Pariz 2024

Vodišek še vodi pred drugo finalno regato, ki je prestavljena na petek

Marseille, 08. 08. 2024 14.57 |

Koprski kajtar Toni Vodišek je na olimpijskih igrah v Franciji v morju pred Marseillom po prvi finalni regati, v kateri je bil zadnji, z dvema zmagama še vedno v vodstvu. Drugo regato so odpovedali in prestavili na petek. Vodišek ima še vedno možnost, da z eno zmago osvoji zlato medaljo.

Toni Vodišek je z dvema zmagama prišel kot prvi v finale, eno zmago pa ima tudi sedemnajstletni Singapurec Maximilian Maeder. Dvakratni svetovni prvak je bil drugi po rednem delu OI. Avstrijec Valentin Bontus, ki je bil tretji letos na SP, je najprej zmagal v svoji polfinalni skupin in nato še v prvi regati finala. Meader in Bontus za zlato potrebujeta še po dve zmagi.

V drugi polfinalni skupini je bil najboljši Italijan Riccardo Pianosi. Letošnji svetovni in evropski podprvak je za Maederjem drugi na svetovni lestvici, v finalu pa je edini med četverico še brez zmage.

Toni Vodišek je v odličnem položaju za naskok na zlato.
Toni Vodišek je v odličnem položaju za naskok na zlato. FOTO: AP

Vodišek, 13. na svetovni lestvici, je prvo regato finala začel tretji, za Avstrijcem in Italijanom na prvi boji, na drugi pa je padel na zadnje mesto, saj se je na drugo povzpel Singapurec. Koprčan je bil devet sekund za Bontusom, na tretji pa se je zaostanek Vodiška brez sprememb v vrstnem redu povečal na 11 sekund. Za dve sekundi se je povišal zaostanek na zadnjem obratu pred ciljno stranico. V tem delu je Bontus ohranil pet sekund prednosti pred Maederjem, 12 sekund pozneje je v cilj prišel Pianosi, Vodišek pa 20 in je na koncu dobil še kazen za pet točk pribitka namesto štirih.

Druga regata se je začela še slabše, ob koncu predzadnje minute odštevanja se je Bontus znašel v vodi skupaj s padalom, kot tudi Vodišek. Tik pred drugim startom je bila regata prekinjena in prestavljena na petek, ko je zadnji rezervni dan za nastop. Poleg zapleta je tudi veter počasi "ugašal" in regatnemu odboru ob bližanju zadnje ure za nov začetek ni preostalo drugega, kot da prestavijo naslednjo ali naslednje regate.

Pred to dramo na začetku finala so na prve plove čakali več kot pet ur, preden je veter omogočil nastope. Osmerica od tretjega do desetega mesta je morala najprej v polfinalni regati, ki sta dali še dva finalista. V polfinalnih skupinah sta bila najboljša Bontus že po prvem plovu in po drugem v drugi skupini Pianosi. V skupini slednjega je bila tudi pritožba, ki ji niso ugodili, a so zato finale začeli šele po dvajsetih minutah reševanje pritožbe.