Poleg tega poročilo Wade, ki so ga danes predstavili v Torontu, razkriva, da so številni ruski športniki – ne zgolj tekmovalci v atletiki – (bili) vključeni v sistematični doping s strani države. Nadaljnje: Wada ugotavlja, da je Ministrstvo za šport urejalo in nadziralo manipulacijo športnikov in njihovih rezultatov, tako da je menjavalo vzorce tako v laboratoriju v Sočiju kot v laboratoriju v Moskvi. Pri temu sta ministrstvu pomagala kar ruska varnostno-obveščevalna služba in nacionalni center za pripravo ruskih športnikov. Vse skupaj naj bi se začelo leta 2011, dodajajo v poročilu, v katerem še piše, da naj bi bilo prikritih vsaj 312 vzorcev, med katerimi naj bi bilo tudi 15 dobitnikov medalj na OI v Sočiju.
Prav ruska varnostno-obveščevalna služba je – tako pravi poročilo Wade – razvila metodo za odpiranje pokrovčkov na odvzetih vzorcih v Sočiju, ki je omogočala, da se na vzorcih ni poznalo, da so bili odprti in ponovno zaprti. Tako nihče od ruskih športnikov na olimpijskih igrah v Sočiju ni bil pozitiven na dopinškem testu.
Za zdaj Wada po objavi 103 strani dolgega poročila še ni sporočila morebitnih predlogov ukrepov proti ruskim športnikom, bodo pa verjetno zadnje ugotovitve krovne protidopinške organizacije spet spodbudile zahteve iz športnega sveta, da bi Rusiji prepovedali nastop na bližnjih olimpijskih igrah v Braziliji. Preiskavo Wade je vodil Kanadčan Richard McLaren, ki je tudi član Mednarodnega športnega razsodišča v Lozani. Wada je sicer po objavi poročila predlaga globalno prepoved ruskim športnikom v številnih tekmovanjih, vključno s prihajajočimi olimpijskimi igrami v Riu 2016.
World Anti-Doping Agency (WADA) calls for Russia ban from all global competition, including #RioOlympics
— TIMES NOW (@TimesNow) July 18, 2016
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.