Olimpijske igre že leta predstavljajo oder za dokazovanje mladih nogometašev, veliko izmed njih pa se jih je razvilo v svetovne zvezdnike. Med njimi so Lionel Messi, Neymar Junior in Sergio Aguero, vsem izmed navedenih je uspelo osvojiti olimpijsko zlato, ki pa je ob naštevanju njihovih dosežkov le redkokdaj omenjeno. In zakaj je tako?
Na prvih olimpijskih igrah leta 1896 nogomet ni bil priznan kot uraden šport, od vključitve na seznam disciplin leta 1908 pa se je njegova pomembnost do danes močno spremenila.
Do začetka 30. let prejšnjega stoletja so bile olimpijske zelenice glavni oder za dokazovanje nogometašev, premierno svetovno prvenstvo pa je zadevo močno spremenilo. Mednarodna nogometna zveza (Fifa) je s prvim mundialom, ki je bil odigran leta 1930 v Urugvaju, želela prevzeti vlogo najpomembnejšega nogometnega tekmovanja, kar jim je tudi uspelo, saj je bil nogomet na poletnih olimpijskih igrah dve leti pozneje odstranjen s seznama športov.
Štiri leta kasneje se je prvi šport sveta ponovno vrnil na olimpijske igre, leta 1984 pa sta se Fifa in Mednarodni olimpijski komite (Mok) dogovorila, da na olimpijskih igrah ne bodo smeli nastopati nogometaši, ki so predhodno igrali na svetovnem prvenstvu.
Novi dogovor sta Fifa in Mok dosegla leta 1992, ko je začelo veljati pravilo, da lahko na olimpijskih igrah nastopajo zgolj nogometaši do 23. leta starosti. To je do današnjega dne ostalo skorajda povsem enako, edina sprememba je, da lahko na olimpijskih igrah v vsaki reprezentanci zdaj igrajo trije nogometaši, starejši od 23 let.
Čeprav bi lahko na olimpijskih igrah nastopali številni talentirani igralci, ki so si v preteklih letih z izjemnimi predstavami ustvarili ime v nogometnem svetu, pa je teh iz iger v igre manj. Razlog za to je pred začetkom 33. poletnih olimpijskih iger dobro ubesedil francoski selektor Thierry Henry. "Toliko zavrnitev sem nazadnje prejel na fakulteti. Tukaj ne pride niti do pogajanj. Prideš tja, vprašaš, rečejo ne in odideš," je povedal o pogovorih s klubi o nastopu njihovih nogometašev na olimpijskih igrah.
V zadnjih letih so številni igralci in trenerji opozarjali na preobremenjenost in preveliko število tekem v koledarskem letu, zato je logično, da veliki klubi svojih pomembnih nogometašev v edinem obdobju v letu, ko si ti lahko odpočijejo ter s klubom v miru pripravijo na novo sezono, ne bodo spustili na tekmovanje, ki je v nogometnem svetu izjemno majhnega pomena.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.