Odpotovali so smučarski tekač Matej Soklič, skakalci Primož Peterka, Robert Kranjec, Peter Žonta, Damjan Fras in Igor Medved, nordijski kombinatorec Andrej Jezeršek ter smučarske tekačice Petra Majdič, Andreja Mali, Nataša Lačen in Teja Gregorin.
Večina športnikov prve izmed štirih večjih slovenskih olimpijskih ekspedicij je z letališča Brnik odpotovala že nekaj minut po osmi uri zjutraj, Malijeva bo v ZDA odšla 1. februarja skupaj z biatlonci, s katerimi je vadila in tekmovala v tej sezoni, Jezeršek in Žonta pa bosta na OI poletela 4. februarja. Olimpijske igre bodo sicer potekale od 8. do 24. Februarja. Četrta večja odprava bo v ZDA odšla 11. februarja, v njej pa bodo tekmovalci in tekmovalke alpskih tehničnih disciplin s trenerji in drugim osebjem.
Skakalci bodo skušali na OI doseči ekipno uvrstitev do 6. mesta, kar jim je v tej sezoni že uspevalo na tekmah za svetovni pokal. "Želimo si tudi enkrat do 8. in še enkrat do 12. mesta v posamični konkurenci. Skakalci so končno dobili tudi tekmovalne drese, ki so primerljivi tistimi najboljših reprezentanc Nemčije in Avstrije. Ima propustnost, ki je blizu meje dovoljenega, kar velja tudi za debelino (do pet milimetrov). Poleg tega so tudi prilagojeni telesnim meram, zato imajo dobre letalne lastnosti. Seveda pa so rezultati v največji meri odvisni od skakalcev samih in njihovega znanja," je dejal trener skakalcev Matjaž Zupan, ki je olimpijsko odličje osvojil na ameriški celini leta 1988, ko je bil z ekipo srebrn v Calgaryju.
Vodja tekaške ekipe Jože Klemenčič, ki je bil udeleženec OI v Sarajevu, kjer je zadnjič doslej nastopila slovenska tekaška štafeta, je dejal, da si njegove varovanke in varovanec obetajo dvakrat poseči do 16. mesta in še dvakrat do 20., v ženski štafeti pa okrog 10. mesta. "Majdičeva je v letošnji sezoni izjemno napredovala in je po zdravstvenih težavah nemoteno trenirala na Rogli. Majdičeva lahko računa na visoko uvrstitev v klasični tehniki, Malijeva pa v šprintih. Slednja je izpolnila normo v tekih, letos pa je trenirala z biatlonci. Upam in želim, da bi bila v dobri formi tako za šprint kot tudi za štafeto. Lačnova bi lahko posegla med dvajseterico v prosti tehniki, Soklič pa v šprintu."
Razprodali polovico prireditev
Devet dni pred začetkom XIX. zimskih olimpijskih iger v Salt Lake Cityju je razprodana polovica od skupno 167 prireditev v sklopu iger. Od skupno 1,7 milijona vstopnic, pa jih ima organizacijski komite iger (SLOC) še 120.000. Doslej so s prodajo vstopnic zaslužili 170 milijonov dolarjev oziroma še enkrat več kot pred štirimi leti japonski prireditelji v Naganu. V SLOC upajo, da se bo do konca iger ta številka povzpela celo na 180 milijonov dolarjev.
SLOC ima za otvoritveno slovesnost na stadionu Rice Eccles še 260 vstopnic najvišjega cenovnega razreda za 885 ameriških dolarjev. Največ vstopnic imajo še vedno za prireditve v Soldier Hollowu, ki je od Salt Lake Cityja oddaljen 70 kilometrov. Tam bodo prireditve v biatlonu, smučarskem teku in nordijski kombinaciji.
Ob dobri prodaji vstopnic pa preseneča dejstvo, da nad slabim obiskom tarnajo hotelirji in zasebniki, ki oddajajo sobe turistom. SLOC je v četrtek zjutraj namreč sporočil, da je v širši okolici prostih še 30.000 ležiš Celo v samem olimpijskem mestu jih je 6.600. Ob tem zato ne preseneča domneva, da so se ušteli tudi preprodajalci vstopnic.
Udeleženci iger pa se morajo pripraviti na hud mraz. V Soldier Hollowu, kjer bodo tekmovali smučarji tekači in biatlonci, se je živo srebro namreč spustilo kar 25 stopinj pod ničlo. Malo bolj prijazno je bilo na smučiščih Park Cityja, kjer je bilo tri stopinje Celzija topleje. Še najboljše je bilo prav v Salt Lake Cityju, kjer so namerili vsega -6 stopinj. Izjemno nizke temperature že zbujajo skrb prirediteljem iger. Za biatlonce bi sredine nizke temperature denimo pomenile, da ne bodo nastopili, saj je dovoljena še sprejemljiva meja 20 stopinj Celzija pod ničlo.