Član bronaste posadke iz OI v Barceloni Jani Klemenčič je v svoji restavraciji na Bledu pripravil srečanje ob 20. obletnici druge osvojene olimpijske medalje za samostojno Slovenijo. Preko sto zbranih se je spomnilo uspehov slovenskega veslanja in bučno navijalo za novo medaljo, za katero sta se borila Iztok Čop in Luka Špik. Za svojega sina Iztoka je danes na Bledu navijala tudi njegova mama Slavka, ki je poudarila, do se se z medaljo uresničile njene želje in tudi želje njenega sina, ki je sicer vedno deloval mirno in ni kazal posebnih čustev, izražal pa je veliko željo po lepem uspehu na olimpijadi. Po zaključku sinove športne poti si mama Slavka želi, da bi bil Iztok "sedaj malo več oče in bodo zaživeli kot družina, saj je bilo sedaj to družinsko življenje le polovično". Kot je poudarila Iztokova mama, je le s težavo spremljala sinove nastope v Londonu. Podobno stresno je bilo spremljanje nastopa tudi za Klemenčiča. "Danes sem videl, da je res težje tekme spremljati kot gledalec. Veliko lažje je bilo, ko sem bil tekmovalec in vsaj tistih šest minut veslanja nisem bil nervozen," je poudaril Klemenčič, ki je sicer svojima veslaškima kolegoma napovedal bronasto medaljo, sam se je je veselil leta 1992 v Banyolesu pri Barceloni. "Danes je bron enak zlatu," je bil zadovoljen Klemenčič, ki je prepričan, da je medalja češnja na torti vsemu trdemu delu in naporom, ki sta jih Čop in Špik vložila v veslanje, posebno v zadnjih dveh letih. "To je darilo Iztoka in Luke za nas, današnja prireditev pa je naše darilo njima. Med nami je prisotna posebna energija in na nek način smo bili vedno povezani," je izpostavil Klemenčič. Med zbranimi sta bila poleg Klemenčiča še dva člana četverca iz leta 1992 – Milan Janša in Sadik Mujkić, preminulega Saša Mirjaniča pa je zastopal njegov sin Uroš.
Že dopoldne so se na Blejskem jezeru ponovno preizkusili v veslanju, opoldne pa so se srečali s številnimi športniki, prijatelji in ostalimi, ki so jih spremljali na OI leta 1992 in skozi športno pot. Prireditve sta se udeležila tudi nekdanji slovenski predsednik Milan Kučan in kandidat za predsednika na letošnjih volitvah Borut Pahor. "Na naše veslače smo izjemno ponosni," je poudarila direktorica Turizma Bled Eva Štravs Podlogar, ki je prav tako stiskala pesti za medaljo. Prepričana je, da je Bled izjemno povezan s športom in športniki so njegovi veliki ambasadorji. "To je res idealna lokacija za veslanje in na srečo imamo tudi športnike, ki povežejo to idealno lokacijo z dobrimi rezultati," je poudarila. Slovenski veslači že 24 let na olimpijskih igrah dosegajo vrhunske uvrstitve, je spomnil Janša, ki ima še vedno lepe spomine na svojo medaljo izpred 20 let. Po slovesu Iztoka Čopa bo celotna teža pričakovanj veslaških dosežkov sedaj na Luki Špiku, je ocenil Janša in pojasnil, da slovensko veslanje trenutno ima dobre mlade veslače, vendar teh ni veliko. "Kar veliko bo treba delati, da bo spet prišla taka generacija, kot je bila naša," je opozoril. Slovensko veslanje je sicer z današnjim rezultatom dokazalo, da še vedno dobro dela, je izpostavil Mujkić, ki bi Čopu in Špiku sicer vseeno želel še kakšno višjo stopničko. Kako bo slovensko veslanje šlo naprej in kakšne posadke lahko pričakujemo na prihodnjih tekmovanjih, je težko napovedati. "Vsi skupaj se bomo trudili in upam, da s tem še niso zaključeni uspehi našega veslanja," je poudaril Mujkić, ki dela kot trener mlajših selekcij.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.