Nov poraz Argentine, Brazilija in Paragvaj že na SP

Ljubljana, 10. 09. 2009 10.05 |

K.A. / STA
25

Paragvaj je v kvalifikacijah za nogometno SP 2010 z 1:0 premagal Argentino in si tako zagotovil nastop v JAR, medtem ko je Argentina v precej nezavidljivem položaju.

Diego Maradona
Diego Maradona FOTO: Reuters

Brazilija, ki si je mundial priigrala že minuli konec tedna, je nadaljevala zmagovito in s 4:2 premagala Čile, v igri za SP pa z zmagami ostajajo tudi Ekvador, Urugvaj in Venezuela.

V razburljivi končnici južnoameriških kvalifikacij – naslednja kroga, zadnja v kvalifikacijah, bosta oktobra – si prve štiri reprezentance neposredno zagotovijo nastop na SP, medtem ko mora petouvrščena v dodatne kvalifikacije. Ta čas ima možnosti za nastop na mundialu še osem od desetih reprezentanc. Brazilija ima na vrhu 33 točk, sledi Paragvaj s 30. Na tretjem mestu je ta čas Čile s 27 točkami, četrti je Ekvador (23 točk), peta Argentina (22), v boju pa ostajajo še Urugvaj in Venezuela (po 21) in Kolumbija (20).

Lionel Messi
Lionel Messi FOTO: Reuters

Paragvaj je v domačem Asuncionu premagal Argentino, strelec edinega gola na tekmi pa je bil po podaji Salvadorja Cabanasa že v 29. minuti Nelson Haedo Valdez. Poleg tega je Paragvaj v prvem polčasu še dvakrat zadel vratnico in bil vso tekmo boljši nasprotnik. "Tudi po zadetku smo ostali osredotočeni na igro in to je najpomembneje," je dejal Cabanas. Argentina je po porazu z Brazilci tudi tokrat prikazala bledo predstavo, tudi še preden je moral v 53. minuti zaradi drugega rumenega kartona z igrišča Juan Sebastian Veron. Padec forme naj bi bil najbolj opazen prav pri zvezdniku evropskega prvaka Barcelone Lionelu Messiju, ki se v dresu z državnim grbom še enkrat več ni najbolj izkazal. "Nismo še na SP. Vendar še imamo zadnjo možnost in obljubljam, da jo bomo izkoristili," je po tekmi dejal argentinski selektor Diego Maradona.

Paragvaj se je po zmagi tako pridružil Braziliji, ki je postala prva južnoameriška reprezentanca z vozovnico za SP 2010. Tudi tokrat so "karioke" igrale odlično, čeprav so si že zagotovile nastop na SP in so se zato predstavile brez zvezdnikov Kakaja, Robinha, Luisa Fabiana in Lucia. Varovanci selektorja Carlosa Dunge so proti Čilu zaigrali odločno. Napadalec Villarreala Nilmar je bil s "hat-trickom" (zadel je v 31., 74. in 76. minuti) prvo ime srečanja, preostali gol je zabil Julio Baptista v 40. minuti. Oba zadetka za Čile je dosegel napadalec Humberto Suazo v 45. in 52. minuti. Čeprav je Čile zapravil prvo priložnost, da bi si priigral nastop na SP, je kljub porazu prikazal dobro predstavo.

Brazilija
Brazilija FOTO: Reuters

Upanje na mundial pa so si z zmagami s po 3:1 zagotovile še ekipe Ekvadorja, Urugvaja in Venezuele. Edison Mendez je že po štirih minutah popeljal v vodstvo Ekvador na gostovanju v bolivijskem La Pazu, dva gola pa je dodal Luis Valencia v 46. in 56. minuti. Poraz gostiteljev je z zadetkom v 86. minuti nekoliko omilil Gerardo Yacerotte. V Montevideu je pot do zmage s prvim golom v šesti minuti tlakoval Luis Sanchez, nato pa je Urugvaj v 29. minuti "izgubil" branilca Carlosa Valdeza. Gostitelji so po odmoru zaigrali še bolje, Kolumbijci pa so ostali brez enega moža – z igrišča je moral napadalec Teofilo Gutierrez –, tako da se je razmerje moči izravnalo na 10:10. Jackson Martinez je izenačil v 63. minuti, Urugvaju pa je vodstvo priigral Andres Scotti v 76. minuti, tri minute pred koncem pa je izid zapečatil Sebastian Eguren.

V Puerto La Cruzu so Venezuelci ohranili upanje, da bodo zaigrali na svojem prvem mundialu. Nicolas Fedor je zadel v 33. minuti, nato je sicer devet minut pozneje Peru izenačil preko avtogola venezuelskega branilca Juana Fuenmayorja. A zadetek ni bil usoden; Fedor se je v 52. minuti še enkrat vpisal med strelce, za zmago s 3:1 pa je v 70. minuti poskrbel Ronald Vargas.