
Kitajske oblasti so za obletnico odprtja iger pripravile posebno prireditev: skupinsko vajo v borilni veščini taiqiquan, ki se je je udeležilo 34.000 ljudi v starosti od 7 do 65 let, vse skupaj pa je potekalo v olimpijskem parku ob znamenitem stadionu Ptičje gnezdo. Prireditelji upajo, da se bodo s to številko vpisali tudi v Guinessovo knjigo rekordov.
"To je čudovita predstava in kaže, kaj so nam zapustile olimpijke igre," je bil ob tem navdušen kitajski minister za šport Liu Peng. Po letu dni od olimpijskih iger so v Peknigu ostanki velikega projekta vidni na vsakem koraku. Ne le sodobni športni objekti, ki pa večinoma samevajo in so zgolj še turistična atrakcija, med najpomembnejšimi je tudi nova "olimpijska" linija podzemne železnice, ki je olajšala prometne težave. A vrnile so se tudi stvari, ki so jih Kitajci bolj ali manj uspešno pred letom dni preganjali iz mesta, da jih tuji obiskovalci ne bi zaznali: predvsem smog, ki je po kratkotrajnih olimpijskih očiščevalnih ukrepih zdaj spet zasedel svoj prostor nad Pekingom.
V soboto zvečer naj bi po skoraj letu dni, odkar so se septembra lani končale še paraolimpijske igre, spet tekmovalno zaživelo tudi Ptičje gnezdo. Italijanska nogometna prvoligaša Inter in Lazio bosta namreč prav tu odigrala tekmo superpokala, na stadionu pa pričakujejo najmanj 60.000 ljubiteljev nogometa.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.