Šest slovenskih alpinistov: Ludvik Golob, Jaka Petruša, Franc Tretinek, Boris Repnik, Rok Dečman in Davo Karničar si je za cilj postavilo osemtisočak Gašerbrum I, od koder namerava Karničar tudi smučati do baznega tabora. Po dolgem pohodu pod goro in postavitvi baze so včeraj postavili prvi tabor na višini 5900 metrov, nato pa se je zdravstveno stane Dečmana poslabšalo. Kombinacija višinske bolezni in dehidracije (kot posledice višine in diareje), je na taki višini lahko tudi smrtna, zato so se odločili na pomoč poklicati helikopter.
Pakistanski piloti so se pri reševanju Slovencev z velikih višin izkazali že pred desetimi leti, ko so z južne stene Nanga Parbata dobesedno potegnili Tomaža Humarja. Višina šest tisoč metrov namreč predstavlja skrajno možnost za helikoptersko posredovanje. Stroške reševanja so alpinisti z akontacijo in zavarovalnino vplačali že pred odhodom na Gašerbrum. Stanje Roka Dečmana je medtem stabilno in se bo lahko kmalu vrnil v Slovenijo.
Čeprav Gašerbrum I po normalni smeri ne velja za tehnično zahteven osemtisočak, pa je seveda vsak vzpon na takšni višini zahteven in objektivno nevaren, tako zaradi vremenskih kot snežnih razmer, pa tudi skrajnih obremenitev človeškega telesa. Davo Karničar zato opozarja, da tudi sam tega vzpona ne jemlje le kot trening za smučanje z drugega najvišjega vrha našega planeta K2, ki ga ima v načrtu prihodnje leto, ampak kot resen samostojni podvig. Sicer Davo poroča, da so vremenske razmere v Karakorumu trenutno ugodne, da je za to višino (6000 metrov) celo nenavadno vroče, tako da se vzpenjajo predvsem ponoči in zgodaj zjutraj. Tudi snega je zelo veliko, tako da naj bi bilo smučanje z vrha mogoče. Natanko kakšne so razmere na ključnih delih bo seveda jasno šele v naslednjih dneh, ko se bo poskušal skupaj s smučmi vzpeti na Gašerbrum.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.