Maradona: Čudež svetega Palerma

Buenos Aires, 11. 10. 2009 09.26 |

STA, T.Š.
18

Kvalifikacije za uvrstitev na nogometno SP leta 2010 so igrali tudi v Južni Ameriki. Argentina je z zmago podaljšala upanje na nastop v Južnoafriški republiki.

Diego Maradona
Diego Maradona FOTO: Reuters

V zadnjem obdobju močno kritizirani argentinski selektor Diego Maradona z igralci ni naredil napake in Gavči so z zmago 2:1 proti Peruju še zadržali možnosti za preboj na mundial. Vozovnice za JAR sta si po sinočnjih zmagah že zagotovili ekipi Čila in Paragvaja, pred tem pa si je vozovnico na SP že zagotovila Brazilija.

Argentina je na ne povsem polnem stadionu Monumental v Buenos Airesu z 2:1 le ugnala Peru, čeprav se je morala za zmago precej potruditi. Tekmo si je ogledalo približno 50.000 navijačev, gostitelje pa je v 48. minuti v vodstvo popeljal Gonzalo Higuain. Kmalu pred koncem tekme je v 86. minuti ob močnem viharnem vetru in deževju izenačil Hernan Rengifo. A domače je za pot na SP znova opogumil Martin Palermo, ki je v težkih vremenskih pogojih v 92. minuti zadel za končnih 2:1.

Maradona je Palerma po tekmi razglasil za svetnika. "Čudež svetega Palerma nam je poklonil nadaljnje življenje. Zdaj se bomo za SP potegovali z Urugvajem," je po tekmi dejal selektor. Argentina ima na četrtem mestu, ki še vodi na SP, 25 točk, medtem ko Urugvaj na petem zaostaja zgolj za eno točko.

Paragvaj je v gosteh z 1:2 (0:0) ugnal Venezuelo in si tako že zagotovil pot na SP, kar je uspelo tudi Čilu, ki je bil v gosteh s 4:2 (2:1) boljši od Kolumbije. Ekvador je moral z 1:2 (0:0) priznati premoč Urugvaju

Reprezentanca Čila si je po zmagi v gosteh v Medellinu proti Kolumbiji po 12 letih znova zagotovila vozovnico za SP. "Zelo sem srečen, da so igralci vseskozi verjeli v skupni cilj in da je zdaj, hvala Bogu, končno uspelo," je po tekmi povedal čilski selektor Marcelo Bielsa. Za Čile so gole dosegli Waldo Ponce (35.), Humberto Suazo (36.), Jorge Valdivia (72.) in Fabian Orellana (79.). Za Kolumbijce je v 13. minuti avtogol dosegel Arturo Vidal, David Ferreira je v 63. minuti za kratek čas dosegel izenačenje.