Imate občutek izgube, tesnobe, vas brez razloga skrbi za službo, se na splošno počutite zanič? Ne skrbite, vaši simptomi imajo skupni imenovalec, recimo jim kar "olimpijski sindrom". Kitajci namreč tožijo za težavami, v ozadju katerih bi lahko bil psihični šok kot posledica končanih olimpijskih iger.
Kitajski športni navdušenci, ki so številne avgustovske dneve in noči preživeli pred televizijskimi zasloni in spremljali OI, zdaj po koncu iger tožijo za številnimi psihofizičnimi težavami, za katere ni mogoče najti takojšnjega vzroka.
Nerazložljive težave številnih Kitajcev, nerazpoloženost in utrujenost bi lahko bile tudi posledica psihičnega šoka, ki ga je povzročil "nenaden" konec vsakodnevnega vznemirjanja, povezanega z evforijo in povišanim odmerkom adrenalina ob spremljanju nastopov športnikov na olimpijskih igrah.
Državna kitajska tiskovna agencija Xinhua je tako šla v lov za informacijami o tem pojavu in poiskala mnenja strokovnjakov, ki navajajo, da se športni navdušenci in televizijski gledalci po koncu olimpijskih iger počutijo izgubljene ter so podvrženi nenadzorovanim napadom jokavosti in jamranja. Psihološki svetovalec iz Šanghaja Lin Ye tako pravi, da imajo športni navijači in navdušenci po koncu velikih športnih prireditev pogostokrat simptome, podobne depresiji.
Ob koncu olimpijskih iger je sledil šok ob spoznanju, da se je treba vrniti v normalno dnevno rutino in se znova spopasti z dnevnimi obveznostmi. Tej nenadni vrnitvi v "normalno življenje" se človek ne more tako hitro prilagoditi, zato najbolj trpi razpoloženje. Gre torej za pojav, "olimpijski sindrom", kot mu pravijo strokovnjaki, ki jih navaja kitajska tiskovna agencija. Njegove žrtve pa so večinoma uslužbenci v pisarnah in študentje.
In kakšno je zdravilo za ta sindrom? Počitek, rekreacija na prostem, torej raje dejavno športno udejstvovanje, kot pa le gledanje športa, in seveda druženje s prijatelji, so po mnenju strokovnjakov najbolj učinkovita sredstva za spopad s temi težavami.
Drugi športi
Kitajce zajel "olimpijski sindrom"
PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA
Komentarji
3
Iz Pekinga, kjer so se pred tremi dnevi končale 29. poletne olimpijske igre, poročajo o nenavadnem pojavu, tako imenovanem "olimpijskem sindromu".
UI
Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.