stadion kar med tekmo, nato pa ga niso našli.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.