Medtem ko so diplomatski odnosi med Kitajsko in ZDA vse bolj napeti in Američani v Peking celo niso poslali svojih delegatov, je Eileen Feng Gu redka skupna točka med svetovnima velesilama. Smučarka prostega sloga je bila rojena v ameriškem San Franciscu. Njena mati je bila kitajska priseljenka, njen oče pa Američan. Prve olimpijske igre so za vsakega športnika nekaj posebnega, za Gujevo pa so igre v Pekingu še polj posebne zato, ker se je leta 2019, ko je bila stara zgolj 15 let, odločila, da ne bo več zastopala svoje rodne države, ampak rodno državo svoje matere.
"To je bila neverjetno težka odločitev zame. Ponosna sem na svojo dediščino in na svojo ameriško vzgojo," je svojo odločitev poskušala pojasniti Gu Ailing, kot so jo poimenovali na Kitajskem, kjer so jo sprejeli z odprtimi rokami. Pred letošnjimi olimpijskimi igrami je tam postala velika zvezdnica s številnimi kitajskimi pokrovitelji in dvema milijonoma sledilcev na kitajskem družbenem omrežju Weibo.
Ni edina
A Gujeva ni edina, ki se je v času vse bolj napetih odnosov med ZDA in Kitajsko odločila zastopati azijsko velesilo. Zgolj šest od 25 članov Kitajske hokejske reprezentance v Pekingu je bilo rojenih na Kitajskem. Med njimi so tudi igralci, ki nimajo kitajskih korenin, kot sta nekdanja igralca v ligi NHL Jake Chelios in Jeremy Smith. A največ pritiska na domačih olimpijskih igrah vseeno čutijo prav športniki kitajskih korenin, ki so bili rojeni v tujini.
Dober primer je umetnostna drsalka Zhu Yi, ki je bila rojena v Kaliforniji in je nekdaj bila znana pod imenom Beverly Zhu. Na svojem prvem nastopu na olimpijskih igrah pod rdečo zastavo ni navdušila. Ravno nasprotno, na ekipni tekmi je Yijeva padla. Odziv Kitajcev na družbenih omrežjih je bil – milo rečeno – zelo negativen. Mnogi so se spraševali, zakaj namesto nje v moštvo ni bila izbrana drsalka, ki je bila rojena na Kitajskem. Številni so obsojali tudi njeno polomljeno mandarinščino.
Gujeva in Yijeva v Pekingu doživljata popolnoma drugačen odziv domačega občinstva. Čeprav sta obe bili rojeni v Kaliforniji, je Gujeva domačine očarala s svojo popolno izgovorjavo v mandarinščini in odličnim poznavanjem lokalnih običajev in navad, kljub temu pa ji kritike niso tuje. Po njeni odločitvi jo je ameriški Fox News označil za nehvaležnega otroka Amerike, komentarji Američanov pod njenimi objavami na Instagramu pa so pogosto tudi zelo kritični. "Ko sem na Kitajskem, sem Kitajka. Ko sem v Ameriki, sem Američanka," je dejala Gujeva.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.