Druga obtožnica zoper nekdanjega svetovalca nogometnega kluba Dinamo Zagreb Zdravka Mamića , ki je lani pobegnil v BiH, in še šest drugih oseb, povezanih s finančnimi malverzacijami v omenjenem klubu, je postala pravnomočna. Sarajevski Žurnal je sicer poročal, da so Mamića aretirali predstavniki Sipe (Državna agencija za preiskave in zaščite), vendar so pri agenciji to zanikali.
Mamić se je na sodišču Bosne in Hercegovine zglasil v dopoldanskih urah. Po zaslišanju je novinarjem povedal, da se proti njemu izvaja politično motiviran proces. "Vsakomur je jasno, da v nobeni od obtožnic ne morete razbrati, da sem oškodoval državni proračun ali utajil davke. Niti za eno lipo," je dejal Mamić, ki je dodal, da je Bosna in Hercegovina njegova "usoda in upanje".
Po odločitvi sodišča bo moral Mamić, zaradi suma, da se želi izogniti sodnemu procesu na Hrvaškem, predati tako bosanski kot hrvaški potni list. Prav tako je izdana prepoved izdaje novih potnih listov ter prepovedana uporaba osebne izkaznice pri prehodu državne meje Bosne in Hercegovine.
Ob tem so Mamiću naložili tedensko javljanje v policijski postaji Čitluk, ki je dolžna v primeru, da se Mamić ne priglasi pristojnemu organu, obvestiti sodišče. V primeru kršitve ene od prepovedi, se mu lahko odredi začasni pripor ali izročitev.
V naslednjem koraku bo sodišče BiH odločalo o zahtevi hrvaške po izročitvi Mamića na osnovi kazenskega procesa, ki poteka pred županijskim sodiščem v Osijeku.
Alfa in omega zagrebškega Dinama
Spomnimo: Zdravko Mamić je zadnji dve desetletji veljal za alfo in omego zagrebškega Dinama, s katerim je v vlogi prvega operativca kluba – nazadnje je opravljal vlogo svetovalca, pred tem pa izvršnega podpredsednika – dosegel številne uspehe tako na domačem kot tudi mednarodnem nogometnem prizorišču. Ljubitelji hrvaškega nogometa pomnijo popolno prevlado modrih v nacionalnem prvenstvu, medtem ko so več let zapovrstjo Zagrebčani nastopali tudi v najprestižnejših evropskih klubskih tekmovanjih (Liga prvakov, Liga Evropa ...). Z Mamićevim odhodom iz kluba pred letom in pol so si najzvestejši privrženci Dinama, sicer člani zloglasne organizirane navijaške skupine Bad Blue Boys, oddahnili, upajoč, da se bosta v Maksimirju vzpostavila finančni red in disciplina.
Obtožbe o večmilijonski davčni utaji
Hrvaški urad za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu (Uskok) Zdravku Mamiću in še šestim osebam – njegovemu sinu Mariu, bratu Zoranu, nekdanjemu Dinamovemu direktorju Damirju Vrbanoviću, podjetnikoma Sandru Stipančiću in Igorju Kroti ter menadžerju Nikkyju Arturju Vuksanu – očita, da so Nogometni klub Dinamo oškodovali za okoli 200 milijonov kun (27 milijonov evrov).
Kriminalna združba naj bi od decembra 2004 do decembra 2015 s sklepanjem fiktivnih pogodb med Dinamom in več tujimi podjetji ter izstavljanjem računov za neobstoječe prestope igralcev klub oškodovala za več kot 144 milijonov kun (19,4 milijona evrov). Poleg tega obtožnica navaja, da so državo oškodovali še za dodatni znesek v višini 55,8 milijona kun (7,35 milijona evrov).
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.