Slovenci nadigrali Srbe in se uvrstili v četrtfinale

Pariz, 30. 07. 2024 18.30 |

Anže Mlakar, STA
80

Slovenska moška odbojkarska reprezentanca je v drugem nastopu na olimpijskih igrah v Parizu zabeležila drugo zmago. S 3:0 (25:21, 25:19, 25:19) je premagala Srbijo in si tako že zagotovila mesto v četrtfinalu. V petek jo čaka še zadnji dvoboj v skupini A proti aktualnim olimpijskim prvakom Francozom.

Slovenija - Srbija
Slovenija - Srbija FOTO: Profimedia

Odločilen trenutek prvega niza je bil pri izidu 16:16, ko je Slovenija z ogledom videoposnetka spremenila sodniško odločitev in ustavila preobrat Srbije. Namesto, da bi Srbija povedla s 17:16, je Slovenija prišla do vodstva 18:16. S kančkom sreče najbolj učinkovitega slovenskega igralca Tončka Štera, ki je samo v prvem nizu zbral deset točk, je nato povedla z 20:17 in po 26 minutah igre prišla do vodstva v nizih (25:21).

Po končnem rezultatu bi človek pomislil, da je Slovenija do naskoka 2:0 prišla še lažje, vendar ni bilo povsem tako. Srbija je vodila z 10:6 in 15:12, a nato je na začetni udarec prišel Alen Pajenk in Slovenija je v naslednjih minutah naredila delni rezultat 9:0 (21:15) ter niz dobila s 25:19.

Zasedba romunskega stratega Gheorgheja Cretuja je bila tudi v tretjem nizu prepričljiva in zbrana do zadnje točke. Tokrat je odločilne točke za suvereno prednost priigral Klemen Čebulj. Najprej za 13:11, ko je zahteval ogled videoposnetka in imel prav, ter drugič z najdaljšo in najbolj atraktivno točko dvoboja za vodstvo z 18:15. Slovenci so tudi tretji niz dobili s 25:19.

Štern, ki je bil po izpahnjenemu kazalcu leve roke na tekmi proti Kanadi vprašljiv za nastop, je dosegel 25 točk ob več kot 55-odstotni učinkovitosti (22:34). Čebulj je prispeval 12 točk (11:20).

Statistika tekme Slovenija - Srbija
Statistika tekme Slovenija - Srbija FOTO: Sofascore.com

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

18.28

18.23

Slovenci do zmage proti Srbom

Uvodne točke tretjega niza so pripadle Srbom, slovenski odbojkarji pa so nato prevzeli kontrolo nad igro in z 25:19 dobili tudi tretji niz ter si zagotovili četrtfinalno vstopnico.

17.53

Slovenci boljši tudi v drugem nizu

V prvi polovici drugega niza smo spremljali zrcalno sliko prvega, večino časa so vodili srbski odbojkarji. Ko so Srbi prišli do 15. točke, so jih imeli Slovenci 12, z izjemno ekipno igro ter vrhunskimi servisi Alena Pajenka pa so Slovenci z delnim izidom 9:0 rezultat obrnili v svoj prid, na koncu pa niz dobili z izidom 25:19.

17.25

Slovenski odbojkarji dobili prvi niz

Spremljali smo izjemno izenačen uvodni niz, v katerem so večino časa vodili Slovenci, ki pa se vse do končnice niso uspeli oddaljiti na več kot tri točke prednosti. Nato so povedli z 21:17, Srbi so odgovorili z dvema zaporednima točkama, varovanci Gheorgheja Cretuja pa niz uspešno zaključili in ga dobili z 25:21.