Družbena omrežja so po sobotni zmagi Atletico Madrida v Valencii "podivjala" zaradi Jana Oblaka. Za slovenskega reprezentančnega vratarja je bila to 200. ligaška tekma v dresu colchonerosov in obenem 112., na kateri ni prejel zadetka. Zares izjemna statistika, ki ji v najmočnejših evropskih ligah ni para.
Statistični portal Opta je namreč v čast škofjeloške hobotnice pred dnevi zbral podatke vseh vratarjev v petih najboljših evropskih ligah, odkar je Oblak 21. marca 2015 debitiral za Atletico na španskem prvenstvu. V tem času je svojo mrežo zaklenil kar 36-krat več, kot je to uspelo njegovemu najbližjemu zasledovalcu. Tudi ta pa prihaja iz Slovenije, in sicer je Samir Handanović od marca 2015 v Serie A odigral 204 tekme, ob tem pa 76-krat ni prejel zadetka. Sledita Thibaut Courtois in David De Gea (69), peti pa je Manuel Neuer (67).
Posledično ima Oblak od vratarjev, ki so v tem času odigrali vsaj 7000 minut, daleč najboljši odstotek tekem, na katerih ni prejel zadetka. Takih jih je do danes bilo kar 56 %, s čimer je Atleticov vratar edini, ki na več kot polovici svojih obračunov sploh ni klonil. Drugi v tem segmentu je Bayernov Neuer z 49 %, Alisson je tretji z 48 %, sledita pa Ederson in Gianluigi Buffon (46 %).
Oblak je z naskokom najboljši tudi, kar se tiče razmerja prejetih golov in odigranih minut. V povprečju zadetek prejme na vsakih 145 minut, drugi je Liverpoolov Alisson, ki kloni na vsakih 124 minut, tretji pa Juventusov Buffon, ki je v tem času v svojo mrežo moral na natanko vsako drugo uro, torej 120 minut.
Opta je v zadnjih letih razvila posebne algoritme za spremljanje predstav vratarjev. Eden takšnih meri, koliko strelov, iz katerih se pričakuje, da bo prišlo do zadetka, posameznik uspe zaustaviti. In tudi v tem je Oblak daleč pred vsemi. Če ne štejemo že omenjene tekme z Valencio, je Oblak na 199 obračunih preprečil 52 zadetkov. Drugi v tej kategoriji je Hugo Lloris, ki pa jih je preprečil bistveno manj – 32.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.